ԲՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն ու «Հայրենիքը» հայտարարություն են տարածել 06/30/2020   14:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայտարարությունում ասվում է. «Ինչպես հայտնի է, այսօր Բարգավաճ Հայաստան, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն և Հայրենիք կուսակցությունների կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ներկայացվել ընդհանուր առմամբ 9 էջից բաղկացած՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածներով սահմանված հանցագործությունների մասին հաղորդում։ Ըստ էության, ներկայացված հաղորդումը միտված է օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների, ինչպես նաև բարձրաստիճան այլ պաշտոնատար անձանց հանցակցությամբ  իրականացված իշխանության յուրացմանը իրավական գնահատական տալուն։
Սահմանադրական դատարանի և դրա առանձին դատավորների դեմ  նախաձեռնված և դատական իշխանությունը զավթելուն միտված գործողությունները սկսվել և շարունակվում են մեկ տարուց ավելի՝ նպատակ ունենալով Սահմանադրական դատարանում ձևավորել կառավարելի մեծամասնություն: Այլ խոսքով՝ Սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով Սահմանադրական դատարանի երեք դատավորների լիազորությունները դադարեցնելու և Սահմանադրական դատարանի նախագահին պաշտոնավարումից զրկելու, ինչպես նաև նրանց փոխարեն այլ անձանց նշանակելու միջոցով օրենսդիր և գործադիր իշխանությունը ներկայացնող, ինչպես նաև այլ բարձրաստիճան մի խումբ պաշտոնատար անձինք` հանցակցությամբ, տիրանում են Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին և այդ ամենը կատարում են` վերազանցելով իրենց լիազորությունները։
Այս գործողություններով հանցակիցները խախտում են իշխանությունների տարանջատման ու հավասարակշռման սկզբունքը և անգամ փաստացի վերացնում Հայաստանի Հանրապետության՝ իրավական պետության լինելու բնութագիրը։
Նկատի ունենալով, որ այս փաստերում առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 300․1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 309-րդ հոդվածի 1-ին մասի առերևույթ հատկանիշներ պարունակող արարքներ և առաջնորդվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով` հանցագործության մասին Գլխավոր դատախազություն ներկայացված հաղորդմամբ խնդիր է դրված հարուցել քրեական գործ և կատարել պատշաճ, անաչառ ու համակողմանի նախաքննություն»:
09:23 30/06/2020  |  ՄամուլԸնդդիմադիր դաշտում կուլիսային պայմանավորվածությունները չեն ստացվում, անձանց շուրջ խորքային տարակարծություն կա. «Իրատես»
19:40 26/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմության ստեղծած աշխատանքային խմբի վերաբերյալ ՀՀԿ-ն քննարկում չի ծավալել
19:16 26/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու «Մեկ Հայաստանը» չմիացավ ընդդիմության ստեղծած աշխատանքային խմբին
13:42 15/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատապարտում ենք իշխանությունների ռեպրեսիվ մեթոդները` ընդդիմախոսների ձայնը լռեցնելու համար. ՀԿԿ
23:56 15/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻրական ընդդիմությունը նշանակովի ու պատվերով չի լինում. Էդուարդ Շարմազանով
09:35 18/02/2020  |  ՄամուլԽորհրդարանական ընդդիմությունը «ոչինչ չանելու» դիրքորոշում է որդեգրել. «Իրատես»
09:21 23/01/2020  |  ՄամուլԿառավարությունում բավականին ուշ ժամի հանդիպում է եղել. մասնակցել են Ար. Միրզոյանը, Ալեն Սիմոնյանն ու Մակունցը. «Փաստ»
14:54 17/12/2019  |  ՄեկնաբանությունՁեր «ընդդիմադիր» պատալոկը քաղ.ավիացիայի պետին «սիրուն աղջիկ» ասելն էր. Արմեն Աշոտյան
09:56 29/11/2019  |  ՄամուլՆոր մարտավարություն. Իշխանություններն ուզում են կոնսոլիդացնել իրենց ուժերը. «Փաստ»

“Процветающая Армения”, АРФД и “Родина” выступили с заявлением 06/30/2020   15:12  |  Лента новостей
Сформированная партиями “Процветающая Армения”, АРФ “Дашнакцутюн” и “Родина” рабочая группа выступила с заявлением.
“Как известно, сегодня партии Процветающая Армения”, АРФ “Дашнакцутюн” и “Родина” представили в Генеральную прокуратуру состоящее в общей сложности из 9 страниц заявление о преступлениях, предусмотренных тремя статьями Уголовного кодекса РА. По сути, поданное заявление нацелено на дачу правовой оценки узурпации власти, совершенной законодательной и исполнительной властями при соучастии также других высокопоставленных должностных лиц”, - говорится в сообщении, распространенном группой во вторник, 30 июня.
В заявлении также отмечается, что “инициированные против Конституционного суда и отдельных судей КС и нацеленные на захват судебной власти действия были начаты и продолжают предприниматься уже больше года, имея целью сформировать в Конституционном суде управляемое большинство”.
“Иными словами, не предусмотренным Конституцией способом,  путем прекращения полномочий трех судей КС и отстранения председателя Конституционного суда от должности, а также назначения на их место других лиц, представители законодательной и исполнительной ветвей власти в соучастии с группой других высокопоставленных должностных лиц завладевают полномочиями Конституционного суда и все это совершают с превышением своих полномочий. Этими своими действиями соучастники нарушают принцип разделения и сбалансированности властей и даже фактически устраняют характеристику Республики Армения как правового государства”, - отмечается в заявлении.
“С учетом наличия в данных фактах деяний, содержащих видимые признаки части 1 статьи  300, части 1 статьи 300․1 и части 1 статьи 309 Уголовного кодекса РА и руководствуясь соответствующими статьями Уголовно-процессуального кодекса РА, поданным в Генпрокуратуру заявлением ставится задача возбудить уголовное дело и провести надлежащее, беспристрастное и всестороннее расследование”, - указывается в заявлении.