Կարեն Ղազարյանի գործով ՄԻԵԴ-ում սկսվել է կոմունիկացիան. Ադրբեջանից պահանջել են քրեական գործի ամբողջ նյութերը, ընդ որում՝ թե թարգմանությունը, թե բնօրինակը 07/22/2020 20:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կոմունիկացրել է Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ, Ադրբեջանում գերեվարված, ապա որպես դիվերսանտ 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված Կարեն Ղազարյանի իրավունքների խախտման վերաբերյալ գանգատը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՄԻԵԴ-ում Կարեն Ղազարյանի ծնողների ներկայացուցիչ, փաստաբան Արթուր Ղազարյանից։
Նրա փոխանցմամբ՝ իրենց կողմից բարձրացված բոլոր հարցերը կոմունիկացվել են, հիմնականում՝ հարցերը վերաբերում են կյանքի իրավունքի խախտմանը, պաշտպանության իրավունքի խախտմանը, մասնավորապես, որ Ադրբեջանը տեղեկատվություն չի ներկայացրել՝ դատավարությունը խախտումներով է անցել, թե ոչ, ծնողները զրկված էին իրենց որդու հետ կապ հաստատելու հնարավորությունից, քանի որ հաղորդակցման որեւէ միջոց չկար, բացի այդ, պարզ չէր, թե արդյո՞ք ապահովվել է պաշտպանության իրավունքը, թե ոչ։
«Ծնողները նույնիսկ պաշտպանի հետ չկարողացան կապ հաստատել, իր հետ կապ չկար, որ հասկանանք՝ պաշտպան ունի, թե ոչ եւ պարզ չէ՝ արդյո՞ք դատական ակտը բողոքարկվել է, թե ոչ, արդյո՞ք Կարեն Ղազարյանը կարծիք է հայտնել ՄԻԵԴ դիմելու վերաբերյալ, թե ոչ։
Բացի այդ՝ Ղազարյանը նշեց, որ իրենց ունեցած տեղեկատվության համաձայն՝ Կարեն Ղազարյանը միայնակ է պահվում, ինչը կոպիտ խախտում է։ Փաստաբանն աննախադեպ համարեց նաեւ այն հանգամանքը, որ ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանից պահանջել է քրեական գործի ամբողջ նյութերը, ընդ որում՝ օրիգինալ եւ թարգմանված տարբերակներով։
«Սրանից կարելի է ենթադրել, որ ՄԻԵԴ-ը նույնիսկ կասկածի տակ է դնում այդ դատավարության իսկությունը՝ եղել է դա առհասարակ, թե իմիտացիա էր»,- ասաց Ղազարյանը՝ նշելով, որ մեծ հաշվով ամբողջը տանում է ռասսայական խտրականության խնդրին եւ, որ այս լեգենդը հորինվել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների հետ կապված իրավիճակով։
Փաստաբանի կարծիքով՝ կոմունիկացիան բավականին լուրջ էր, քանի որ նախադեպ չի եղել, որ նման խորությամբ դատավարության մասով անդրադարձ կատարվեր։ Նման անդրադարձը, ըստ նրա, պայմանավորված է նաեւ Մանվել Սարիբեկյանի գործով եւ, որ ՄԻԵԴ-ը խնդիրը դիտարկել է ամբողջական կոնտեքստում՝ նույնանման դեպքերի հետ կապված։
«Ինչ -որ տեղ կարող ենք ասել, որ դա նաեւ նրա շարունակությունն է»,- նշեց փաստաբանը։
Ըստ նրա՝ ներկայացված հարցերից կարելի է հասկանալ, թե ինչ կարծիք ունի ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանի վերաբերյալ, մասնավորապես՝ կոմունիկացիան արդեն իսկ նշանակում է, որ ՄԻԵԴ-ը գրեթե 90 տոկոսով կասկածներ ունի դրա վերաբերյալ։
ՄԻԵԴ պահանջները պարտադիր են ցանկացած երկրի համար, սակայն, ինչպես հայտնեց փաստաբանը, արդեն նախադեպ կա, երբ Ադրբեջանը պահանջվող նյութերը դեռեւս չի ուղարկել դատարան, այսինքն՝ այս երկիրը կարող է նաեւ չկատարել այդ պահանջները, իսկ ինչ վերաբերում է հետեւանքներին, ապա արդեն քաղաքական հարց է։
Դառնալով ՄԻԵԴ-ի բարձրացրած հարցերին պատասխանելու համար Ադրբեջանին տրված ժամկետներին՝փաստաբանը նշեց, որ կողմերը պաշտոնապես դեռ չեն ստացել գրությունը, սակայն սովորաբար նախատեսված ժամկետը մոտ 8 շաբաթ է։
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2018թ. հուլիսին, երբ Կարեն Ղազարյանը հայտնվել էր Ադրբեջանում ու այդ երկրի կողմից ներկայացվել որպես դիվերսանտ։ Պաշտոնական Երեւանը հայտարարել է, որ Կարեն Ղազարյանը քաղաքացիական անձ է, ունի առողջական խնդիրներ ու որեւէ կապ չունի ՀՀ զինված ուժերի հետ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ընդգծել էր, որ Տավուշի Բերդավան գյուղի բնակիչ 1984 թ. ծնված Կարեն Ղազարյանը չի ծառայում և երբեք չի ծառայել ՀՀ Զինված ուժերում։
