«Բարգավաճ Հայաստան»-ը նախաձեռնել է դիմել ՍԴ՝ նախագիծն առանց ՍԴ եզրակացության ընդունելու հարցով 06/23/2020 13:59 | Մեկնաբանություն
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը տեղեկացնում է.
«Հարգելի ժողովուրդ,
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները, օգտվելով ՀՀ Սահմանադրությամբ մեզ վերապահված լիազորություններից և իրավական գործիքակազմից,նախաձեռնել են դիմել ՀՀ Սահմանադրական դատարան՝ քննության առնելու «Առանց Սահմանադրական դատարանի՝ Սահմանադրության փոփոխությունների ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանելու վերաբերյալ որոշման ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից Սահմանադրության փոփոխություններ ընդունելը և ՀՀ Սահմանադրության (Պ-667-19.06.2020-ՊԻ-010/2) փոփոխությունները ՀՀ Սահմանադրության 4-րդ, 5-րդ, 6-րդ, 168-րդ և 169-րդ հոդվածների համապատասխանության հարցը»:
Նախաձեռնությանն աջակցելու համար ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությանն ենք ուղարկել արդեն հավաքագրված ստորագրությունները և դիմումի հիմքերը:

"Процветающая Армения" инициировала обращение в Конституционный суд 06/23/2020   15:04  |  Комментарий
Депутаты от парламентской фракции “Процветающая Армения” инициировали обращения в Конституционный суд. Об этом сообщил секретарь фракции ППА Арман Абовян.
“Парламентская фракции “Процветающая Армения, пользуясь возложенными на нее Конституцией полномочиями и правовым инструментарием, инициировала обращение в Конституционный суд  для рассмотрения вопрос о принятии Национальным собранием изменений в Конституцию без  решения Конституционного суда относительно соответствия изменений в Основной закон Конституции РА и вопроса о соответствии изменений в Конституцию статьям 4, 5, 6, 168 и 169 Конституции РА”, - сообщил Абовян.
Он также проинформировал, что для оказания содействия инициативе они направили фракции “Просвещенная Армения” уже собранные подписи и основания для обращения.