Կառավարության տնտեսական բլոկը բացի դիմակներ կրելուց ինչ որ գործողություններ պլանավորում է թե ոչ. Ակցիա կառավարության մոտ 07/09/2020   13:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա էր։ Հանրային ոլորտի փորձագետ Աշոտ Բարսեղյանը տեղեկացրեց, որ հավաքվել են միջոցառումների անցկացման կազմակերպությունները՝ խնդրում են հանդիպել կառավարության անդամների հետ՝ պարզելու իրենց ապագան։
«Երգիչներ, հանդիսավարներ, ռեստորաններ, երաժիշտներ և սպասարկող անձնակազմ է հավաքվել։ Մենք դիմել ենք ոստիկանությանը, որպեսզի փոխանցեն մեր ցանկությունը հանդիպել կառավարության ներկայացուցիչների հետ՝ կապված միջոցառումների անցկացման թույլտվության հետ։ Սպասում ենք պատասխանի»,- ասաց նա։
Բարսեղյանը նշեց, որ հանդիպում եղել է, բայց չեն հասկացել ում հետ հանդիպեցին, ուստի մեկ անգամ էլ են եկել, որ հանդիպեն այն մարդկանց հետ , ովքեր որոշում են կայացնում։
Աշոտ Բարսեղյանը հիշեցրեց, որ հանդիպել են ԱԺ «Իմ քայլը» և «ԼՀԿ» խմ-բակցությունների հետ։ Միակ պահանջը՝ մտցնել հստակություն արտակարգ դրության վերացման ժամկետների շուրջ, որովհետև մարդկանց բիզնեսը վերացել է։ «Ռեստորոնային ոլորտում անմխիթար վիճակ է։ Բոլորը ֆինանսական կորուստներ են կրում»։
Ակնկալում են տնտեսական բլոկի գործողությունների տրամադրում հանրությանը։
«Պետք է հասկանան կառավարության տնտեսական բլոկը բացի դիմակներ կրելուց ինչ որ գործողություններ պլանավորում է թե ոչ»,- ասաց Բարսեղյանը։
«Վարչապետն ասել է, որ համակարգված պատասխան պետք է լինի կառացվարության կողմից։ Ճիշտ է որ կառավարությունը պետք է պատասխան տա։ Ուզում ենք լսել երբ է վերանալու արտակարգ դրությունը և տնտեսական ազատականությունը։ Ճգնաժամը հասել է մեր ոլորտ»,- ասաց նա նշելով, որ բիզնեսը կործանվում է, բոլորը ֆինանսական կորուստներ են ունենում։

Протестующие у здания правительства Армении заявляют об удручающей ситуации в сфере ресторанного бизнеса 07/09/2020   14:24  |  Лента новостей
Акция протеста проходит перед зданием правительства Армении. Эксперт в области общественного  питания Ашот Барсегян сообщил, что организаторы мероприятий просят встречи с членами правительства, чтобы определиться со своей дальнейшей судьбой.
“Собрались певцы, рестораторы, музыканты и обслуживающий персонал. Мы обратились в Полицию, чтобы они уведомили о нашем желании встретиться с представителями правительства в связи с выдачей разрешения на проведение мероприятий. Ждем ответа”, - сказал он.
Барсегян отметил, что встреча состоялась, однако они так и не узнали, с кем они встретились, поэтому пришли снова, чтобы переговорить с теми людьми, которые принимают решения.
Ашот Барсегян напомнил, что провели встречу и с представителями фракций НС “Мой шаг” и “Просвещенная Армения”.  “Единственное требование – прояснить вопрос о сроках отмены режима чрезвычайного положения, потому что бизнес закрывается. В сфере ресторанного бизнеса сложилась удручающая ситуация. Все несут финансовые убытки”, - рассказал он.
По словам Баресегяна, надо понять экономический блок правительства планирует какие-либо действия, помимо ношения масок.
“Премьер заявил, что со стороны правительства должен последовать скоординированный ответ. Мы хотим услышать, когда отменят режим чрезвычайного положения. Кризис добрался до нашего сектора”, - отметил он, указав, что бизнес терпит крах, все несут финансовые потери.