Չնայած այս հանգամանքին՝ Ադրբեջանում Կարեն Ղազարյանին՝ որպես դիվերսանտի, դատապարտել են 20 տարվա ազատազրկման։

ЕСПЧ коммунифицировал жалобу по делу Карена Казаряна: Евросуд потребовал от Баку все материалы уголовного дела 07/23/2020   10:07  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) коммунифицировал жалобу, связанную с нарушением прав жителя села Бердаван Тавушской области Армении Карена Казаряна, который оказался в плену в Азербайджане и которого впоследствии как диверсанта приговорили к 20 годам лишения свободы. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Артур Казарян, представитель родителей Карена Казаряна.
По его словам, все поднятые ими вопросы были коммунифицированы. Как указал он, в основном вопросы касались нарушения права на жизнь, нарушения права на защиту, в частности того, что Азербайджан не представил информации о том, проходило ли разбирательство с нарушениями или нет. Родители были лишены возможности выходить на связь со своим сыном, поскольку не было каких-либо средств связи. Кроме того, нет ясности в вопросе обеспечения права на защиту.
“Родители даже не смогли связаться с адвокатом. Из-за отсутствия связи  с ним невозможно было понять, есть ли у него адвокат. Не ясно, был ли обжалован судебный акт? Выражал ли Карен Казарян мнение относительно обращения в ЕСПЧ или нет?- сказал он.
Кроме того, адвокат указал, что по имеющимся у них сведениям, Карен Казарян содержится в камере один, что является грубейшим нарушением. Адвокат считает беспрецедентным то обстоятельство, что ЕСПЧ потребовал от Азербайджана все материалы уголовного дела, причем в оригинале и в переводе.
“Исходя из этого, можно предположить, что ЕСПЧ также ставит под сомнение подлинность данного судебного процесса, в частности имело ли оно вообще место, или же эта была имитация”, - заявил Казарян, отметив, что по большому счету все это ведет к вопросу о расовой дискриминации, и что эта легенда была состряпана ввиду ситуации, связанной с армяно-азербайджанскими отношениями.
По мнению адвоката, коммуникация была серьезной, поскольку не было прецедента столь глубинного обращения к судебного разбирательству. По его словам, это связано и с делом Манвела Сарибекяна, и ЕСПЧ рассмотрел проблему в полном контексте, в связи с аналогичными случаями.
“Где-то можно утверждать, что это также его продолжение”, - отметил адвокат.
По его словам, по представленным вопросам можно составить представление о мнении ЕСПЧ об Азербайджане, в частности, коммуникация уже означает, что у ЕСПЧ почти на 90% возникли сомнения по поводу этого.
Требования ЕСПЧ обязательны для любой страны, однако, как сообщил адвокат, уже есть прецедент, когда Азербайджан все еще не отправил затребованные материалы в суд, то есть страна может и не выполнить этих требований. А что касается последствий, этот вопрос уже  лежит в политической плоскости.
Коснувшись предоставленных Азербайджану сроков для ответа на поднятые ЕСПЧ вопросы, адвокат отметил, что стороны еще не получили официального письма, однако обычно на это отводится 8 недель.
Житель села Бердаван Тавушской области Армении Карен Казарян(1984 года рождения) оказался в Азербайджане в июле 2018 года. Власти Азербайджана представили его как диверсанта. Официальный Ереван заявил, что Карен Казарян - гражданское лицо, у него имеются проблемы со здоровьем. Министерство обороны Армении подчеркнуло, что житель села Бердаван Тавушской области Карен Казарян не служит и никогда не служил в Вооруженных силах Армении.
Несмотря на это обстоятельство, в Азербайджане Карена Казарян как диверсанта приговорили к 20 годам лишения свободы.