Նրանք հայրենիք-պետություն պատասխանատվության զոհասեղանին դրեցին իրենց կյանքը. վարչապետ 07/16/2020 14:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայրենիք-պետություն ունենալը պատասխանատվություն է, պատասխանատվություն, որն ընկած է ժողովրդի, հանրության ուսերին։ Այս մասին «Եռաբլուրում» ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ընդհանրական այս պատասխանատվությունը, սակայն, կարող է դառնալ անպատասխանատվություն, եթե մենք այն թողնենք միայն «ժողովուրդ», «հանրություն» հավաքական հասկացությունների մեջ ցրված, լղոզված, եթե իվիճակի չլինենք այդ պատասխանատվությունը բաղդատել, կոնկրետ ու հասցեական դարձնել ժողովուրդ կամ հանրություն հավաքականույթւոնը ձևավորող սուբյեկտների, այսինքն՝ անհատների միջև, մեզնից յուրաքանչյուրի միջև»,- ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, որ այստեղ հավաքվել են ազդարարելու, որ ՀՀ ԶՈՒ մայոր, ՀՀ քաղաքացի Գարուշ Համբարձումյանը, ՀՀ ԶՈՒ կապիտան, ՀՀ քաղաքացի Սոս Էլբակյանը, ՀՀ ԶՈՒ կրտսեր սերժանտ, Սմբատ Գաբրիելյանը, ՀՀ ԶՈՒ կրտսեր սերժանտ, ՀՀ քաղաքացի Գրիշա Մաթևոսյանը, լիարժեք և անմնացորդ կրեցին հայրենիք-պետություն ունենալու իրենց բաժին պատասխանատվությունը։
«Նրանք այդ պատասխանատվության զոհասեղանին դրեցին իրենց կյանքը ու ոչ միայն իրենց, այլև իրենց ընտանիքների, հարազատների կյանքը, որովհետև նրանց կյանքն առաջվանը չի լիելու, նրանք ապրելու են խեղդող բացակայության հետ», - նշեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ նրանք լիարժեք կրել են իրենց պատասխանատվությունը՝ Աստծո առաջ, հայրենիք-պետության առաջ, մեր նահատակների ու սերունդների առաջ, Եռաբլուրի և Ծիծեռնակաբերդի առաջ և այժմ մեր՝ ապրողներիս պատասխանատվության ժամն է, մեր հավաքական և յուրաքանչյուրիս պատասխանատվության ժամն է։

Они положили на алтарь ответственности за Отечество-государство свои жизни – Пашинян 07/16/2020   15:28  |  Лента новостей
Премьер выразил соболезнования семьям погибших военнослужащих – майора Гаруша Амбарцумяна, капитана Соса Элбакяна, младших сержантов Смбата Габриеляна и Гриши Матевосяна.
“Майор Гаруш Амбарцумян, капитан Сос Элбакян, военнослужащие срочной службы младший сержант Смбат Габриелян, младший сержант Гриша Матевосян в полной мере понесли свою ответственность перед Богом, перед Отечеством-государством, нашим народом и историей, воинским пантеоном “Ераблур” и мемориальным комплексом “Цицернакаберд””, -  заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в пантеоне “Ераблур”, где сегодня провожают в последний путь майора Гаруша Амбарцумяна, погибшего при защите Отечества на тавушском участке армяно-азербайджанской границы.
Майора похоронили с воинскими почестями. Службу отслужил лично Католикос всех армян Гарегин Второй.
“Они положили на алтарь этой ответственности не только свои жизни, но и жизни своих семей, родственников, потому что их жизнь уже не будет прежней…Ныне настал час ответственности для нас, живущих: мы должны каждый день тренировать свой ум, укреплять свой дух, руки и ноги, чтобы твердо стоять на этой земле – земле героев Сардарапата, Арцахской освободительной и Апрельской войн. Мы должны стоять на этой земле столь же и так же твердо, как прямо сейчас на земле Тавуша твердо стоят наши братья и внушают доверие и гордость всем нам”, – сказал в своем слове Никол Пашинян.
По словам премьера Армении, каждый армянин, проходя мимо пантеона "Ераблур" или комплекса "Цицернакаберд", видя флаг и герб Армении, слыша гимн Армении, должен спрашивать себя, что он сделал для того, чтобы тыл героев-защитников был надежным, обойма была полной, вооружения хватало, дух был на высоте.
Премьер Армении заявил, что преклоняется перед погибшими, их семьями, всеми павшими, перед всеми военными, которые сегодня  крепко стоят на Тавушской земле и выковали сегодняшнюю нашу гордость.