Հուլիսի 9-13-ին հատկապես երեկոյան ժամերին հանրապետության առանձին շրջաններում սպասվում են ամպրոպային բնույթի ինտենսիվ անձրևներ, տեղ-տեղ կարկուտ 07/08/2020 13:18 | ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
ՈԻՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Սև ծովից ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված, հուլիսի 9-13-ին հատկապես երեկոյան ժամերին հանրապետության առանձին շրջաններում սպասվում են ամպրոպային բնույթի ինտենսիվ անձրևներ, տեղ-տեղ կարկուտ, ամպրոպների ժամանակ հնարավոր են ուժեղ քամիներ , պոռթկումները մինչև 25-30մ/վրկ։ Ազգաբնակչությանը խորհուրդ ենք տալիս ամպրոպի ժամանակ խուսափել բացօդյա տարածքներում գտնվելուց։
Հանրապետության տարածքում՝ հուլիսի 8-ի ցերեկը, 12-ին առանձին շրջաններում, 9-11-ը, 13-ին շրջանների զգալի մասում գիշերը և կեսօրից հետո սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ` քամու ուժգնացում՝ 25-30մ/վ: Առանձին վայրերում սպասվում է նաև կարկուտ:
Քամին՝ հյուսիս-արևմտյան՝ 3-8 մ/վրկ:
Օդի ջերմաստիճանը հուլիսի 9-11-ը աստիճանաբար կնվազի 6-8 աստիճանով:
Հուլիսի 8-ի ցերեկը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Հուլիսի 9-13-ը գիշերը և երեկոյան ժամերին սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 20-25մ/վրկ:

Ливни,грозы и град: на Армению с Черного моря надвигается циклон 07/08/2020 14:03 | Информационная платформа
Синоптики предупреждают о надвигающемся на Армению с Черного моря циклоне.
Как сообщает Армгидрометцентр, 9-13 июля, особенно в вечерние часы, в отдельных районах республики, ожидаются грозовые ливни. Местами возможны град и усиление порывов ветра до 25-30 м/сек.. Жителям советуют избегать нахождения на открытой местности во время грозы.
Интенсивность ультрафиолетового излучения прогнозируется выше нормы. Синоптики рекомендуют избегать нахождения под прямыми солнечными лучами в период с 11:00 до 17:00.
На территории Армении сегодня днем, а также 12 июля после полудня в ряде районов прогнозируются кратковременные дожди и грозы. Осадки пройдут и 9-11 июля, а также 13 июля в ночное время суток и после полудня в большинстве районов.
Во время грозы ожидается усиление ветра до 25-30 м/сек.. Местами возможен град.
Ветер — северо-западный, с порывами до 3-8 м/сек..
Температура воздуха 9-11 июля постепенно понизится на 6-8 градусов.
В Ереване сегодня днем установится погода без осадков. 9-13 июля ночью и в вечерние часы в столице прогнозируются кратковременные дожди и грозы. Во время грозы ожидается усиление ветра до 20-25 м/сек..