Պարզապես ամոթի զգացողություն ունեմ. Հրայր Թովմասյանը ԱԺ նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունների մասին 06/23/2020 13:12 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ գործող սահմանադրությունը նշում է՝ սահմանադրական փոփոխությունները ենթակա են նախնական սահմանադրական վերահսկողության։ Ես արձանագրում եմ փաստ, որ ՀՀ ՍԴ-ն նման փաստաթուղթ, նման նախագիծ չի քննարկել։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը։
Հարցին՝ նախագիծն առերևույթ հակասահմանադրակա՞ն է, Հրայր Թովմասյանն ասաց. «Ես ոչ առերևույթ, ոչ ըստ էության, ոչ խորությամբ այդ հարցը չգիտեմ։ Ընդամենը ասում եմ, որ այն, ինչ գրված է, դրանով ենթադրվում է դա։ Կա իրավունքի սկզբունք՝ առ ոչինչ իրավական ակտերին անձն իրավունք չունի ենթարկվել»,-ասաց Հրայր Թովմասյանը։
Ինչ վերաբերում է 213-րդ հոդվածը խորհրդարանի փոփոխությունների տիրույթում պետք է լիներ, թե ոչ, ՍԴ նախագահը նկատեց՝ դա կարող է դառնալ սահմանադրական վերահսկողության առարկա. «Ինչ վերաբերում է քաղաքական գնահատականներին, ապա շատ մեծ զսպվածություն ցուցաբերելով՝ պետք է ընդամենն ասեմ՝ երեկ մեր ԱԺ-ում տեղի ունեցածի համար որպես իրավաբան, որպես սահմանադրության հեղինակներից մեկ, պարզապես ամոթի զգացողություն ունեմ»,-ասաց Հրայր Թովմասյանը։
Վերջինս նշեց՝ նմանատիպ իրավիճակներում անձը չունի ներպետական համակարգում դատական պաշտպանության իրավունք։

“Мне просто стыдно”: Грайр Товмасян об инициированных парламентом поправках в Конституцию 06/23/2020 13:33 | Лента новостей
Действующая Конституция Армении гласит, что изменения в Основной закон подлежат предварительному конституционному контролю. Об этом заявил председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян в беседе с журналистами в понедельник, 23 июня.
“Я констатирую факт, что КС РА не рассматривал подобный документ, подобный проект”, - отметил он.
На вопрос о том, проект, предположительно, является антиконституционным, Грайр Товмасян ответил: “Я не предположительно, ни по сути, ни во всей глубине не знаю этого вопроса. Я всего лишь говорю то, что написано. Этим подразумевается это. Есть принцип права: человек не имеет права подчиняться ничтожным правовым актам”, - указал Грайр Товмасян.
Что касается того, должна ли статья 213 быть в сфере вносимых парламентом изменений или нет, глава КС отметил, что это может стать предметом конституционного контроля.
“Что касается политических оценок, то, проявляя крайнюю сдержанность, должен лишь сказать, что мне как юристу, как одному из авторов Конституции просто стыдно за произошедшее накануне в нашем НС”, - сказал Грайр Товмасян.
Он отметил, что в подобной ситуации человек не имеет права на судебную защиту во внутригосударственной системе.