Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները համացանցով փորձել են տեղեկություններ կորզել ՀՀ ԶՈւ վերաբերյալ 07/06/2020   19:01  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների հետախուզական քայքայիչ գործունեության դեմ պայքարի և տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում ՀՀ օրենքով իրեն վերապահված գործողությունների ու լիա­զո­րու­թյունների իրականացմանը, շարունակում է բացահայտել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հանցավոր նկրտումներն, ինչպես նաև հակազդել համացանցի տարբեր հար­թակ­նե­րում ադրբեջան­ցի օգ­­տա­տե­րերի կողմից շարու­նա­կական բնույթ կրող հակա­հայ­­կական և ՀՀ զին­ված ուժերը վար­կա­բե­­­կե­­­լուն ուղղված ակցիա­ներին:  Այս մասին հայտնում են ՀՀ ազգային անվտանգության մամուլի ծառայությունից։
Հիշյալ ուղղությամբ իրականացվող օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում ստացված տվյալներից դիտվում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության հատուկ ծա­ռա­յու­թյունների «արհեստավարժ հետախույզները», հավատարիմ մնալով իրենց բնորոշ պարզունակ գործելաոճին և օգտագործելով արդի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հնարավորությունները, շարունակում են հա­մա­ցան­ցի սոց­ցանցերում գրանցել ար­տ­երկրում բնակ­վող հայերի անուններով կեղծ էջեր և ներ­կա­յա­նա­լով որպես գործարար-բա­րե­րարներ, կամ ՀՀ ԶՈՒ նախկին  զինծառայողներ, ծա­նո­­թու­­թյուն­ներ են հաստատում հայ զինծա­ռա­յող-օգտա­տերերի, կամ նրանց հարազատների հետ ու շփումների ընթացքում փորձում են կորզել ռազմական բնույթի տեղեկություններ:
Ադրբեջանի Հանրապետության հատուկ ծառայությունների գործողություններն այնքան նույնաբովանդակ և պարզունակ են, որ ՀՀ ԶՈւ զինծառայող-օգտատերերը գրեթե առաջին իսկ արտահայտությունից հասկանում են, որ գործ ունեն ադրբեջանական «հզոր հետախույզի» հետ և դադարեցնում են նրանց հետ շփումներն ու անմիջապես իրազեկում համապատասխան մարմիններին:
Չնայած նշված հանգամանքին՝ այնուամենայնիվ, ՀՀ ԶՈՒ-ում դեռևս կան առանձին զինծառայողներ, այդ թվում հրամանատարական կազմի շրջանում, ովքեր միամտորեն կարծելով, որ հաղորդակցվում են իրենց նախկին ծառայակիցների կամ ենթակաների հետ, նամակարգրությունների ընթացքում քննարկում են զինվորական ծառայությանը վերաբերող հարցեր:
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում պարզվել է, որ Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների աշխատակից-օգտատերը, «Facebook» սոցիալական ցանցում գրանցված մտացածին էջով (կեղծ) նամակագրական կապեր է հաստատել ՀՀ ԶՈւ բարձրաստիճան սպայի հետ և փորձել է նրանից կորզել տեղեկություններ ՀՀ ԶՈւ վերաբերյալ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է ՀՀ քաղաքացիներին՝ հատկապես զինծառայողներին, զերծ մնալ սոցիալական ցանցերում անծանոթ օգտատերերի հետ շփումներից և չքննարկել զինվորական ծառայությանը վերաբերող թեմաներ, իսկ նման իրադրության մեջ հայտնված անձանց և զինծառայողներին, իրենց իսկ շահերից ելնելով, խնդրում ենք անհապաղ դիմել Ազգային անվտանգության ծառայություն:
11:32 03/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ-ն հայտարարություն է տարածել
19:12 02/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է ԱԱԾ տնօրենին
20:28 29/06/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԿաշառք ստանալու կասկածանքով ձերբակալվել է ՀՀ ՊԵԿ աշխատակից
13:57 26/06/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է համայնքին շուրջ 3 միլիարդ 900 միլիոն ՀՀ դրամի իրական եկամուտ ստանալու հնարավորությունից զրկելու դեպք

СНБ Армении: спецслужбы Азербайджана через соцсети пытались выудить сведения о ВС РА 07/07/2020   00:06  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении в понедельник сообщила о выявленных случаях попыток азербайджанских спецслужб получить информацию о Вооруженных силах Армении через соцсети.
Как сообщает пресс-центр Службы нацбезопасности Армении, из полученных в ходе оперативно-розыскных мероприятий СНБ РА данных следует, что  “профессиональные разведчики” спецслужб Азербайджана с присущим им примитивным методом работы, используя возможности современных информационных технологий, продолжают регистрировать в соцсетях под именами проживающих за рубежом армян фейковые аккаунты, представляясь предпринимателями-меценатами или бывшими служащими ВС РА, налаживают знакомства с армянскими пользователями-военнослужащими или их родственниками и в ходе общения пытаются выудить сведения военного характера.
“Действия азербайджанских спецслужб настолько однотипны и примитивны, что армянские пользователи-военнослужащие практически с первой фразы понимают, что имеют дело с “крутым азербайджанским разведчиком”, прекращают с ними контакты и немедленно информируют соответствующие структуры”, – говорится в сообщении.
Тем не менее, как указывается в сообщении, в ВС РА все еще есть служащие, в том числе среди комсостава, которые наивно полагая, что общаются в бывшими сослуживцами или подчиненными, обсуждают в ходе переписки вопросы, связанные с военной службой.
"В ходе предпринятых оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что зарегистрированный в соцсети Facebook по фейковому аккаунту сотрудник спецслужб Азербайджана сумел наладить контакты с высокопоставленным офицером ВС РА и пытался выудить у него сведения о ВС Армении", - отмечается в сообщении.
Служба нацбезопасности Армении призывает граждан, в особенности военнослужащих, воздерживаться от общения в социальных сетях с незнакомыми пользователями и обсуждения касающихся военной службы тем, а оказавшихся в такой ситуации лиц просит незамедлительно обращаться в СНБ.