ՍԴ-ն Ռոբերտ Քոչարյանի գործով նիստի օրը չի փոխել 06/24/2020   17:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանը չի փոխել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով նիստի օրը։Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնել են ՀՀ սահմանադրական դատարանից։
Նշենք, որ քիչ առաջ նման տեղեկություն էին տարածել որոշ լրատվամիջոցներ՝ նշելով, թե ՍԴ նախագահն ու դատավորները այսօր քննարկել են Ռոբերտ Քոչարյանի գործով հուլիսի 7-ին կայանալիք նիստի օրը փոխելու հարցը։
«Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան ՍԴ աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը նշեց, որ «ՍԴ նիստերի օրերը որոշվում է աշխատակարգային որոշումներով, որոնք հրապարակվում են ՍԴ կայքի համապատասխան բաժնում»։ ՍԴ աշխատակարգային նիստ այսօր տեղի չի ունեցել, հետեւապես նման որոշում չէր կարող կայացվել։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ ՍԴ 7 դատավորներ հանդես են եկան հայտարարությամբ, որտեղ հանրային իշխանության մարմիններին հորդորում են իրենց գործողություններում և որոշումներում առաջնորդվել բացառապես Սահմանադրությամբ։
«Սահմանադրական դատարանը շարունակում է իրականացնել իր լիազորությունները բնականոն հունով՝ ապահովելով Սահմանադրության գերակայությունը»,- նշված է հայտարարության մեջ։
16:33 24/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱպահովելու ենք Սահմանադրության գերակայությունը. ՍԴ դատավորները հայտարարություն են տարածել
09:26 23/06/2020  |  ՄամուլԻշխանությունները կխուսափե՞ն անակնկալներից․ ե՞րբ պատրաստ կլինի ՍԴ նոր կազմը. «Ժողովուրդ»

Конституционный суд Армении не менял даты заседания по делу Кочаряна 06/24/2020 17:42 | Лента новостей
Конституционный суд Армении не менял даты заседания по делу второго президента РА Роберта Кочаряна. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Конституционном суде Армении.
Отметим, что ранее в ряде СМИ появилась информация о том, что председатель КС и судьи сегодня обсудили вопрос о переносе назначенного на 7-е июля заседания суда по делу Роберта Кочаряна.
В ответ на вопрос “ФактИнфо” руководитель аппарата КС Эдгар Казарян отметил, что “по датам заседаний принимаются процедурные решения, которые публикуются в соответствующем разделе на сайте КС".
Рабочее заседание КС сегодня не проводилось, следовательно, суд не мог вынести подобного решения.
ИА “ФактИнфо” ранее сообщило, что семь судей КС выступили с заявлением, в котором призвали органы публичной власти в своих действиях и решениях руководствоваться исключительно Конституцией.Судьи Конституционного суда Армении выступили с заявлением“Конституционный суд продолжит осуществлять свои полномочия в штатном режиме, обеспечивая верховенство Конституции”, - отмечается в заявлении.