«Օրենքով գող» Արսեն Երեւանսկու ու նրա փաստաբանի գաղտնալսված զրույցը ենթակա է ոչնչացման 07/06/2020   14:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փաստաբանն իր վստահորդի հետ առնչվում է բացառապես կոնֆիդենցիալ և այս կամ այն պատճառներով այդպիսի զրույցի գաղտնալսումը որպես փաստական տվյալ ենթակա է ոչնչացման՝ «Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների մասին» օրենքի համաձայն։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Հովսեփ Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ փաստաբանի և վստահորդի միջև զրույցի գաղտնալսումը հակաօրինական է։
Հիշեցնենք, որ օրերս հայտնի դարձավ, որ ԱԱԾ-ն գաղտնալսել է փաստաբան Վաչե Դավթյանի և օրենքով գող Արսեն Մկրտչյանի՝«Արսեն Երևանսկու» հեռախոսազրույցը։
«Քրեական վարույթ իրականացնող մարմինների այդ ձեռագրին պետք է վերջ տրվի, որովհետև նախկինում նման բան չի եղել, երբ քրեական գործով գաղտնալսեն փաստաբանի և վստահորդի միջև զրույցը»,- ասաց փաստաբանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ օրենքով գողի և փաստաբանի գաղտնալսված զրույցի ընթացքում եղել է սովորական, կենցաղային շփում՝ խորհրդատվական մակարդակի և որևէ հետաքրքիր տվյալներ չեն եղել։
Սարգսյանը կարևորեց ոչ թե հեռախոսազրույցի բովանդակությունը, այլ՝ երևույթը, որը տեղի է ունենում օպերատիվ-հետախուզական միջոցառում իրականացնող մարմինների կողմից։
«Բացառապես անօրինական է դա և, եթե անգամ դա դրվում է գործի նյութերի մեջ, պետք է համապատասխան պաշտոնատար անձինք քրեական պատասխանատվության ենթարկվեն՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման համար, որովհետև այդ լիազորություններով միայն իրենք են օժտված և ,այդպիսի լիազորությամբ օժտված լինելով հանդերձ, եթե գաղտնալսում են և չեն ոչնչացնում՝ օրենքով սահմանված կարգով, ուրեմն դա վկայում է այն բանի մասին, որ փաստաբաններին արդեն հասկացնում են, որ իրենց ևս կարող են գաղտնալսել և կարող են օգտագործել իր և իր վստահորդի դեմ»,- ասաց փաստաբանը։
Հարցին, թե արդյո՞ք դատարանի թույլտվության դեպքում էլ չեն կարող գաղտնալսել փաստաբանին, Սարգսյանը պատասխանեց, որ չգիտի այնպիսի փաստ, որ դատարանները թույլ տան գաղտնալսել փաստաբանի և վստահորդի զրույցը, այլ հարց է, որ փաստաբանը կարող է լինել մասնավոր անձ, բայց որպես փաստաբան՝ օրենքով արգելված է։
19:00 03/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿրկին տեղի է ունեցել փաստաբանի և վստահորդի միջև խոսակցության գաղտնալսում. որն օգտագործվում է վստահորդի դեմ
20:14 24/06/2020  |  Քրեական խրոնիկոն«Օրենքով գող» Արսեն Երևանսկին քիչ առաջ տեղափոխվել է քաղաքացիական հիվանդանոց.նրա վիճակը կտրուկ վատացել է
09:59 12/06/2020  |  ՄամուլՈ՞ւմ փոխարեն է Գեղամասարի համայնքապետը «օրենքով գողերին» գումար տվել. Դատավորը զարմացել է. «Ժողովուրդ»
18:07 05/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Օրենքով գողը» տեղափոխվել է դատապարտյալների հիվանդանոց
18:49 03/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Օրենքով գող» համարվող Արսեն Մկրտչյանի հիվանդություններից երեքը դասվում են պատիժը կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների շարքին. Փաստաբան
20:01 01/06/2020  |  Քրեական խրոնիկոն«Օրենքով գող» Արսեն Երևանսկին տեղաշարժվում է կողմնակի անձանց օգնությամբ. նրան ՔԿՀ-ում բժիշկներ են այցելել
10:09 27/05/2020  |  ՄամուլՀիմա էլ Արսեն Երեւանսկին. «օրենքոգ գողը» եւս առողջական լուրջ խնդիրներ ունի. «Ժողովուրդ»
19:48 23/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոն«Օրենքով գող» Արսեն Երևանսկու կյանքին վտանգ է սպառնում. Փաստաբան
10:11 23/05/2020  |  ՄամուլԻ՞նչ է փորձել լուծել «օրենքով գող» Արսեն Երեւանսկին. պաշտոնյաներ են խառնված

Прослушанный разговор между “вором в законе” Арсеном Ереванским и его адвокатом подлежит уничтожению 07/06/2020   14:45  |  Лента новостей
Адвокат контактирует со своим доверителем исключительно конфиденциально, и прослушивание по той или иной причине таких переговоров как фактического сведения подлежит уничтожению в соответствии с законом “Об оперативно-розыскных мероприятиях”. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил адвокат Овсеп Саркисян, подчеркнув, что прослушивание  разговора адвоката и доверителя является незаконным.
Напомним, на днях стало известно о том, что СНБ прослушала телефонный разговор адвоката Ваче Давтяна и “вора в законе” Арсена Мкртчяна(“Арсена Ереванского”).
“Следует покончить с этим почерком органов, осуществляющих уголовное производство, потому что ранее не было такого, чтобы в рамках уголовного дела прослушивали беседу адвоката и доверителя”, - сказал он.
По словам адвоката,  в ходе прослушанного разговора между ”вором в законе” и адвокатом имело место обычное бытовое общение, на уровне консультации, и никаких интересных данных не было.
Саркисян придал важность не содержанию телефонного разговора, а самому явлению, действию, предпринятому органами, осуществляющими оперативно-розыскные мероприятие.
“Это абсолютно незаконно. Если даже это будет приобщено к материалам дела, то соответствующие чиновники должны быть привлечены к уголовной ответственности за злоупотребление должностным положением, потому что этими полномочиями наделены только они. При этом, если они, обладая этими полномочиями, прослушивают, но не уничтожают в установленном законом порядке, то это свидетельствует о том, что адвокатам дают понять, что их тоже могут прослушать и использовать это против них и их доверителей”, - сказал он.
В ответ на вопрос по поводу возможности прослушивания адвоката с разрешения суда, Саркисян заявил, что не знает такого факта, когда суды давали разрешение на прослушивание разговора адвоката и доверителя. Другой вопрос, по его словам, что “адвокат может быть частным лицом, но в качестве адвоката это запрещено законом”.