Ուզում եմ հավատալ մեր պատգամավորներին, որ էս փոփոխություններից հետո բոլորդ երջանիկ եք ապրելու. Հրայր Թովմասյան 06/23/2020 13:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Հրայր Թովմասյանի համար նախկին իշխանություն, նոր իշխանություն, հին իշխանություն ասածները հարյուրերորդական են։ Հրայր Թովմասյանը գլուխը կախ գալիս իր աշխատանքն անում ու գնում է։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը։
«Երեկ ինչ-որ մեկը հայտարարեց, որ էս գործընթացը երջանիկ ապրելու համար է, որ այստեղ քաղաքական ոչ մի բան չկա, և ամեն ինչ անում են, որ մարդիկ երջանիկ ապրեն։ Նենց որ հավատացեք և վաղվանից երջանիկ եք ապրելու։ Ես ուզում եմ հավատալ մեր պատգամավորներին, որ էս փոփոխություններից հետո Դուք բոլորդ երջանիկ եք ապրելու»,-ասաց ՍԴ նախագահը։
Հարցին՝ դատավորների և իր հետագա գործունեության հետ կապված որևէ գործողություն իրականացվում է, Հրայր Թովմասյանն ասաց, որ աշխատանքի է եկել, այսօր քննարկումներ, նիստեր ունի։
Հրայր Թովմասյանն ընդգծեց՝ ՀՀ 2015 թվականի խմբագրությամբ Սահմանադրությամբ գրված է, թե սահմանադրությունն ինչպես կարող է փոփոխվել. «Այդ փոփոխման մի փուլը ՍԴ-ն է։ Ես ասում եմ, որ ՍԴ-ն նման փաստաթուղթ չի ստացել։ Երբ ՍԴ-ն քննության առարկա էր դարձրել ՀՀ ՍԴ-ի մասին օրենքը, էդ ժամանակ ինչի՞ ոչ մեկի մտքով չէր անցնում։ Ամբողջ խնդիրը հետևյալն է, որ Սահմանադրական դատարաններն այնպիսին են, որ իրենց վերաբերյալ հարցերը ևս կարող են լուծել, և՛ Վենետիկի հանձնաժողովը, և՛ միջազգային բոլոր փաստաթղթերում հստակ նշված է։ Պարզապես այս դեպքում իրենք ավելի մեծ զսպվածություն պետք է ցուցաբերեն, քան այլ հարցերում»,-նշեց ՍԴ նախագահը։
Դիտարկմանը, որ ՍԴ-ն չի կարող դրական եզրակացություն տալ մի նախագծի, որով ինքներդ զրկվում եք ՍԴ նախագահի պաշտոնից, Հրայր Թովմասյանն արձագանքեց. «Ո՞վ ասաց՝ չի կարող։ Այդպիսի հարց չկա, որը ՍԴ-ն քննի և տեսականորեն իրեն չվերաբերվի, որովհետև ՍԴ-ն մի հոգու վերաբերյալ հարց չի քննարկում։ Կենսաթոշակներին, հարկերին վերաբերվող, այս բոլոր հարցերը վերաբերում են նաև ՍԴ անդամներին։ Որևէ պաշտոն ինքնանպատակ չէ, որևէ պաշտոն հավերժ չէ։ Եթե կվերաբերվի հատուկ մեկ հոգու, ապա մեր օրենքներով նշված է՝ կմասնակցի այդ գործին, չի մասնակցի։ Այդ բոլորը կանոնակարգված է։ Եթե այդ տեսանկյունից նայենք, ապա մի դեպքում կնշանակի ընդհանրապես սահմանադրական արդարադատություն չես ունենում էդ հարցերով, ասում ես՝ ոչինչ, հաշվի առնելով, որ իրենք կարող է կողմնակալ լինեին, ուրեմն սա դուրս է սահմանադրական վերահսկողությունից։ Էդ կանխավարկածը ձեզ ո՞վ է տվել, որ ՍԴ-ն կարող է կողմնակալ լինի։ Օրինակ ասում են՝ որոշել ենք ՍԴ բոլոր անդամներին գնդակահարել, բայց որ ուղարկենք ՍԴ իրենք կողմնակալ կարող է լինեն, եկեք չուղարկենք ՍԴ։ Մոտավորապես դա է»,-ասաց Հրայր Թովմասյանը։

Хочу верить нашим депутатам, что после этих поправок все заживут счастливо - Грайр Товмасян 06/23/2020   14:42  |  Международные новости
Понятия “прежняя власть”, “новая власть”, “старая власть” для Грайра Товмасяна стостепенны. Грайр Товмасян приходит на работу, выполняют свою работу и уходит. Об этом сегодня в беседе с журналистами заявил сам председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян.
“Вчера кто-то заявил, что этот процесс для счастливой жизни и что никакого политического подтекста в этом нет, что все это делается для того, чтобы люди жили счастливо. Так что поверьте, и с завтрашнего дня вы заживете счастливо. Я хочу верить нашим депутатам, что все вы после этих изменений будете жить счастливо”, - сказал председатель КС.
На вопрос о том, предпринимаются ли какие-либо действия, связанные с дальнейшей деятельностью судей и его деятельностью в частности, Товмасян отметил, что пришел на работу: сегодня запланированы обсуждения и заседания.
Грайр Товмасян подчеркнул, что в Конституции в редакции от 2015 года прописан порядок внесения изменений в Основной закон. “Одним из этапов этого изменения является КС. Я говорю, что КС такого документ не получал. Когда Конституционный суд взял на рассмотрение закон о КС, почему в то время это никому в голову не приходило? Вся проблема заключается в том, что Конституционные суды таковы, что могут разрешить и вопросы, касающиеся их самих, и в документе Венецианской комиссии, и во всех международных документах это четко указано. Просто в данном случае они должны проявлять большую сдержанность, нежели в других вопросах”, - отметил глава КС.
В ответ на замечание о том, что Конституционный суд не может дать положительного заключения на проект, которым он сам лишается должности председателя КС, Грайр Товмасян заявил:”Кто сказал, что не может? Нет такого вопроса, который КС рассмотрел бы и который теоретически его не касался бы, потому что КС не рассматривает вопрос, относящийся к одному человеку. Все вопросы относительно пенсий, налогов касаются также членов КС. Ни одна должность не является самоцелью, ни одна должность не вечна…".