ԱԺ-ում կա կորոնավիրուսով վարակված 5 աշխատակից, 6 պատգամավոր, 12 ինքնամեկուսացված պատգամավոր». ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար 06/29/2020   12:48  |  Կորոնավիրուս
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմը չի տիրապետում պատգամավորների շրջանում կորոնավիրուսի վարակի առկայության վերաբերյալ ամբողջական տվյալներին։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար, գլխավոր քարտուղար Տիգրան Գալստյանը նշեց, թե «ԱԺ աշխատակազմը տիրապետում է միայն այն տվյալներին, որոնք իրենց փոխանցում են պատգամավորները՝ նշելով, թե «օրենքով սահմանված չափանիշ չկա, որ պատգամավորը պարտավոր է գալ ու ասել, որ հիվանդ է»։
Ըստ նրա տրամադրած տվյալների՝ ներկայումս կա մոտ 18 վարակված եւ ինքնամեկուսացված պատգամավոր։ «Այս պահին մենք հավաքագրել ենք ու իմ ձեռքի տակ կան հետևյալ տվյալները՝ 5 վարակված աշխատակից՝ աշխատակազմից, 6 պատգամավոր, և մոտ 12 ինքնամեկուսացված պատգամավոր»,- ասաց Տ.Գալստյանը։ Վերջինիս փոխանցմամբ՝ վարակակիրներ ու ինքնամեկուսացածներ կան թե «Իմ քայլը», թե «ԲՀԿ» խմբակցությունից։ ԼՀԿ խմբակցության պատգամավորների վերաբերյալ տվյալներ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը չունի։
Նշենք, որ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը պնդում էր, թե պատգամավորները որեւէ պարտավորություն չունեն՝ իրենց վարակակիր լինելու մասին հայտնել ԱԺ աշխատակազմին։
«Առավելագույնը, որ մենք կարող ենք իմանալ, դա ԱԺ մուտքի մոտ ջերմաչափում իրականացնելու արդյունքում ֆիքսված տեղեկությունն է, և, եթե որևէ աշխատակից կամ պատգամավոր նորմայից բարձր տաքություն է ունենում մենք նրանց հետ ենք ուղարկում տուն»,- ասաց ԱԺ պաշտոնյան։ «Փաստինֆոյի» այն դիտարկմանը, որ միայն բարձր ջերմության առկայությունը դեռևս չի խոսում կորոնավիրուսով վարակված լինելու փաստի մասին, Տիգրան Գալստյանն արձագանքեց. «Դուք ինչպե՞ս եք պատկերացնում՝ ուրիշ ի՞նչ կերպով են իմանում հիվանդության առկայության մասին ...»։ Մեր հակադարձմանը՝ որ տվյալ դեպքում՝ ախտանիշեր ունեցող աշխատակիցները կամ պատգամավորները թեստ են հանձնում և արդյունքների մասին տեղյակ պահում ԱԺ աշխատակազմին, Տիգրան Գալստյանը պատասխանեց, թե. « Հնարավոր է, որ պատգամավորը թեստ հանձնի և դրական արդյունք գրանցած լինի, բայց չցանկանա այդ մասին բարձրաձայնել»։
Եւ միայն «Փաստինֆո»-ի պնդումից հետո, որ վարակակիր լինելու մասին տեղեկատվությունը թաքցնելը համարվում է հանցագործություն, քանի որ վարակը հաստատվելու դեպքում վարակակիրը, կոնտակտավորները պարտավոր են մեկուսանալ, ինքնամեկուսանալ, իսկ տվյալ պարագայում լրատվական գործակալությունն ակնկալում է ստանալ բացառապես թվային տվյալ՝ առանց նույնականացնելու հիվանդի ինքնությունը՝ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը տրամադրեց վերը նշված վիճակագրական տվյալները։
Ի գիտություն՝ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի ու պատգամավորների տեղեկացնենք, որ բոլորովին վերջերս է խորհրդարանը քրեական օրենսգրքում կատարել փոփոխություններ ու քրեական պատասխանատվություն նախատեսել, թե Արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման կանոնները կամ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի այլ սահմանափակումները խախտելու (277.1-րդ հոդված), թե Նոր կորոնավիրուսային վարակով (2019n-CoV) վարակելու (124.1-րդ հոդված) համար։ Ավելին, ընդունվեց նաեւ տեղորոշման մասին օրենքը եւ գործող օրենսդրությունը տարածվում է բոլորի վրա, հետեւապես պատկան մարմինները պարտավոր են պարզել, թե արդյոք պատգամավորների շրջանում եղել են վարակակիրներ, որոնք թաքցրել են այդ մասին, կամ վարակակիր, կոնտակտավոր լինելով հանդերձ մասնակցել ԱԺ աշխատանքներին եւ տալ համարժեք իրավական գնահատական։ Քրօրենսգրքով նախատեսված պատասխանատվությունը միայն տաքսու վարորդների համար չէ։
