Երևանում սպասվում է անոմալ բարձր ջերմային ֆոն, ցերեկային ժամերին օդի ջերմաստիճանը կհասնի +39…+41 աստիճանի 07/20/2020 16:40 | ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
ՈւՇԱԴՐՈւԹՅՈՒՆ. հուլիսի 20-21-ն Արարատի և Արմավիրի մարզերում, Արագածոտնի նախալեռներում, Սյունիքի հովիտներում և Երևանում սպասվում է անոմալ բարձր ջերմային ֆոն, ցերեկային ժամերին օդի ջերմաստիճանը կհասնի +39…+41 աստիճանի։ Նշված օրերին հանրապետության հովտային և նախալեռնային գոտիներում սպասվում է նաև բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ։
Հանրապետության տարածքում՝. հուլիսի 20-ի ցերեկը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Հուլիսի 21-ին, 25-ին կեսօրից հետո առանձին շրջաններում, 22-24-ը ժամանակ առ ժամանակ շրջանների զգալի մասում, սպասվում է անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ` քամու ուժգնացում՝ 20-25 մ/վ: Առանձին վայրերում սպասվում է նաև կարկուտ:
Օդի ջերմաստիճանը հուլիսի 20-ին կբարձրանա 2-3 աստիճանով, 22-23-ը կնվազի 8-10 աստիճանով։
Հուլիսի 20-ի ցերեկը, 21-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, 22-23-ը ժամանակ առ ժամանակ, 24-25-ը կեսօրից հետո սպասվում է անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ` քամու ուժգնացում ՝ 17-20 մ/վ։

40-градусная жара накрыла Армению, но синоптики обещают скорую прохладу 07/20/2020   17:26  |  Информационная платформа
Аномально высокий тепловой фон ожидается 20-21 июля в Араратской и Армавирской областях, в предгорьях Арагацотна, в долинах Сюника и в Ереване. Об этом сообщает "Центр гидрометеорологии и мониторинга" министерства окружающей среды.
Воздух в дневные часы раскалится до +39- +41 градусов. В указанные дни в предгорьях и долинах Армении прогнозируется высокий уровень пожароопасности.
Интенсивность ультрафиолетового излучения ожидается выше нормы. Синоптики рекомендуют избегать нахождения под прямыми солнечными лучами в период с 11:00 до 17:00.
На территории республики  сегодня днем ожидается погода без осадков. Завтра и 25 июля после полудня в отдельных районах, а также 22-24 июля в большинстве регионов временами прогнозируются дожди и грозы. Во время грозы усиление ветра до 20-25 м/сек.. Местами возможен град.
Температура воздуха 20 июля постепенно повысится на 2-3 градуса, но уже 22-23 июля  понизится на 8-10 градусов.