Դատավոր Գևորգ Նարինյանն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում.պաշտպան 07/20/2020   12:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սնանկության դատարանի դատավոր Գևորգ Նարինյանն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Նարինյանի փաստաբան Մհեր Հակոբյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ Նարինյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելը), ՔՕ 190-րդ հոդվածով (հանցավոր ճանապարհով գույքն օրինականացնելը), ՔՕ 310.1-րդ հոդվածով(ապօրինի հարստանալը), ՔՕ 314.3-րդ հոդվածով (Հայտարարագրում կեղծ տվյալներ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելը)։
Հարցին, թե արդյո՞ք Նարինյանի դեմ կա ցուցմունք, պաշտպանը պատասխանեց, որ, նախաքննական գաղտնիքից ելնելով, այլ մանրամասներ հայտնել չի կարող։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ հուլիսի 20-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է Սնանկության դատարանի դատավոր Գևորգ Նարինյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը։ ՔԿԾ հանրային կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնեց, որ Նարինյանը տեղափոխվել է «Վարդաշեն» ՔԿՀ։
Մհեր Հակոբյանը նշեց, որ դեռևս դատարանի որոշմանը չեն ծանոթացել և ծանոթանալուց հետո կքննարկեն դատարանի որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացնելու հարցը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ հուլիսի 14-ին ԱԱԾ-ն քննչական գործողություններ էր իրականացնում Սնանկության դատարանում։ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հուլիսի 16-ին միջնորդություն էր ներկայացրել ՀՀ ԲԴԽ՝ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակներում 2 դատավորների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և նրանց ազատությունից զրկելու համաձայնություն ստանալու նպատակով: Հուլիսի 17-ին ԲԴԽ-ն, քննության առնելով ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ներկայացված միջնորդությունները ՀՀ սնանկության դատարանի դատավորներ Գևորգ Նարինյանի և Արա Կուբանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնության հարցի վերաբերյալ, որոշել է բավարարել այն։
Նշենք, որ ԱԱԾ-ն դատարան միջնորդություն է ներկայացրել նաև դատավոր Արա Կուբանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին։ ԲԴԽ մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արման Խաչատրյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնեց, որ այս միջնորդությունը քննում է դատավոր Աննա Մաթևոսյանը։ ԱԱԾ-ից ևս որևէ տեղեկատվություն չեն տրամադրում՝ նշելով, որ շուտով հաղորդագրություն կտարածեն։
11:36 20/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատարանը բավարարել է սնանկության դատավոր Գևորգ Նարինյանին կալանավորելու մասին միջնորդությունը
15:05 08/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել նորանշանակ դատավորների երդման արարողությունը
19:46 02/07/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՊահանջում են պատասխանատվության ենթարկել դատավոր Սիմիզար Հովսեփյանին. Նրա գործողությունների հետեւանքով քաղաքացին զրկվել է բնակարանից
10:50 29/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌոմեն Ահարոնյանը նշանակվել է Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր
19:32 25/06/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԳավառի միջադեպի գործով մեղադրյալներից մեկն ազատ կարձակվի. դատարանը մերժել է կալանքի ժամկետը երկարացնելու միջնորդությունը
09:23 28/05/2020  |  ՄամուլԻշխանությունը քաղաքական այս շրջափուլում շարունակում է ձեւավորել դատավորների առանձին «թիմ»․ «Փաստ»
10:07 19/03/2020  |  ՄամուլԻնչ է պետք դատավոր դառնալու համար․ նոր չափանիշներ. «Ժողովուրդ»
09:37 05/02/2020  |  ՄամուլԻնչպե՞ս են ստուգելու դատավորներին. Պարզվում է, որ սկսելու են նրանց գույքային դրությունից. «Ժողովուրդ»

Судья Геворк Наринян отвергает предъявленные ему обвинения 07/20/2020   13:42  |  Лента новостей
Судья по делам о банкротстве Геворк Наринян отвергает предъявленные ему обвинения. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил его адвокат Мгер Акопян.
Он сообщил, что Нариняну предъявлено обвинение по части 2 статьи 38-308(“Пособничество в злоупотреблении должностными полномочиями”), статье 190(“Легализация имущества, приобретенного преступным путем”), ст. 310.1(“Незаконное обогащение”) и ст. 314.3(“Представление ложных данных в декларации или сокрытие данных, подлежащих декларированию”) УК Армении.
На вопрос о наличии показаний против Нариняна, адвокат заявил, что ввиду тайны следствия не может сообщить иных подробностей.
Сегодня суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна удовлетворил ходатайство следователя Службы национальной безопасности об избрании в отношении Геворка Нариняна меры пресечения в виде заключения под стражу. Как сообщила “ФактИнфо” начальник отдела по связям с общественностью Уголовно-исполнительной службы Нона Навикян, Наринян был доставлен в УИУ “Вардашен”.
Мгер Акопян отметил, что защита пока не ознакомилась с решением суда. По его словам, они определятся с вопросом о подаче апелляционной жалобы после ознакомления с постановлением.
Ранее агентство сообщило, что 14-го июля СНБ провела следственные действия в суде по делам о банкротстве. 16-го июля генеральный прокурор Армении Артур Давтян подал в ВСС ходатайства о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении двух судей и лишении их свободы в рамках уголовного дела, расследуемого в следственном департаменте СНБ. 17-го июля ВСС, взяв на рассмотрение поданные генпрокурором ходатайства о возбуждении уголовного преследования в отношении Геворка Нариняна и Ары Кубаняна, постановил удовлетворить их.
Отметим, что СНБ обратился в суд и с ходатайством об аресте судьи Ары Кубаняна. Как сообщил “ФактИнфо” пресс-секретарь ВСС Арман Хачатрян, данное ходатайство рассматривает судья Анна Матевосян. В СНБ также не предоставили каких-либо сведений, заявив, что вскоре распространят заявление.