Եթե թողնեն՝ Քռի ղրաղը մեկ կբրախեն դրանց, Ղազախից հետ կվերցնեն մեր տղաները. Այգեպարի տարեց բնակչուհի 07/20/2020   20:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այգեպարը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին ամենամոտ տեղակայված գյուղն է: Սահմանամերձ մեր այս բնակավայրի աշխարհագրական դիրքն այնպիսինն է, որ գտնվում է հակառակորդի զինված ստորաբաժանումների ուղիղ վերահսկողության տակ։ Թշնամու դիրքերից գյուղը բաժանում է ընդամենը մի քանի մետր հեռավորություն։
Հայկական տարածքը հակառակորդի համար տեսանելի է անգամ անզեն աչքով։
«Տանից դուրս չենք գալիս, ամենքն իրենց ապաստարաններում են, խփած տեղերից զգույշ ենք լինում, բաց տարածքով չենք քայլում, դուրս չենք գալիս հիմնականում»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պատմել է այգեպարցի կինը։
Հուլիսի 12-14-ը տեղի ունեցած հայ-ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Այգեպարն ամենաշատն է տուժել: Գյուղը մի քանի օրում երկու անգամ գնդակոծության է ենթարկվել ադրբեջանական հրետանու կողմից։ Կիրառվել է ականանետ և Դ-30 հաուբից: Հրետակոծության հետևանքով վնասվել են ավելի քան մեկ տասնյակ տներ, որոնցից մի քանիսը բնակության համար այլեւս պիտանի չեն։ Թշնամու ականը թիրախավորված հարված է հասցրել նաև գյուղի մանկապարտեզին, կոտրվել է մանկապարտեզի տանիքը, որտեղ 20 երեխա է հաճախում։ Ռմբակոծության հետևանքով տուժել է նաև տեղի գինու գործարանը, խափանվել գյուղը սնուցող գազատարը, էլեկտրոէներգիան, որոնք արագ վերականգնվել են: Գյուղում շուրջօրյա հերթապահություն է սահմանել Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը։ Բարեբախտաբար, գյուղում մարդկային կորուստներ և վիրավորներ չկան։ Վնասը միայն նյութական է. «Առավոտյան ժամը 4-ի կողմերը կրակոցներ սկսվեցին, ժամը 5:20-ի կողմերը արկերից մեկը բաժին է ընկել Այգեպարի մանկապարտեզին, ավերածություն է եղել։ Էսի թշնամու արած չի, անասունի արած ա։ Երեխաների վրա կրակողը մարդ կոչվելու իրավունք չունի»,- «Փաստինֆո»-ին ասում է Այգեպարցի տղամարդը։
Մեր նկարահանող խումբը Այգեպարում հանդիպել է ռմբակոծվող գյուղը ոչ մի վայրկյան չլքած գյուղացիների հետ, ամենատարեց բնակչուհին ասաց. «Ապրեն մեր էրեխեքը, մեր հերոս տղաները, որ իրենց կյանքը մահի տակ դրած կռվում են։ Եթե նրանց թողնեն, որ անցնեն դրանց, Քռի ղրաղը մեկ կբրախեն դրանց, Ղազախից հետ կվերցնեն մեր տղաները։ Ես մեծ կին եմ՝ ինչ լինում է թող ինձ լինի, իմ էրեխեքին թող բան չլինի, բոլորն էլ իմ էրեխեքն են, ոչ մեկի մազը թող չծռվի»։ Թոռն էլ՝ ադրբեջանական ագրեսիայի ապացույցները՝ ականների մասնիկները բռի մեջ պահած ասում է՝ տարածքից ենք հավաքել։
Այգեպար համայնքի բնակիչները պատմում են՝ ռմբակոծությունից հետո անվտանգության նկատառումներից ելնելով տներից ու դուրս են գալիս խիստ անհրաժեշտության դեպքում միայն, սակայն գյուղի բնականոն առօրյան փորձում են անխաթար պահել.«Ուզում ենք մեր հողին, մեր ջրին տիրություն անենք, պահենք։ Վախն էլ մարդու մոտ բնական է, վախ էլ կա, հնարավոր չէ, որ չվախենանք, բայց միևնույն ժամանակ գերադասում ենք ավելի շուտ մեզնից դեն նետել վախի զգացմունքը ու համարձակություն ձեռք բերելով, իրար թև ու թիկունք դարձած, իրար հույս տալով, որ մենք չենք, մեր թիկունքում հայկական հզոր բանակն է, առաջ ենք շարժվում»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է գյուղի դպրոցի նախկին տնօրենը։
Նվարդ Մանվելյան
Տիգրան Նադարյան
Արթուր Սուքիասյան
Այգեպար-Երեւան
19:10 20/07/2020Էդմոն Մարուքյանը նամակով դիմել է հայ-գերմանական ֆորումի նախագահ, Գերմանիայի Բունդեսթագի անդամ Ալբերթ Վայլերին
19:06 20/07/2020  |  ԱնցուդարձՀայ մոդելը եռագույնն ուսերին վառում ադրբեջանական դրոշը
13:29 20/07/2020Մարգարիտա, փոխի՛ր ազգանունդ. Մարգարիտա Սիմոնյանին ուղղված ստորագրահավաք change.org կայքում
23:18 19/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՔանի ոգևորության ալիքի վրա ենք ազգովի, ուզում եմ մի քանի հարց տալ քեզ, իմ ժողովուրդ. Ռուբեն Մխիթարյան
