Վրաստանը բացում է սահմանները 5 երկրի համար 07/08/2020 15:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Վրաստանի միջգերատեսչական համակարգող խորհրդի որոշմամբ՝ Վրաստանը 5 պետության համար բացում է սահմանները՝ առանց պայմանների: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի փոխվարչապետ Իրակլի Չիքովանին:
Հինգ երկրների շարքում են՝ Գերմանիան, Ֆրանսիան, Լատվիան, Լիտվան և Էստոնիան։ Վրաստանի կառավարության տվյալներով` նշված 5 երկրների քաղաքացիները կարող են ցանկացած նպատակով Վրաստան ժամանել` միայն օդային ճանապարհով: Հայաստանի քաղաքացիների համար մուտքը դեռ փակ է։
Վրացական սահմանն անցնելուց առաջ ժամանողները պետք է էլեկտրոնային ձևաչափ լրացնեն, որտեղ պետք է նշեն վերջին 14 օրվա իրենց պատմությունը և այլ տվյալներ: Ցանկության դեպքում կամ այն դեպքում, երբ օդանավակայանում ստուգումների ժամանակ մարդու մարմնի ջերմաստիճանը 37 աստիճանից բարձր կլինի, կանցկացվեն կորոնավիրուսի թեստեր:
Եվրամիությունն արդեն հուլիսի 1-ից բացել է սահմանները Վրաստանի համար. Երկիրը հայտնվել է 15 ամենաանվտանգ երկրների շարքում, որոնց քաղաքացիները հնարավորություն ունեն նվազագույն խոչընդոտներով մուտք գործել Շենգենյան գոտի:

Грузия открывает границу для пяти стран 07/08/2020 16:22 | Международные новости
По решению Межведомственного координационного совета Грузия на данном этапе безоговорочно откроет границу пяти странам. Об этом, как передает портал "Грузия Online", на брифинге заявил советник премьер-министра Ираклий Чиковани.
Граждане/резиденты Германии, Франции, Латвии, Литвы и Эстонии смогут посетить Грузию со всеми типами визитов только воздушным путем.
"Перед пересечением границы Грузии они должны будут заполнить специально разработанную электронную анкету, в которой должны быть указаны история поездки за последние 14 дней до въезда, место, определенное во время визита в Грузию, контактная информация и т.д. С их согласия или если по прохождении термоскрининга на границе температура превысит 37 градусов, в аэропорту им проведут PCR-тест. Кроме того, тестирование в обязательном порядке или карантин будут проходить те лица, кто в течение последних 14 дней посещал страны с высоким уровнем риска за пределами ЕС. Что касается остальных стран-членов ЕС — в отношении стран, которые не открыли границу для Грузии, нынешний режим остается с нашей стороны. А граждане стран, которые ввели Грузию в так называемый Зеленый список (за исключением 5 стран, перечисленных выше) или введены различные ограничения, смогут въехать в Грузию при условии 14-дневного обязательного карантина, расходы на который будут покрывать они сами же», — заявил Чиковани.