Առավոտից իրիկուն ինչքան քաղաքական դիակ կա գարշահոտություն է տարածում երկրով մեկ. Փաշինյան 06/25/2020 12:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Ընդամենը մեկ ամիս առաջ ամենահեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունը, որը հետևում է ազատությունների իրավիճակին, արձանագրեց, որ իր զեկույցների ողջ պատմության ընթացքում Հայաստանն արձանագրել է երկամյա ամենաբարձր առաջընթացը ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության ոլորտում։ Այս մասին ԱԺ-ում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նշենք, որ ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկվում է 2019թ.-ի բյուջեի կատարողականը, որին մասնակցում են նաև կառավարության ղեկավարը և անդամները։
Վարչապետը նկատեց՝ այսօր խոսում են խոսքի ազատության սահմանափակումներից. «Երրորդ Հանրապետության պատմության մեջ ցույց տվեք մի իրավիճակ, երբ առնվազն երեք-չորս, եթե ոչ չորս-հինգ հեռուստաալիքով առավոտից իրիկուն ինչքան քաղաքական դիակ կա գարշահոտություն է տարածում երկրով մեկ»,-ասաց վարչապետը։
Վերջինս նկատեց՝ 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ոչ անհայտ կուսակցությանը պատկանող ոչ անհայտ թերթի վերջին էջում տպագրվել էր Հանրապետության հրապարակի նկարը և այդ հրապարակի կենտրոնում՝ մարդկային դիակ. «Մինչև հիմա էլ առեղծված է, թե այդ ինչպես հենց այդ օրը, հենց այդ նկարը լույս տեսավ այդ թերթում։ Եկեք այլ տեսակետից նայենք, թե Հայաստանում խոսքի ազատության ինչ մակարդակ կա և խոսքի ազատությունն ինչպես է օգտագործվում։ Արտակարգ դրության ժամանակ հանեցինք խոսքի ազատության սահմանափակումները և տեսեք, թե ինչ սկսվեց դրանից հետո։ Այսօրվա իրավիճակի կարևորագույն պատճառներից մեկը հենց դա է։ Այ էդ ենք արել սխալ։ Մարդկանց էսօր էդ մամուլը, մամուլի ազատությունը, սոցիալական ցանցերի ազատությունը մարդկանց մղում են մահվան, ընդ որում մարդկանց մահվան են մղում իմ ասած գարշահոտությունը տարածողների ֆինանսավորմամբ, որովհետև այդ ուժերը համարում են, որ ինչքան շատ մարդ Հայաստանում վարակվի կորոնավիրուսով ու մահանա, իրենք ավելի բարձր հնարավորություն կունենան խոսալու»,-ասաց վարչապետը։
Վերջինս ընդգծեց՝ ՀՀ-ում կուսակցությունները, լրատվամիջոցները, հասարակական կազմակերպությունները պետք է լինեն 100 տոկոսով թափանցիկ։

Политические трупы в Армении с утра до вечера издают смрад по всей стране - Пашинян 06/25/2020 13:05 | Лента новостей
Всего месяц назад авторитетная международная организация констатировала, что за всю история докладов в Армении был зарегистрирован самый высокий двухлетний показатель прогресса в сфере демократии, прав человека и свободы слова. Об этом в своем выступлении в парламенте заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Отметим, что на внеочередном заседании НС обсуждается исполняемость госбюджета за 2019 год. В заседании участвуют также глава и члены правительства.
Премьер отметил, что сегодня говорят об ограничении свободы слова. “Приведите в истории Третьей республики хотя бы одну ситуацию, при которой по меньшей мере по трем-четырем, если не по четырем-пяти телеканалам, с утра до вечера какие только ни есть политические трупы распространяют смрад по всей стране”, - сказал премьер.
Он указал, что 27 октября 1999 года на последней странице небезывестной газеты принадлежащей небезывестной партии была напечатана фотография Площади Республики и в центре этой площади человеческий труп. “До сих пор остается загадкой, почему именно в этот день именно этот снимок вышел в свет в этой газете. Давайте на это взглянем с другой ракурса: какой в Армении уровень свободы слова и как свобода слова используется. В условиях режима чрезвычайного положения мы сняли ограничения на свободу слова. Взгляните, что за этим последовало. Одна из причин создавшейся сегодня ситуации именно в этом. В этом наша ошибка. Сегодня эта свобода слова, свобода прессы, свобода соцсетей толкает людей на гибель. Причем на смерть людей толкают людей при финансировании распространяющих смрад, потому что эти силы считают, что чем больше людей в Армении заразиться коронавирусом, тем больше у них повода для разговоров”, - сказал премьер-министр.