ԱԺ-ն քննարկում է ՍԴ դատավորների թեկնածուների առաջադրման հերթականությունը փոխելու հարցը 06/30/2020 11:31 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ-ում սկսվել է արտահերթ նստաշրջանը։ Օրակարգում «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում և «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին» փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծերի փաթեթը և հանրաքվեն չեղարկելու վերաբերյալ նախագիծն է։
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը նշեց, որ նախագծերի փաթեթով փոփոխվում է ՍԴ դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրող մարմինների առաջադրման հերթականությունը. «Առաջին առաջադրումը կատարվելու է կառավարության կողմից, այնուհետև Հանրապետության նախագահի և դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից։ Այս փոփոխությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ եթե հերթականությունները պահպանվեն գործող խմբագրությամբ, այն է՝ Հանրապետության նախագահ, դատավորների ընդհանուր ժողով և կառավարություն, կխախտվի Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի առաջին մասի այն պահանջը, որ առաջադրող երեք սուբյեկտները երեքական թեկնածու են առաջադրում»,-ասաց Սուրեն Գրիգորյանը։
Փոփոխություններ և լրացումներ են կատարվում նաև ՍԴ-ի մասին սահմանադրական օրենքի 88-րդ հոդվածում, որի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Սահմանադրության 213-րդ հոդվածով կատարված փոփոխություններով. «Այս հոդվածում ուժը կորցրած են ճանաչվում այն բոլոր դրույթները, որոնք ի սկզբանե այս կամ այն կերպ հնարավորություն էին նախատեսում դատավորներին գնալ այսպես կոչված վաղ կենսաթոշակի։ Հոդվածում ամրագրվում է նաև, որ ՍԴ անդամներին, դատավորներին, որոնց լիազորությունները դադարել են լիազորությունների ժամկետն ավարտելու հիմքով, նշանակվում է կենսաթոշակ օրենքով սահմանված կարգով»,-նշեց պատգամավորը։
Վերջինս նշեց՝ հնարավոր է լիազորությունները դադարեցված ՍԴ երեք դատավորներին մակագրվել են ընթացիկ վարույթ ընդունված գործեր, հետևաբար նախատեսվում է, որ սահմանված ժամկետում հրավիրվի աշխատակարգային նիստ, որպեսզի իրենց մակագրված գործերը վերամակագրվեն։

Парламент Армении обсуждает вопрос об изменении очередности выдвижения кандидатов в судьи КС 06/30/2020   12:08  |  Лента новостей
В парламенте Армении стартовала внеочередная сессия: на повестке дня -  пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в конституционный закон “О конституционном суде” и “Об обеспечении деятельности, обслуживании и социальных гарантиях должностных лиц”, а также проект об отмене референдума.
Депутат НС Армении от правящего блока “Мой шаг” Сурен Григорян отметил, что пакетом законопроектов предусмотрено изменение порядка очередности выдвижения органами кандидатур на вакантные места судей Конституционного суда.
“Первое выдвижение будет произведено правительством, затем - президентом Республики и Общим собранием судей. Это изменение обусловлено тем обстоятельством, что в случае соблюдения очередности в действующей редакции(Президент, Общее собрание судей и Правительство), будет нарушено требование части 1 статьи 166 Конституции, согласно которому трое субъектов выдвигают по три кандидата”, - сказал Сурен Григорян.
Изменения и дополнения вносятся и в статью 88 конституционного закона о КС, необходимость которых обусловлена произведенными поправками к статье 213 Конституции. “В данной статье утратившими силу признаются все те положения, которые изначально так или иначе предусматривали возможность выйти в так называемый досрочный отпуск. В статье также будет закреплено положение о том, что членам, судьям КС, чьи полномочия были прекращены на основании истечения срока полномочий, назначается пенсия в установленном законом порядке”, - отметил депутат.
По словам парламентария, возможно, на рассмотрение к трем судьям, чьи полномочия прекращены, поступили принятые к текущему производству дела, следовательно, планируется в установленный срок созвать рабочее заседание для того, что переадресовать другим поступившие к ним на рассмотрение дела.