Հիվանդանոցում գտնվող «Արսեն Երևանսկուն» խնամակալ չի տրամադրվի, Քննիչը մերժել է միջնորդությունը.փաստաբան 07/06/2020 17:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Օրենքով գող «Արսեն Երևանսկուն»՝ Արսեն Մկրտչյանին խնամակալ չի տրամադրվի։ Փաստաբան Հովսեփ Սարգսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ վարույթն իրականացնող մարմինը մերժել է Մկրտչյանին՝ խնամակալ տրամադրելու մասին միջնորդությունը։
Նշենք, որ «Արսեն Երևանսկու» պաշտպանները միջնորդություն էին ներկայացրել՝ խնդրելով վերջինիս խնամակալ տրամադրել։ Ըստ միջնորդության՝ խնամակալը պետք է լիներ Մկրտչյանի կինը, սակայն վարույթն իրականացնող մարմինը մերժել է միջնորդությունը, թեև բժիշկը եւս գրավոր հայտնել էր, որ Մկրտչյանը խնամքի կարիք ունի։
Ըստ փաստաբանի՝ անհասկանալի է վարույթն իրականացնող մարմնի վարքագիծը։
«Այսինքն՝ գերադասու՞մ են, որ հիվանդության մեջ ավելի վատ բան լինի, որ հետո ինչ- որ միջոցառումներ ձեռնարկվեն»,- ասաց նա։
Նրա փոխանցմամբ՝ Արսեն Մկրտչյանի առողջական վիճակը ծանր է գնահատվում, վերջինս առաջին կարգի հաշմանդամություն ունի ։
Հիշեցնենք՝ մայիսի 22-ին ԱԱԾ-ն հայտարարեց, որ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու հիմնավոր կասկածանքով 2020թ. մայիսի 21-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ է բերման ենթարկվել «Արսեն Երևանսկի» մականունով Արսեն Մկրտչյանը և քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու կամ դրա հետապնդած նպատակների իրականացմանը ներգրավված լինելու կամ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հավաքներ կազմակերպելու կամ դրանց մասնակցելու կասկածանքով՝ «Բասար» մականունով Արմեն Մելքոնյանը:
Բացի այդ, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին դիմելու կասկածանքով բերման են ենթարկվել 8 անձ։
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, բայց օրեր առաջ հայտնի դարձավ, որ առողջական վիճակի վատթարացման պատճառով նրան տեղափոխել են քաղաքացիական հիվանդանոց։
Փաստաբանի համոզմամբ՝ նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումն անհամատեղելի է մեղադրյալի մոտ առկա հիվանդությունների հետ։

Находящемуся в больнице “вору в законе” Арсену Ереванскому не предоставят опекуна: следователь отклонил ходатайство 07/06/2020   17:58  |  Лента новостей
“Вору в законе” Арсену Мкртчяну, более известному как Арсен Ереванский, не предоставят опекуна. Как заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” адвокат Овсеп Саркисян, орган, осуществляющие производство, отклонил ходатайство защиты о предоставлении Мкртчяну опекуна.
Согласно ходатайству, опекуном должна была быть супруга Мкртчяна, однако орган, осуществляющий производство, отклонил ходатайство, хотя врачи также письменно уведомили, что Мкртчян нуждается в опеке.
Адвокат назвал непонятным поведение следственного органа.
“То есть они предпочитают, чтоб болезнь обострилась и только потом предприняли меры?”- задался вопросом адвокат. Он сообщил, что состояние Арсена Мкртчяна оценивается как тяжелое; у него первая группа инвалидности.
Напомним, 22 мая Служба нацбезопасности(СНБ) сообщила, что по подозрению в создании  группировки носителей криминальной субкультуры и управлении ею 21 мая 2020 года в следственный департамент СНБ подвергнут приводу так называемый “вор в законе” Арсен Мкртчян по прозвищу “Арсен Ереванский”. Кроме того, в рамках данного дела приводу подвергнут Армен Мелконян по кличке “Басар”.
Помимо них, по подозрению в обращении к участнику группировки или лицу, занимающему высшее положение в преступной иерархии, подвергнуты приводу еще 8 человек.
В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, но несколько дней назад стало известно, что ввиду ухудшения состояния его здоровья его перевели в гражданскую клинику.
По словам адвоката, избранная в отношении него мера пресечения в виде заключения под стражу несовместима с имеющимися у обвиняемого заболеваниями.