Դատարանը հետաձգեց գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու մասին միջնորդությունների վերաբերյալ որոշման կայացումը՝ մինչև ՍԴ և Վճռաբեկ դատարանների որոշումը 07/14/2020 17:01 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, որոշեց հետաձգել վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու մասին միջնորդությունների վերաբերյալ որոշման կայացումը։ Նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանն արձանագրեց, որ միջնորդությունների լուծումը հնարավոր չէ տվյալ պահին՝ մինչև միջնորդությունների լուծման համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանքների պարզումը։ Մասնավորապես՝ դատարանը նշեց, որ այս պահին Վճռաբեկ դատարանի վարույթում է գտնվում պաշտպանության կողմի վճռաբեկ բողոքը, որով պահանջել են բեկանել՝ ՍԴ դիմելու և գործի վարույթը կասեցնելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումը բեկանելու մասին Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը և ուժի մեջ թողնել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։ Բացի այդ՝ ՍԴ քննության առարկա է հանդիսանում ՀՀ ՔՕ 300.1-րդ հոդվածի սահմանադրականության հարցը և դատարանը կսպասի նաև այս գործի քննության ավարտին։
Հիշեցնենք, որ պաշտպանական կողմը միջնորդություն են ներկայացրել դատարան՝ գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու մասին։ Պաշտպանական կողմը միացավ միջնորդությանը, տուժող և մեղադրող կողմը առարկեցին։

Суд отложил рассмотрение ходатайств о приостановлении производства по делу Кочаряна и обращении в КС 07/14/2020 17:38 | Суд по делу второго президента РА
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян постановил отложить вынесение решения по ходатайствам о приостановлении производства по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников и обращении в Конституционный суд.
Судья Анна Данибекян констатировала, что разрешение ходатайств невозможно до выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для их разрешения. В частности, суд отметил, что в данный момент в производстве Кассационного суда находится жалоба защиты, которой она требует отменить решение Апелляционного уголовного суда об отмене решения суда первой инстанции об обращении в КС и приостановлении производства по делу. Кроме того, предметом рассмотрения КС является вопрос о конституционности статьи 300.1 УК РА, и суд дождется также завершения разбирательства и по данному делу.
Напомним, сторона защиты ходатайствовала перед судом о приостановлении производства по делу и обращении в КС. Потерпевшая сторона и обвинение возразили против ходатайства.
Напомним, 18 июня Апелляционный суд Армении под председательством судьи Арсена Никогосяна частично отменил решение суда общей юрисдикции Еревана и определил в отношении Роберта Кочаряна меру пресечения в виде залога в размере 2 млрд. драмов. После уплаты суммы Роберт Кочарян был освобожден из-под стражи.