Ոչ մեկը դեռևս չի արձանագրել, որ իմ լիազորություններն ավարտված են. Ալվինա Գյուլումյան 06/26/2020 14:14 | ԼՐԱՀՈՍ
ՍԴ դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը քիչ առաջ եկավ Սահմանադրական դատարան և ասաց, որ եկել է աշխատելու։
Հարցին՝ մտավախություն չունի, որ կարող են ուժով հեռացնել և ինչպես է կարգավորվելու այս հարցը, Ալվինա Գյուլումյանն ասաց. «Հարցը կարգավորվում է որոշակիորեն սահմանված կարգով։ Ոչ մեկը դեռևս չի արձանագրել, որ իմ լիազորություններն ավարտված են։ Սահմանադրական նորմն ընդունվել է, բայց գոյություն ունի Սահմանադրական դատարանի մասին օրենք, որով կարգավորվում է ՍԴ կազմակերպումը և գործունեությունը, և այս պարագայում օրենքի ուժով մենք դեռևս շարունակում ենք աշխատել։ Դատարանում, երբ որևէ մեկի լիազորությունները դադարել են, այդ մասին դատարանի նիստի արձանագրային որոշում է ընդունվել, որով հաստատվել է տվյալ անձի լիազորությունների դադարման փաստը, առայժմ այդպիսի փաստաթուղթ չկա։ Հայտարարությունները ոչ իմ և ոչ էլ ձեր աշխատանքից ազատվելու հիմք չեն»,-ասաց Ալվինա Գյուլումյանը։
Դիտարկմանը, որ ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանն իրենց արդեն անվանում է նախկին գործընկերներ, Ալվինա Գյուլումյանն ասաց, որ դա էլ Վահե Գրիգորյանի կարծիքն է. «Մինչև չկոնկրետացվեն, մինչև օրենքի մեջ իրենց արտացոլումը չգտնեն, բնականաբար մենք շարունակում ենք աշխատել։ Իսկ իմ և մյուսների պարագայում պետք է լինի ինչ-որ իրավական հիմք, որը կասի, որ այո՛, սա վերաբերում է տիկին Գյուլումյանին»,-ասաց Ալվինա Գյուլումյան։
Հարցին՝ ինչով էր պայմանավորված ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի և դատավոր Արևիկ Պետրոսյանի արձակուրդ գնալը, Ալվինա Գյուլումյանը նկատեց՝ իրենց հերթական արձակուրդի ժամանակն էր և գնացին. «Ես ոչինչ չեմ կարող ասել։ Սովորաբար երբ ՍԴ նախագահն արձակուրդ է գնում, օրենքի հիման վրա փոխարինում է տեղակալը»,-հավելեց Ալվինա Գյուլումյանը։

Никто еще не запротоколировал, что мои полномочия завершены – Альвина Гюлумян 06/26/2020   14:38  |  Лента новостей
Судья Конституционного суда Армении Альвина Гюлумян прибыла к зданию КС и заявила, что пришла на работу.
На вопрос о том, нет ли у нее опасений, что ее могут силой вывести из здания и отрегулировать этот вопрос, Гюлумян отметила: ”Вопрос регулируется в определенном установленном порядке. Никто еще не запротоколировал, что мои полномочия завершены. Конституционная норма была принята, но существует закон о “Конституционном суде”, которым регулируется организация работы и деятельность КС. И в данном случае в силу закона мы пока продолжаем работу. Когда в суде чьи-то полномочия прекращались, относительно этого принималось протокольное решение, которым был утвержден факт прекращения полномочий конкретного лица. Пока такого документа нет. Ни мои, ни ваши заявления не являются основанием для увольнения”, - сказала Альвина Гюлумян.
На ремарку по поводу того, что судья КС Ваге Григорян называет их уже бывшими коллегами, Альвина Гюлумян отметила, что это мнение Ваге Григоряна. “Пока не конкретизируют, пока это не найдет отражения в законе, естественно, мы продолжаем работу. Что касается меня и остальных, то должно быть какое-то правовое основание, которое будет гласить, что да, это касается госпожи Гюлумян”, - сказал она.
В ответ на вопрос о том, чем обусловлен выход Грайра Товмасяна и Аревик Петросян в отпуск, Альвина Гюлумян заявила, что настало время очередного отпуска.
“Я не могу ничего сказать. Обычно, когда председатель КС уходит в отпуск, его в соответствии с законом заменяет заместитель”, - добавила Альвина Гюлумян.