23:00 19/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏրանսիլվանիայի հայ համայնքը դատապարտել Է Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիան
22:41 19/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻմացվեց այն ինչ ենթադրվում էր՝ շատ են սրվել հայ֊ռուսական հարաբերությունները. Վահան Իշխանյան
20:30 19/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈւկրաինայի պատգամավորական ընկերախմբի ղեկավարը քննադատել է իրենց ԱԳՆ-ի ադրբեջանամետ հայտարարությունը

Это нелюди, стреляющий по детям не имеет права называться человеком – жители села Айгепар 07/21/2020   10:26  |  Лента новостей
Айгепар – село, наиболее близко расположенное к армяно-азербайджанской границе. Село находится в зоне  прямой видимости вооруженных сил противника. Населенный пункт расположен всего в нескольких метрах от позиций врага.
Армянская территория просматривается со стороны противника даже невооруженным глазом.
"Мы не выходим из дома. Все укрываются в своих убежищах. Остерегаемся мест, подвергшихся бомбежке. В основном не выходим, не бываем в открытых местностях", - рассказала “ФактИнфо” жительница села Айгепар.
В результате  предпринятой 12-14 июля военной агрессии Азербайджана село Айгепар пострадало больше всех. Село за несколько дней дважды подвергалось артобстрелам с азербайджанской стороны.
Противник вел обстрел из минометов и гаубицы Д-30. Вследствие артобстрела повреждены более одного десятка домов; некоторые из них уже непригодны для проживания.
Под удар выпущенных противником снарядов попал также сельский детский сад. В результате обстрела повреждена крыша детсада, который посещают 20 детей. Вследствие бомбежки повреждены также здание местного винного завода, линии электропередач, вышел из строя газопровод, снабжающий село голубым топливом. Подача газа и электроэнергии уже скоро удалось восстановить. Министерство по чрезвычайным ситуациям установило в селе круглосуточное дежурство.
К счастью, жертв и раненых среди населения нет;, ущерб лишь материальный. “Около 4 часов утра началась стрельба. Примерно в 5:20 один из снарядов попал в детсад Айгепара, есть разрушения. Это не дело рук врага, это дело рук нелюдей. Стреляющий по детям не имеет права называться человеком”, - сказал в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" житель села Айгепар.
Наша съемочная группа встретилась в Айгепаре с жителями, которые ни на секунду не покидали село, подвергавшееся  бомбардировкам. Самая пожилая жительница, в частности, сказала: “Молодцы, наши ребята, наши парни-герои, которые, не жалея живота своего, сражаются. Если им позволят, то они дойдут до Куры…Я уже пожилая женщина. Все то, что должно произойти, пусть настигнет меня и обойдет стороной наших детей. Все они мои дети, пусть ни один волос не упадет с их головы”.
Внук женщины показал нам свидетельства азербайджанской агрессии; в руках он держал осколки от разорвавшихся снарядов. Он сообщил, что собрали их с близлежащей местности.
Жители села Айгепар рассказывают, что после бомбежки они по соображениям безопасности покидают свои дома только в случае крайней необходимости. При этом они пытаются сохранять привычный ритм сельской жизни. “Мы хотим заботиться о нашей земле, воде, охранять. Страх – это естественное явление для человека. Страх есть, невозможно не бояться, но в то же время мы предпочитаем скорее побороть в нас чувство страха и, набравшись смелости, встав плечом к плечу, и, преисполненные надежды, двигаться вперед. Ведь за нами мощная Армянская армия!”- сказал в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” бывший директор сельской школы.