ՄԻԵԴ-ի՝ ՀՀ կառավարությանը տրված ժամանակը սպառվել է. Որոշումն առաջիկայում 07/08/2020 15:42 | ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ՍԴ չորս դատավորների գործով միջանկյալ որոշում կայացնելու հարցի վերաբերյալ ՄԻԵԴ-ի՝ հարցաշարին պատասխանելու համար կառավարությանը տրված ժամանակը սպառվել է։
Մեր տեղեկություններով ՍԴ դատավորների դիմումը ՄԻԵԴ ուղարկվել է հունիսի 26-ին, որով դատավորները խնդրել էին ՄԻԵԴ-ին միջանկյալ որոշում կայացնել։ ՄԻԵԴ-ը հաշված օրերի ընթացքում կամունիկացրել է և կառավարությանը մինչև հուլիսի 6-ը ժամանակ տվել՝ ներկայացնելու իրենց դիրքորոշումը։ Եվս մեկ օր էլ դիմումատուներին է տրված՝ կառավարության դիրքորոշման վերաբերյալ կարծիք հայտնելու համար։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով այս ամբողջ փուլն արդեն ավարտվել է և մնում է ՄԻԵԴ-ի միջանկյալ որոշումը հրապարակվի։
Նկատենք, որ սա առաջին անգամ է, երբ Հայաստանը նման հարցով է դիմում ՄԻԵԴ։ Հատկանշական է նաև ՄԻԵԴ-ի հրատապ կոմունիկացնելը, որն այս կառույցին այդքան էլ բնորոշ չէ,քանի որ սովորաբար ընթացակարգերն այստեղ շատ ավեի երկար են տևում և վկայում է գործի նկատմամբ ՄԻԵԴ-ի հետաքրքրվածության մասին։ Ընդ որում այս փուլում ՍԴ դատավորների գանգատը դեռ ամբողջությամբ ներկայացված չէ։ Այս պահին քննարկվում է միայն միջանկյալ որոշման հարցը, որով բարձրացված հարցերը տարբեր են, ընդհուպ պաշտոնավարման շարունակության ապահովում մինչև հիմնական գանգատով որոշման կայացումը։

ЕСПЧ в ближайшее время огласит решение по жалобе четырех судей КС 07/08/2020   16:11  |  Лента новостей
По сведениям “ФактИнфо”, предоставленное правительству время для ответа на вопросы ЕСПЧ касательно принятия промежуточного решения по делу четырех судей Конституционного суда Армении истекло.
По информации агентства, обращение судей КС было направлено в ЕСПЧ 26 июня. Судьи просят ЕСПЧ применить промежуточную меру. ЕСПЧ за считанные дни коммунифицировал жалобу и до 6-го июля предоставил правительству время на представление своей позиции. Еще один день был отведен заявителям на высказывание мнения относительно позиции правительства. По сведениям “ФактИнфо”, весь этот этап уже завершился и остается оглашение  промежуточного решения ЕСПЧ.
Отметим, что Армения обращается по этому вопросу в ЕСПЧ впервые.  Примечательно, что ЕСПЧ в срочном порядке коммунифицировал обращение, что не столь характерно для данной структуры, поскольку тут процедуры, как правило, длятся долго, и это свидетельствует о заинтересованности ЕСПЧ данным делом. Причем на этом этапе жалоба судей КС представлена не полностью. В настоящее время обсуждается лишь вопрос промежуточного решения, по которому затронуты различные вопросы, вплоть до обеспечения продолжения работы в этой должности до вынесения решения по основной жалобе.