Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեակավորությունը կրելու է տարածաշրջանի ապակայունացման անկանխատեսելի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը. Փաշինյան 07/13/2020   11:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական զինուժի սադրիչ գործողությունները խստագույնս դատապարտելի են։ Այս մասին այսօր կառավարության արտահերթ նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ տեղեկացնելով, որ հակառակորդը գրոհել է Մովսես գյուղի դիրքերը։
Վարչապետը նշեց, որ այսօր առավոտյան դրանք վերսկսվել են և դրանց վերսկսմամբ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեակավորությունը կրելու է տարածաշրջանի ապակայունացման անկանխատեսելի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը. «Խիստ մտահոգիչ է տարածաշրջանային անկայունություն հրահրելու Թուրքիայի գործելակերպը, որը լավագույնս արտացոլված է այդ երկրի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական հայտարարությամբ, որտեղ վերջինս անվերապահ աջակցություն է հայտնում Ադրբեջանի գործողություններին։ Այս ռազմական միջադեպը չի առաջացել վակումում։ Արդեն տևական ժամանակ է Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է խաղարկել հակահայկական քարտն՝ իրենց հայտնի դրդապատճառներից ելնելով։ Հնարավոր է՝ գործ ունենք ներքին խնդիրները սահմանային իրավիճակի սրմամբ երկրորդ պլան մղելու Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության գործելաոճի հետ, որի համատեքստում աչքի է զարնում ակնհայտ քամահրական վերաբերմունքը մարդկային կյանքերի, այդ թվում ադրբեջանցի զինվորների կյանքերի նկատմամբ, որն արտահայտվում է նրաց ուղարկելով անհեռանկար գործողությունների»,-ասաց վարչապետը՝ ընդգծելով, որ սրա մասին է վկայում նաև այն, որ Ադրբեջանն այդպես էլ չմիացավ համավարակի ժամանակ գլոբալ հրադադար հայտարարելու ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կոչին։
Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց՝ ստացվում է որքան համավարակը տարածվում է Ադրբեջանում, որքան սրվում է սոցիալ-տնտեսական վիճակը, այնքան սրվում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հակահայկական և ռազմատենչ հռետորաբանությունը։

Всю ответственность за непредсказуемые последствия дестабилизации ситуации в регионе будет нести Азербайджан –Пашинян 07/13/2020   11:51  |  Лента новостей
Провокационные действия азербайджанских вооруженных сил достойны строжайшего осуждения. Об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян на внеочередном заседании правительства в понедельник, 13 июля.
“Вчера противник предпринял провокационные действия на армяно-азербайджанской границе. Мы строго осуждаем провокационные действия. Сегодня утром они возобновились. Военно-политическое руководство Азербайджана будет нести всю ответственность за непредсказуемые последствия дестабилизации ситуации в регионе. Крайне озадачивает и поведение Турции, нацеленное на дестабилизацию в регионе, что наилучшим образом отражено в заявлении МИД этой страны, в котором оно выражает безоговорочную поддержку действиям Азербайджана", - отметил Пашинян.
Премьер отметил, что данный инцидент возник отнюдь не на пустом месте.
“Уже продолжительное время азербайджанское руководство пытается разыграть антиармянскую карту по известным им мотивам. Возможно, мы имеем дело с методом работы военно-политического руководства Азербайджана, заключающемся в стремлении отодвинуть внутренние проблемы на второй план путем обострения ситуации на границе, в контексте  которых бросается в глаза явное пренебрежение человеческими жизнями, в том числе жизнями азербайджанских военных, что проявляется в  отправке на бесперспективные операции”, - сказал премьер Армении.
Об этом, как указал Пашинян, свидетельствуют то, что Азербайджан так и не присоединился к призывам генсека ООН о глобальном перемирии в условиях пандемии коронавируса.
“Получается, что чем сильнее темпы распространения коронавируса и ухудшения социально-экономической ситуации, тем ярче и нагляднее антиармянская и воинственная риторика азербайджанского руководства”, - отметил Пашинян.
Премьер Армении заверил, что ни одна провокация не останется без ответа. Пашинян призвал соотечественников выразить свою безоговорочную поддержку солдатам и командирам, которые прочно стоят на защите родины.
“У них должен быть надежный тыл. Пашинян также призвал следить только за официальными сообщениями, поскольку эффективная и грамотная информационная политика – один из важнейших факторов успеха.