«Դատի ենք տալու ԿԳՄՍ նախարարին». ԲՈՒՀ չընդունված դիմորդներին կառավարությունում չընդունեցին 07/23/2020 13:44 | ԼՐԱՀՈՍ
«Մեզ պատասխանեցին, որ այստեղ մեզ չեն ընդունում։ Ես մտածում եմ մի բան, որ այս խնդիրը այնքան լուրջ չեն համարում, որ մեզ ընդունեն։ Մինչև այս պահը ուզում էինք ներկայացնել խնդիրը վարչապետին, որ որոշումը կայացներ»։ Այս մասին ասաց ԲՈՒՀ չընդունված դիմորդների բողոքի ակցիայի կազմակերպիչը։
«Ինձ ասացին, որ աշխատակազմին տեղյակ են պահել, որն էլ ասել է, որ չեն ընդունում։ Ես ենթադրում եմ, որ վարչապետին տեղյակ են պահել։ Մենք անցնելու ենք այլ պայքարի, քանի որ մենք ճիշտ ենք։ Ես ասում եմ, որ խնդիրը կբարձրացվի իրավական դաշտում։ Դատի ենք տալու ԿԳՄՍ նախարարին և դրանից հետո նաև ԳԹԿ-ի համապատասխան պաշտոնատար անձանց, որոնք մեզ պատշաճ ձևով կարգը մեզ չեն ներկայացրել»։
Նախ այսօր նամակ կներկայացնեն ԿԳՄՍ վերջնական պահանջով, կտան վերջնաժամկետ, եթե խնդրին լուծում չտվեցին, դատի են տալու։ Հայտարարեցին, որ նման նախարար իրենք չեն ուզում։ Իրենք չէին սպասում, որ վարչապետը իրենց չի ընդունի , հույս ունեին, որ գոնե ցուցարարներից մեկին կընդունի։
Դրանից հետո ոստիկանության գնդապետը շատ կոշտ ներկայացրեց, որ պետք է ավարտեն հավաքը, որովհետև այն արգելված է։ Բողոքի ակցիայի մասնակիցները միմյանց գոտեպնդեցին, որ պայքարելու են մինչև վերջ։ Կոչ են անում մյուս դիմորդների ծնողներին ևս միանալ ցույցին։
Նշենք, որ Կառավարության դիմաց ակցիա էին իրականացնում բարձր գնահատականներ ստացած, սակայն բուհ չընդունված դիմորդները և ծնողները: Ակցիային էին միացել նաև ՀՅԴ երիտասարդական միության անդամները: Դիմորդները պաստառներ ունեեին իրենց ձեռքին՝«Ուզում եմ սովորել», «Նախարար չկա» և այլ անվանումներով:

Не поступившие в вузы абитуриенты и их родители подадут в суд на главу Минобрнауки Армении 07/23/2020   14:17  |  Лента новостей
Не поступившие в вузы абитуриенты и их родители заявили, что их не приняли в правительстве.
“Я  полагаю, что они считают эту проблему не столь серьезной и не находят нужным нас принять. Мы хотели представить проблему премьер-министру, чтобы он принял решение. Мне сказали, что аппарат был поставлен в известность, однако заявили, что не примут ”, - сказал организатор акции протеста.
“Мы перейдем к другим методам борьбы, поскольку мы правы. Я говорю, что этот вопрос будет поднят в правовой плоскости. Мы подадим в суд на министра образования, науки, культуры и спорта, а после этого и на соответствующих должностных лиц Центра оценки и тестирования, которые надлежащим образом нам не представили порядок”, - сказал он.
Протестующие заявили, что сегодня они представят письмо с требованием, обозначат окончательный срок. По их словам, если проблему не решат, то они обратятся в суд. Протестующие заявили, что им не нужен такой министр и что они не ожидали, что премьер их не примет, надеялись, что он встретится хотя бы с одним из участников акции протеста.
После этого полковник Полиции жестко потребовал завершить акцию, сославшись на запрет.
Демонстранты заявили о намерении продолжить борьбу до победного конца, призвав остальных абитуриентов и их родителей присоединиться к акции.
Акции протеста проходят уже два дня и не утихают. Протестующие считают несправедливым, что в высшие учебные заведения поступили студенты с гораздо более низкими баллами, а абитуриенты с высокой успеваемостью остались за бортом.
К акции присоединились также члены молодежного союза АРФ “Дашнакцутюн”.  Абитуриенты держали в руках плакаты с надписями “Хочу учиться” “Министра нет”.