11:05 29/06/2020  |  ԿորոնավիրուսՀայաստանում կորոնավիրուսից մահացածներից ամենաերիտասարդը 63-ամյա կին է
19:33 28/06/2020  |  ԿորոնավիրուսՉինաստանում հայտարարել են՝ մարդկանց վրա կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի հաջող փորձարկման մասին
16:57 28/06/2020  |  ԿորոնավիրուսԵրկարատև պայքարի արդյունքում փրկվել է 57-ամյա կնոջ կյանքը
14:28 28/06/2020  |  ԿորոնավիրուսԱշխարհում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը գերազանցել է տասը միլիոնը. Worldometers

Глава аппарата парламента Армении назвал число заразившихся коронавирусом среди сотрудников и депутатов 06/29/2020   13:33  |  Коронавирус
Аппарат Национального собрания Армении не располагает всеми данными относительно наличия коронавируса среди депутатов. В беседе с корреспондентом “ФактИнфо” руководитель-генеральный секретарь аппарата НС Тигран Галстян отметил что  “аппарат парламента владеет только теми данными, которые им передают депутаты, указав, что “нет установленных законом стандартов, согласно которым парламентарии обязаны приходить и заявлять, что они больны”.
Согласно предоставленным им данным, к этому времени есть порядка 18 инфицированных и  самоизолировавшихся депутатов. “У меня под рукой имеются следующие данные: 5 заразившихся сотрудников из аппарата, 6 депутатов и около 12 парламентариев самоизолировались”, - сказал Т. Галстян.
Он сообщил, что инфицированные и самоизолировавшиеся есть как среди депутатов от правящего блока “Мой  шаг”, так и фракции “Процветающая Армения”.
Отметим, что руководитель аппарата НС утверждал, что депутаты никоим образом не обязаны ставить в известность аппарат НС о том, что они заразились.
“Максимум, что мы можем знать, - это зафиксированные сведения о температуре, измеряемой у входа в здание НС. Если у кого-либо из сотрудников или депутатов наблюдается высокая температура, то мы его отправляем домой”, - рассказал чиновник. На ремарку корреспондента “ФактИнфо” о том, что наличие высокой температуры еще не указывает на факт инфицирования коронавирусом, Тигран Галстян отреагировал: “Как вы себе представляете, как еще узнают о наличии болезни…?!” В ответ на слова корреспондента агентства о том, что в данном случае сотрудники или депутаты с симптомами болезни сдают тест и информируют о результатах аппарат НС, Тигран Галстян отметил:”Возможно, депутат сдаст тест, результат которого окажется положительным, но не захочет об этом говорить”.
Только после утверждений “ФактИнфо” о том, что сокрытие информации об инфицировании считается преступлением, поскольку в случае подтверждения вируса зараженный и находившиеся с ним в контакте люди обязаны изолироваться, самоизолироваться, а в данном случае информагентство рассчитывает получить исключительно данные о числе заразившихся, без идентификации личности инфицированных, руководитель аппарата НС предоставил вышеуказанные статистические данные.