Ադրբեջանի ժողովուրդը պետք է իր ղեկավարությանը նախապատրաստի խաղաղության. Աննա Նաղդալյան 07/20/2020   14:41  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախի հակամարտության կարգավորման գործընթացը Ադրբեջանի գործողությունների հետեւանքով վերադարձել է 2016 թ. ապրիլի դրության։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով «Կոմերսանտ» պարբերականի հարցերին։
Թերթը մասնավորապես հետաքրքրվել էր, թե կարո՞ղ ենք արդյոք ասել, որ ղարաբաղյան կարգավորումը հետին պլան է մղվել:
«Դեռևս 2016թ. Ադրեջանը ծանր հարված հասցրեց խաղաղ գործընթացին, որի հետևանքները մինչև վերջ չէին հաղթահարվել: Վերջին երկու տարիների ընթացքում մենք արձանագրեցինք հստակ դրական տեղաշարժեր. նվազել էր հրադադարի ռեժիմի խախտման ցուցանիշը, պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել ժողովուրդներին խաղաղությանը նախապատրաստելու ուղղությամբ, որի իրագործման առաջին քայլը դարձավ լրագրողների փոխանակման ծրագիրը: Վերջին ամիսների ընթացքում Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից ատելության հռետորաբանությունը և սպառնալիքները, ռազմատենչ հայտարարությունները, որոնց ֆոնին և տեղի ունեցավ վերջին սրացումը, խաղաղ գործընթացը վերադարձրեցին 2016թ. ապրիլի դրության»,- ասել է Ա.Նաղդալյանը:
Դառնալով հարցին, թե արդյո՞ք հետագայում խոսք կլինի մարդասիրական փոխանակումների վերաբերյալ՝ Ա.Նաղդալյանը նշել է.Մենք ավելի վաղ ձեռք էինք բերել ժողովուրդներին խաղաղությանը նախապատրաստելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն: Սակայն վերջին իրադարձությունները և Ադրբեջանի ղեկավարության ագրեսիվ հայտարարություններն ի ցույց դրեցին, որ ոչ թե Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է նախապատրաստեն ժողովրդին, այլ հակառակը՝ Ադրբեջանի ժողովուրդը պետք է իր ղեկավարությանը նախապատրաստի խաղաղությանը:
14:22 09/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀակահայկականությունն Ալիևի իշխանության պաշտպանության վերջին գիծն է. ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ․
11:26 18/06/2020  |  ՄեկնաբանությունԺխտողականությունը ապագա չունի, անկախ՝ ով և ինչպես կփաթեթավորի այն. Աննա Նաղդալյան

Ненавистническая риторика и угрозы Баку вернули мирный процесс к состоянию на апрель 2016 года – МИД Армении 07/20/2020   14:46  |  Карабахский конфликт
За последние месяцы ненавистническая риторика и угрозы со стороны руководства Азербайджана, воинственные заявления, на фоне которых и произошло последнее обострение, вернули мирный процесс к состоянию на апрель 2016 года, заявила пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян, отвечая на вопросы газеты “Коммерсантъ” о том, можно ли сказать, что карабахское урегулирование отброшено назад.
"Еще в 2016 году Азербайджан нанес тяжелейший удар по мирному процессу, последствия от которого не были до конца устранены. За последние два года мы зафиксировали определенные позитивные сдвиги: снизился показатель нарушений режима прекращения огня, была достигнута договоренность относительно подготовки народов к миру, первым шагом к реализации которой стал проект обмена журналистов. За последние месяцы ненавистническая риторика и угрозы со стороны руководства Азербайджана, воинственные заявления, на фоне которых и произошло последнее обострение, вернули мирный процесс к состоянию на апрель 2016 года", - сказала Нагдалян.
Отвечая на вопрос о том, будет ли дальше вестись речь о гуманитарных обменах, Анна Нагдалян отметила, что  ранее было  достигнуто соглашение о подготовке народов к миру.
"Однако последние события и агрессивные заявления руководства Азербайджана продемонстрировали, что не власти Азербайджана должны готовить народ, а скорее наоборот — народ Азербайджана должен готовить свои власти к миру", - отметила пресс-секретарь МИД Армении.