Նախկին պատգամավոր Վանիկ Ասատրյանին կալանավորելու մասին որոշումը բողոքարկվել է 07/10/2020 13:26 | Քրեական խրոնիկոն
ԱԺ նախկին պատգամավոր Վանիկ Ասատրյանին կալանավորելու Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Վանիկ Ասատրյանի պաշտպան Էմին Բեգլարյանը։
Նա հայտնեց, որ վերաքննիչ բողոքով վիճարկվել է թե՛ հիմնավոր կասկածի առկայությունը, թե՛ կալանավորման հիմքերը։
Բեգլարյանի գնահատմամբ՝ ներկայացված վերաքննիչ բողոքը հիմնավոր է, ուստի՝ մեծ են հույսերը, որ կբավարարվի։ Նրա խոսքով՝ Վանիկ Ասատրյանը գործով միակ մեղադրյալն է, ով կալանավորված է։
Ինչ վերաբերում է նույն գործով մեղադրյալ Գագիկ Ծառուկյանի կալանավորումը մերժելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Աբրահամ Մանուկյանին՝ Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ ազատ արձակելու մասին որոշումներին՝ Բեգլարյանը նշեց, որ ծանոթ չէ հիմքերին, սակայն ընդգծեց, որ նկատի ունենալով, որ նույն գործի շրջանակներում են բոլորը մեղադրվում և բոլորի վերաբերյալ կալանավորման հարց է քննարկվել, պետք է նշանակություն ունենա նաև այդ հանգամանքը, քանի որ նրանց մեղսագրվում է կազմակերպված խմբի կողմից կատարված արարք, թեև մեղադրանքի որոշման մեջ խմբի անդամների վերաբերյալ տվյալներ չկան, ավելին՝ տեղեկություններ, ձևակերպումներ առկա չեն, թե կոնկրետ խմբի, որ անդամն ինչ դերակատարություն է ունեցել։ Բեգլարյանի գնահատմամբ՝ մեղադրանքն անորոշ է և այդ հարցը քննարկվել է նաև միջնորդության քննության ժամանակ։
«Պետք է հստակ նշվի, թե խմբի անդամներն ովքեր են, նրանցից ով ինչ դերակատարություն է ունեցել։ Դա շատ կարևոր է, որն այս պահին առկա չէ։ Այսինքն՝ մեղադրանքն այնքան անհստակ է, որ չգիտենք, թե ինչի դեմ պաշտպանվենք։ Վճռաբեկ դատարանը նախկինում նախադեպային որոշումներում մեղադրանքի անհստակությունը դիտել է նաև դրա հետևանքով պաշտպանական իրավունքի խախտում, քանի որ չգիտենք, թե ինչի դեմ պաշտպանվենք, կարդում ենք և չենք հասկանում»,- ասաց Բեգլարյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կողմից՝ 2017թ ընտրությունների ընթացքում ենթադրյալ ընտրակաշառք բաժանելու վերաբերյալ քրեական գործի շրջանակներում ԱԺ նախկին պատգամավոր Վանիկ Ասատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38 -154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ ընտրակաշառք տալու համար։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։ Նույն գործով մեղադրանք է առաջադրվել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38 -154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ ընտրակաշառք տալու համար, նույն հատկանիշներով մեղադրանք է առաջադրվել նաև ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության նախկին պատգամավոր Աբրահամ Մանուկյանին։

Защита обжаловала арест экс-депутата парламента Армении Ваника Асатряна 07/10/2020   14:03  |  Лента новостей
Защита подала апелляционную жалобу на решение суда общей юрисдикции Еревана об аресте бывшего депутата парламента Армении Ваника Асатряна. Об этом в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" сообщил адвокат экс-депутата Эмин Бегларян.
Он заявил, что апелляционной жалобой оспорены как наличие обоснованного подозрения, так и основания для ареста. По оценке Бегларяна, поданная жалоба обоснованна. Защита надеется, что жалобу удовлетворят. По его словам, Ваник Асатрян – единственный обвиняемый по делу, который взят под стражу.
Что касается решения суда общей юрисдикции, отказавшего в аресте лидера “Процветающей Армении” Гагика Царукяна, проходящего обвиняемым по тому делу, и постановления Апелляционного суда об освобождении бывшего депутата Абраама Манукяна из-под стражи, Бегларян отметил, что не знаком с  основаниями. При этом он подчеркнул, что с учетом того, что все обвиняются в рамках одного и того же дела и относительно их всех рассматривался вопрос об аресте, то и это обстоятельство должно иметь значение, поскольку им инкриминируется деяние, совершенное организованной группой, хотя в решении об обвинении  данных о членах группы нет. Более того, как  указал адвокат, нет сведений о роли того или иного члена конкретной группы. По оценке Бегларяна, обвинение расплывчатое, и этот вопрос обсуждался и в ходе рассмотрения ходатайства.
“Следует четко указать, кто входил в группу и какую роль каждый из них выполнял. Это очень важно, однако этого сейчас нет. Обвинение настолько расплывчато, что мы не знаем, от чего нам защищаться. Кассационный суд ранее в прецедентных решениях рассматривал расплывчатость обвинения как нарушение права защиты и вследствие этого. Так как мы не знаем, от чего нам защищаться, то читаем и не понимаем”, - сказал Бегларян.
Ранее сообщалось, что в рамках уголовного дела о предполагаемой раздаче партией “Процветающая Армения” взяток избирателям  экс-депутату НС Армении Ванику Асатряну было предъявлено обвинение по признакам части 2 статьи 38 -154.2 УК РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. По тому  же делу обвинение по той же статье предъявлено и лидеру ППА Гагику Царукяну и  бывшему депутату от “Процветающей Армении” Абрааму Манукяну.