Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում Հունաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին 07/20/2020 17:12 | ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 20-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Հունաստանի Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դիմիտրոս Ֆելոպուլոսին և դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Դիմոսթենիս Սիմայակիսին: Այս մասին հայտնում են Պաշպանության նախարարությության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-հունական երկկողմ համագործակցության ներկա վիճակն ու ձեռքբերումները, համագործակցության զարգացման հետագա ընթացքը: Հունական կողմը հաստատել է ռազմական կրթության և հունարեն լեզվի ուսուցման ծրագրերի շարունակությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը կարևորել է ռազմաքաղաքական խորհրդակցությունների անցկացումը և հույս հայտնել, որ առաջիկայում կիրականացվեն արդեն պլանավորված միջոցառումները:
Հայաստանում առաքելության ավարտի կապակցությամբ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ռազմական կցորդ, գնդապետ Դիմոսթենիս Սիմայակիսին պաշտոնավարման ընթացքում հայ-հունական պաշտպանական համագործակցության զարգացման գործում ներդրած զգալի ավանդի համար և պարգևատրել կցորդին «Ռազմական համագործակցության համար» մեդալով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը և դրա շուրջ տեղի ունեցող տարածաշրջանային ապակայունացնող զարգացումները:

Давид Тоноян представил греческим дипломатам ситуацию на армяно-азербайджанской границе 07/20/2020   17:43  |  Лента новостей
Министр обороны Республики Армения Давид Тоноян сегодня, 20 июля, принял временного поверенного в делах Греческой Республики в Республике Армения Димитриса Фелопулоса, военного атташе посольства Греции Димостениса Симаякиса. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
В ходе встречи были обсуждены вопросы текущего состояния и достижения армяно-греческого двустороннего сотрудничества в области обороны, а также дальнейшее развитие взаимодействия. Греческая сторона подтвердила продолжение программ военного образования и обучения греческому языку.
Министр обороны РА Давид Тоноян подчеркнул важность проведения военно-политических консультаций и выразил надежду, что в ближайшее время будут реализованы уже запланированные мероприятия.
Давид Тоноян поблагодарил военного атташе полковника Димостениса Симаякиса по случаю завершения его миссии в Армении и за его значительный вклад в развитие армяно-греческого оборонного сотрудничества, наградил атташе медалью “За военное сотрудничество”.
В ходе встречи также обсуждались вопросы, связанные с региональной безопасностью. Министр обороны РА представил ситуацию на армяно-азербайджанской границе и происходящие вокруг нее региональные дестабилизирующие процессы.