Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները քննարկում են այսօր դիմումը ՍԴ-ից հետ վերցնելու հարցը 06/25/2020   12:02  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը քննարկում է Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից ՍԴ ներկայացված դիմումը հետ վերցնելու հարցը։ Բացառված չէ, որ հենց այսօր պաշտպանական խումբը հայտարարի այդ մասին։
Հիշեցնենք՝ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա քննության ընդունված գործով ՀՀ Սահմանադրական դատարանը 2019 թվականի հուլիսի 18-ին կասեցրել էր վարույթը ու դիմել ՄԻԵԴ, Վենետիկի հանձնաժողով՝ խնդրահարույց հարցերի վերաբերյալ խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար։
2020 թվականի մայիսի 29-ին հրապարակվեց ՄԻԵԴ-ի, իսկ հունիսի 18-ին Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունը, հետեւապես կասեցման հիմքը վերացվել էր եւ այն ենթակա էր վերսկսման։
ՍԴ-ն որոշում էր կայացրել գործերը միացնելու մասին և նիստի օր էր նշանակել հուլիսի 7-ին։
Այս ընթացքում ԱԺ-ն ընդունել է Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ նախագիծը, որով նախատեսվում է դադարեցնել, ընդհանուր առմամբ 12 տարի պաշտոնավարած դատավորների լիազորությունները, իսկ Հրայր Թովմասյանը կպաշտոնավարի որպես դատավոր։ Սահմանադրության փոփոխությունների փաթեթն ընդունվել է Սահմանադրության խախտմամբ՝ առանց ՍԴ եզրակացությունն ստանալու, ավելին՝ քաղհասարակությունը եւս մասնակից չի դարձվել մայր օրենքի մեջ նախատեսված փոփոխություններին։
Փորձագետները, ընդդիմադիր ուժերը խորհրդարանական մեծամասնության այս քայլը գնահատել են որպես սահմանադրական հեղաշրջում։
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը ստորագրահավաք էր կազմակերպել՝ ՍԴ դիմելու համար, սակայն միայն խմբակցության ձայները բավարար չեն, անհրաժեշտ էր եւս երկու պատգամավոր, որ միանար, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն էլ հայտարարել էր, թե կդիմի ՍԴ, բայց  հուլիսի 7-ից հետո, երբ կավարտվի Քոչարյանի դիմումի հիման վրա ՍԴ-ում գործի քննությունը։
09:50 25/06/2020  |  ՄամուլՈվքեր են ՍԴ անդամության թեկնածուները. անուններ են հնչում, այդ թվում ՍԴ նախագահի. «Հրապարակ»
16:33 24/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱպահովելու ենք Սահմանադրության գերակայությունը. ՍԴ դատավորները հայտարարություն են տարածել

Защита обсуждает вопрос об отзыве заявления Роберта Кочаряна из КС 06/25/2020 12:24 | Суд по делу второго президента РА
По сведениям “ФактИнфо”, команда адвокатов второго президента Армении обсуждает вопрос об отзыве заявления, поданного Робертом Кочаряном в Конституционный суд. Не исключено, что защита объявит об этом сегодня.
Напомним, 18-го июля 2019 года Конституционный суд Армении решил приостановить производство по принятым на рассмотрение делам на основании заявлений суда общей юрисдикции Еревана и второго президента Армении Роберта Кочаряна и обратиться в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию для получения консультативного заключения относительно спорных вопросов. Консультативное заключение ЕСПЧ было обнародовано 29 мая, а Венецианской комиссии – 18 июня, следовательно, основание для приостановления производства устранено, и оно подлежит возобновлению.
Конституционный суд Армении принял решение о возобновлении приостановленного производства по заявлениям второго президента Армении Роберта Кочаряна и назначил заседание на 7-е июля.
За это время парламент принял поправки в Конституцию Армении, которыми планируется прекратить полномочия судей, занимавших должность в общей сложности 12 лет. Поправками также предусмотрено прекращение полномочий Грайра Товмасяна на посту председателя Конституционного суда. Он останется судьей КС. Пакет изменений в Конституцию был принят с нарушением Конституции, без получения заключения КС. Более того, гражданское общество также не приняло участия в процессе внесения поправок в Основной закон.
Эксперты и оппозиционные силы расценили данный шаг политического большинства как конституционный переворот.
Парламентская фракция “Процветающая Армения” организовала сбор подписей для обращения в КС, однако фракции не хватило голосов двух депутатов от других политсил. Фракция “Просвещенная Армения” заявила, что обратится в КС, но после 7 июля, когда завершится в КС рассмотрение дела на основании заявления Кочаряна.