«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն ու նրա ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ազդարարեցին իրենց քաղաքական ուժի վերջի սկիզբը». Արթուր Վանեցյան 06/24/2020   15:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն ու նրա ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ազդարերցին իրենց քաղաքական ուժի վերջի սկիզբը»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտարարել է «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
Հիշեցնենք, որ Լուսավոր Հայաստան կուսակցության նախագահն այսօր հայտարարել է, որ չեն միանալու իշխանության նախաձեռնած Սահմանադրական փոփոխությունների սահմանադրականության հարցով ՍԴ դիմելու ԲՀԿ-ի ստորագրահավաքին, թեեւ նշել էր, որ առանց ՍԴ եզրակացության Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելը հակասահմանադրական է։
«Փաստինֆո»-ի այն դիտարկմանը, որ, ըստ մամուլի հրապարակումների, ԼՀԿ-ն գործարքի է գնացել իշխանությունների հետ՝ Արթուր Վանեցյանն արձագանքելով նշել է, որ ինքը միշտապես խոսում է փաստերով, բայց, քանի որ այս պահին չունի փաստեր, կարող է միայն ենթադրել և վերլուծություններ անել բաց աղբյուրներից իրեն հասած տեղեկություններից, «Չեմ կարող հստակ գնահատական տալ՝ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության նման դիրքորոշումը վախի՞, թե ինչ – որ այլ պայմանավորվածությունների արդյունք է։ Հստակ է մի բան, որ այս քայլով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն ու նրա ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ազդարարեցին իրենց քաղաքական ուժի վերջի սկիզբը»,- նշել է նա։
Ա.Վանեցյանը նաեւ հայտարարել է, որ նման զարգացումներից հետո Ազգային Ժողովում «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն իր համար վերանում է լինել որպես ընդդիմադիր ուժ։ «Իմ գնահատմամաբ այսօր ԱԺ-ում գործում է մեկ ընդդիմադիր ուժ և դա «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունն է»,- հայտարարել է Արթուր Վանեցյանն ու ավելացրել. «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն իր վերջին քայլերով ապացուցեց, որ ոչ թե ընդդիմադիր խմբակցություն է, այլ՝ պետության սահմանադրական կարգը տապալած և իշխանությունն ուզումպացրած անձի կցորդ»։
12:28 24/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացիներին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերվելու՞ է նրանց հաշվին վերցվող վարկից. Մարուքյանը՝ Ֆինանսների փոխնախարարին

Фракция “Просвещенная Армения” и ее лидер возвестили о начале конца своей политсилы - Ванецян 06/24/2020   16:18  |  Лента новостей
Парламентская фракция  “Просвещенная Армения” и ее глава Эдмон Марукян возвестили о начале конца своей политической силы. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил председатель партии “Родина” Артур Ванецян.
Напомним, председатель партии “Просвещенная Армения” сегодня заявил, что они не присоединятся к инициативе “Процветающей Армении” по сбору подписей для обращения в Конституционный суд по вопросу конституционности инициированных властью поправок в Основной закон, хотя указывалось на антиконституционность внесения изменений в Конституцию без заключения КС.
В ответ на вопрос “ФактИнфо” по поводу появившихся в прессе сведений, согласно которым “Просвещенная Армения” пошла на сделку с властью, Артур Ванецян отметил, что он всегда говорит, апеллируя только к фактам. Но, как указал Ванецян, ввиду того, что он ими в данный момент не располагает, может лишь предполагать и  анализировать на основе сведений, дошедших до него из открытых источников.
“Я не могу дать четкой оценки по поводу того, является позиция “Просвещенной Армении” – результатом страха или каких-то договоренностей. Ясно одно, что этим своим шагом парламентская фракция “Просвещенная Армения” и ее глава Эдмон Марукян возвестили о начале конца своей политической силы”, - отметил он.
Ранее Ванецян заявил, что после такого развития событий фракция “Просвещенная Армения” в Национальном собрании для меня прекращает существовать как оппозиционная сила.
По его словам, партия “Просвещенная Армения” своим последним шагом доказала, что она является не оппозиционной фракцией, а придатком человека, свергнувшего конституционный строй государства и узурпировавшего власть.
“По моей оценке, сегодня в НС действует одна оппозиционная сила, и это - фракция “Процветающая Армения”", - заявил Артур Ванецян.