Նախագահը ՍԴ մասին օրինագիծը չստորագրելու դեպքում պետք է դիմի ՍԴ, հակառակ դեպքում կոպիտ կերպով կխախտի Սահմանադրությունը. Այվազյան 07/02/2020 13:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Եթե ՀՀ նախագահը հայտարարել է, որ չի ստորագրելու օրինագիծը, ապա այս պարագայում ծագում է նրա պարտականությունը՝ անպայմանորեն դիմելու ՍԴ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է սահմանադրագետ Վարդան Այվազյանը՝ անդրադառնալով «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը չստորագրելու վերաբերյալ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հայտարարությանը։
«Իշխանությունների բաժանման համակագրում գոյություն ունեն զսպումների և հակակշիռների մեխանիզմներ և ԱԺ օրինաստեղծ գործունեության բնագավառում ՀՀ նախագահն օժտված է զսպող գործառույթով։ Եթե նա գտնում է, որ օրենքի նախագիծն աղերսներ ունի Սահմանադրության հետ, ապա նա չի ստորագրում և դիմում է ՍԴ։ Տվյալ պարագայում մենք ունենք հակամարտություն ՀՀ նախագահի և ԱԺ-ի միջև և Սահմանադրությամբ ՍԴ-ն հանդես է գալիս որպես այն բարձրագույն ատյանը, որը պետք է որոշի այդ հակամարտության ելքը»,- նշեց Այվազյանը։
Սահմանադրագետը պարզաբանեց, որ եթե ՀՀ նախագահի դիմումից հետո ՍԴ-ն կայացնում է որոշում, որ նախագիծը համապատասխանում է Սահմանադրությանը, ապա 5-օրյա ժամկետում ՀՀ նախագահը ստորագրում և հրապարակում է, իսկ եթե ՀՀ նախագահը համաձայն չէ ՍԴ որոշման հետ և չի ստորագրում օրենքի նախագիծը, ապա տվյալ դեպքում ստորագրում և հրապարակում է ԱԺ նախագահը։
Հարցին, թե արդյո՞ք 21 օր չստորագրելու դեպքում այդ իրավունքն ավտոմատ կերպով փոխանցի ԱԺ նախագահին, Այվազյանը պատասխանեց, որ նախագահը կարող է այս պահին հայտարարել, որ չի ստորագրելու և 21-րդ օրն իր աշխատակազմի իրավաբաններն ասեն, որ կարելի է նաև ստորագրել և վերջինս կարող է ստորագրել և հրապարակել, բայց չստորագրելու և ՍԴ չդիմելու դեպքում դա կարելի է դիտարկել որպես ՀՀ նախագահի կողմից Սահմանադրության կոպիտ խախտում։

Президент в случае отказа от подписания законопроекта должен обратиться в КС - Айвазян 07/02/2020   13:35  |  Интервью
Если президент Армении заявляет о том, что не подпишет законопроект, то в данном случае он обязан обратиться в Конституционный суд. Об этом в эфире программы “Позиция” в студии “ФактИнфо” заявил специалист по конституционному праву Вардан Айвазян, комментируя заявление президента Армении Армена Саркисян об отказе от подписания проекта о внесении изменений в закон “О Конституционном суде”.
“В системе разделения властей существуют механизмы сдержек и противовесов, и в области законотворческой деятельности НС президент РА наделен функцией сдерживания. Если он считает, что проект закона имеет отношение к Конституции, то он не подписывает его и обращается в КС. В данном случае возник конфликт между президентом РА и НС, и по Конституции КС выступает в качестве той высшей инстанции, которая должна определить исход этого разногласия”, - отметил Айвазян.
Как пояснил специалист по конституционному праву, если после обращения президента РА в КС выносит решение о соответствии проекта Конституции, то в пятидневный срок президент РА подписывает и публикует его. Если же, по словам специалиста, президент РА не согласен с решением КС и не подписывает законопроект, то в данном случае его подписывает и публикует председатель НС.
В ответ на вопрос о том,  действительно ли право на подписание  автоматически перейдет спикеру парламента, если он не подпишет его, Айвазян отметил, что президент сейчас может объявить, что не подпишет, а на 21-ый день его юристы из аппарата могут заявить о возможности его подписания, и последний может подписать и опубликовать.
Но, как указал он, в случае неподписания и необращения в КС  это можно рассматривать как грубое нарушение президентом РА Конституции.