Ադրբեջանական կողմի ոտնձգությունները բոլոր առկա ուժերով և միջոցներով տապալվում են. Դավիթ Տոնոյանը Անջեյ Կասպրշչիկին ներկայացրել է իրավիճակը 07/16/2020   08:39  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը կապ է հաստատել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշչիկի հետ։
ՀՀ ՊՆ մամումի խոսնակ Շ.Ստեփանյանի փոխանցմամբ` Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է ժամը 03:40-ից ՀՀ պետական սահմանին ստեղծված իրավիճակը, նշել, որ ադրբեջանական կողմն ունի բազմաթիվ վիրավորներ և զոհեր։
Պաշտպանության նախարարը տեղեկացրել է, որ ՀՀ սահմանների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի ոտնձգությունները բոլոր առկա ուժերով և միջոցներով տապալվում են։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ այս գիշեր` ժամը 03:40-ի սահմաններում ՀՀ ԶՈՒ դիրքապահները նկատել են հակառակորդի շարժ։ Անցնելով շրջանաձև պաշտպանության, հայկական ստորաբաժանումները կանխել են հակառակորդի դիվերսիոն ներթափանցման փորձը։ Թեժ մարտից հետո հակառակորդը, կորուստներ կրելով, հետ է շպրտվել։
Այնուհետև ադրբեջանական ստորաբաժանումները ժամը 05:20-ին սկսել են հրետակոծել Այգեպար և Մովսես գյուղերը՝ կիրառելով ականանետ և Դ-30 հաուբից: Կրակը այս պահին էլ շարունակվում է։

Тоноян проинформировал представителя ОБСЕ о значительных потерях у азербайджанской стороны 07/16/2020   08:41  |  Актуальная тема
Министр обороны Армении Давид Тоноян связался с личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком, сообщила пресс-секретарь Минобороны Армении Шушан Степанян.
Она сообщила, что Давид Тоноян представил ситуацию на границе, создавшейся с 03:40, отметив, что азербайджанская сторона понесла многочисленные потери убитыми и ранеными.
“Давид Тоноян проинформировал, что все посягательства азербайджанской стороны в отношении границ Республики Армении пресекаются всеми силами и средствами”, - написала Степанян на своей странице в Facebook.
Ранее Степанян сообщила, что ночью в 03:40 постовые Вооруженных сил Армении заметили передвижение противника. Перейдя к круговой обороне, армянские подразделения пресекли попытку диверсионной вылазки противника.
Затем азербайджанские подразделения в 05:20 начали артобстрел сел Айгепар и Мовсес с применением миномета и гаубицы Д-30. Огонь продолжается и в данный момент.