Հայաստանից մինչև վերջ և անմնացորդ որևէ արհեստական մենաշնորհ պետք է թույլ չտանք. Փաշինյան 07/02/2020 14:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն տվեց Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև ստորագրվող «Հայաստան Հանրապետության կառավարության և Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության միջև ՀՀ նավթամթերքի մատակարարումների բնագավառում առևտրատնտեսական համագործակցության մասին» համաձայնագրին։
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ այս համաձայնագրի ստորագրումից և վավերացումից հետո հնարավորություն է տրվելու ղազախական վառելիքն ավելի բարելավված պայմաններով ներկրել դեպի Հայաստան, ինչը ենթադրում է, որ մեր վառելիքի շուկայում որոշակի մրցակցության հնարավորություն է ստեղծվելու։ Փոխվարչապետի խոսքով այն ենթադրաբար ազդելու է Հայաստանում բենզինի շուկայի վրա։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, ինչքան էլ ասեն՝ 2018 թվականից հետո մենաշնորհային երևույթները մասնավորապես նավթամթերքի շուկայում մեղմացել են, դա չի նշանակում, որ վերացել են. «Մեր սպառողների իրավունքները պաշտպանելու, ինչպես նաև մրցակցությունը խթանելու հետ կապված շատ անելիք ունենք։ Տեղյակ եմ, որ ՏՄՊՊՀ-ն նույնպես լրջորեն զբաղվում է այս հարցով, և սա մեր քաղաքական հանձնառությունն է, որ Հայաստանից մինչև վերջ և անմնացորդ որևէ արհեստական մենաշնորհ պետք է թույլ չտանք»,-ասաց վարչապետը։

Правительство одобрило соглашение о сотрудничестве с Казахстаном в сфере поставок нефтепродуктов 07/02/2020   14:39  |  Экономика
Правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило соглашение о торгово-экономическом сотрудничестве с Казахстаном в сфере поставок нефтепродуктов.
Вице-премьер Армении Тигран Авинян отметил, что после подписания и ратификации данного соглашения представится возможность на улучшенных условиях импортировать казахстанское топливо в Армению, что подразумевает возможность определенной конкуренции на рынке топлива. По словам вице-премьера, это, предположительно,  повлияет на рынок бензина в Армении.
В свою очередь премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что сколько бы ни говорили о наметившемся с 2018 года смягчении монопольных явлений на рынке нефтепродуктов, это не означает, что они устранены.
По его словам, еще многое предстоит сделать для защиты прав потребителей, а также стимулирования конкуренции и недопущения искусственных монополий в стране.