ՄԻԵԴ-ը բավարարել է Ադրբեջանում գտնվող ՀՀ քաղաքացի Նարեկ Սարդարյանի գործով հրատապ միջոց կիրառելու մասին դիմումը 07/23/2020 18:28 | Մեկնաբանություն
ՄԻԵԴ-ը հուլիսի 22-ին բավարարել է Ադրբեջանում գտնվող ՀՀ քաղաքացի Նարեկ Սարդարյանի գործով հրատապ միջոց կիրառելու մասին դիմումը։ Այս մասին հայտնում է նրա ընտանիքի անդամների ներկայացուցիչ, փաստաբան Արտակ Զեյնալյանը։
Ամբողջ հայտարարությունը՝ ստորև,
«Եվրոդատարանը 22.07.2020թ բավարարել է հրատապ միջոց կիրառելու մասին դիմումը
Եվրոպական դատարանը 22.07.2020թ բավարարել է Ադրբեջանի հանրապետությունում անազատության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Նարեկ Սարդարյանի գործով հրատապ միջոց կիրառելու մասին դիմումը։
Ներքին Խնձորեսկ գյուղի բնակիչ Նարեկ Սարդարյանի կնոջ, ծնողների, քրոջ անունից 19.07.2020թ դիմում ենք ներկայացրել (Արտակ Զեյնալյան, Արայիկ Ղազարյան) Մարդու Իրավունքների Եվրոպական դատարան` ընդդեմ Ադրբեջանի, պահանջելով՝ կիրառել հրատապ միջոց.
1) ձեռնարկել բոլոր միջոցները Նարեկ Սարդարյանի ֆիզիկական և հոգեբանական անձեռնմխելիությունը ապահովելու համար,
2) հայտնել Նարեկ Սարդարյանի գտնվելու վայրի և առողջական վիճակի մասին,
3) միջոցներ ձեռնարկել Նարեկ Սարդարյանի կապը Հայաստանում նրա ծնողների, կնոջ և քրոջ (դիմողների) հետ ապահովելու ուղղությամբ,
4) Ադրբեջանում քրեական գործ հարուցված լինելու դեպքում՝ դիմումատուներին ուղարկել քրեական գործի նյութերը։
5) կազմակերպել Նարեկ Սարդարյանի վերադարձը Հայաստան,
Եվրոպական դատարանը 22.07.2020թ բավարարել է հրատապ միջոց կիրառելու մասին մեր դիմումը և պահանջել է Ադրբեջանից ձեռնարկել հետևյալ միջոցները.
1) տրամադրել տեղեկություն Նարեկ Սարդարյանի գտնվելու վայրի ու պայմանների մասին,
2) տրամադրել տեղեկություն նրա առողջական վիճակի մասին (հաստատված բժշկական տեղեկանքով (տեղեկանքներով), եթե այդպիսիք կան) և արդյոք բժշկական հետազոտությունը իրականացվել է անկա՞խ մասնագետի կողմից,
3) հարուցվե՞լ է արդյոք նրա նկատմամբ քրեական գործ, և եթե հարուցվել է, տրամադրել բոլոր համապատասխան մանրամասները և փաստաթղթերը, ներառյալ նրա դեմ առաջադրված ցանկացած մեղադրանքի մասին;
4) նշանակվե՞լ է արդյոք փաստաբան.
5) Արդյոք նա հնարավորություն ունի՞ լիարժեքորեն շփվել իր հարազատների և Հայաստանի իշխանության հետ.
Դատարանը նաև առաջնահերթություն և տվել գանգատին և սահմանել է հիմնական գանգատ ներկայացնելու համար ժամկետ. ժամկետ է սահմանել նաև պատասխանող պետությունից սպասվող գործողությունների կատարման համար:
Հիշեցնենք, որ օրերս՝ 08.07.2020թ Ներքին Խնձորեսկ գյուղի բնակիչ Նարեկ Սարդարյանը (30 տարեկան, ամուսնացած, ունի երկու տղա, ապրում է ծնողների, եղբոր հետ, զբաղվում է անասնապահությամբ ունի շուրջ 20 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն) Գորայք, Սպանդարյան ջրամբարի մոտակայքում գտնվող արոտավարյրում ձիով գնացել էր անասունների հոտի ուղությամբ և չէր վերադարձել: Մի քանի օր իրականացված որոնողական աշխատանքներն արդյունք չէին տվել, ապա 15.07.2020թ համացանցում տարածվել էր Նախիջևանում տեսագրված տեսանյութ, որտեղ Ն. Սարդարյանը կադրի ետևից իրեն ուղղված հարցերին պատասխանում է, պատմում է՝ ինչպես է սպիտակ կտոր ծածանելով հանձնվել ադրբեջանի զինվորականներին ու, որ ինքն Ադրբեջանի իշխանություններից քաղաքական ապաստան է խնդրում կամ հանձնել երրորդ երկրի»:

ЕСПЧ удовлетворил заявление о применении неотложных мер по делу Нарека Сардаряна, оказавшегося в Азербайджане 07/24/2020   00:09  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека 22.07.2020 г. удовлетворил обращение о применении неотложных мер по делу гражданина Республики Армения, жителя села Неркин Хндзореск Сюникской области Нарека Сардаряна, который оказался на территории Азербайджана.Предпринимаются меры для возвращения Нарека Сардаряна в Армению - СНБЮрист, бывший министр юстиции Армении Артак Зейналян сообщил, что от имени супруги Нарека Сардаряна, родителей, сестры 19.07.2020 года заявление представили (Артак Зейналян, Араик Казарян) в ЕСПЧ против Азербайджана с требованием применить неотложные меры.
1) предпринять все меры для обеспечения физической и психологической неприкосновенности Нарека Сардаряна;
2) сообщить о местонахождении и состоянии здоровья Нарека Сардаряна;
3) предпринять меры по обеспечению связи Нарека Сардаряна с находящимися в Армении его родителями, супругой и сестрой (заявителями);
4) в случае возбуждения уголовного дела в Азербайджане отправить заявителям материалы уголовного дела;
5) организовать возвращение Нарека Сардаряна в Армению.
ЕСПЧ 22 июля 2020 года удовлетворил обращение о применении неотложных мер и потребовал от Азербайджана предпринять следующие меры:
1) предоставить информацию о местонахождении и условиях содержания Нарека Сардаряна;
2) предоставить сведения о его состоянии здоровья (с подтвержденной медицинской справкой/справками, если таковые имеются) и сведения о том, действительно ли медицинское обследование проведено независимым специалистом;
3) возбуждено ли в его отношении уголовное дело. Если возбуждено, то предоставить все соответствующие подробности и документацию, включительно выдвинутое против него любое обвинение;
4) предоставили ли ему адвоката?
5) действительно ли у него есть возможность полноценно общаться со своими родными и властями Армении?
Суд также отдал приоритет жалобе и установил срок для представления основной жалобы: установил срок также для исполнения ожидаемых от государства-ответчика действий.