Նիկոլ Փաշինյանը ձեզ քրեական հանցագործության է մղում, որի հետևանքները շատ ծանր են լինելու. Արթուր Վանեցյանը՝ պատգամավորներին 06/22/2020 12:51 | Քաղաքական
Այսօր Նիկոլ Փաշինյանը գերազանցում է ինքն իրեն։ Այն, ինչի մասին բարձրաձայնել եմ իմ հրաժարականի ժամանակ, այսօր իրականություն է դառնում։ Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
առիթ ունեցել եմ բարձրաձայնելու, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր իշխանությունը պահելու համար կանգ չի առնելու ոչնչի առջև։
Այսօր Նիկոլ Փաշինյանը գերազանցում է ինքն իրեն։ Այն, ինչի մասին բարձրաձայնել եմ իմ հրաժարականի ժամանակ, այսօր իրականություն է դառնում։
Սահմանադրական դատարանի և ՍԴ դատավորների դեմ Փաշինյանի կողմից ամիսներ շարունակ սանձազերծված խայտառակ ճնշումներից և տապալված հանրաքվեից հետո, նրա ցուցումով ԱԺ նիստի այսօրվա օրակարգ է ներառվել մի նախագիծ, որը իշխանության զավթման շատ կոնկրետ հանցակազմ է պարունակում։ Նիկոլ Փաշինյանը գնում է խմբակային հանցագործության, ծանր հանցագործության՝ իշխանության յուրացման ու սահմանադրական կարգի տապալման՝ դրան մասնակից դարձնելով առնվազն 88 պատգամավորի։
Հարգելի՜ պատգամավորներ,
չկարծեք, թե Սահմանադրության 96-րդ հոդվածը (այն է՝ պատգամավորը չի կարող հետապնդվել և պատասխանատվության ենթարկվել պատգամավորական գործունեության շրջանակներում հայտնած կարծիքի կամ քվեարկության համար) կարող է պաշտպանել ձեզ ձեր իսկ քվեարկությամբ ծանր հանցագործություն կատարելու հետևանքներից։
Ուստի հորդորում եմ ձեզ զերծ մնալ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անհավասարակշիռ մարդու ապօրինի հրահանգները կատարելուց։
Նիկոլ Փաշինյանը ձեզ քրեական հանցագործության է մղում, որի հետևանքները, վստահեցնում եմ, շատ ծանր են լինելու՝ առաջին հերթին մեր պետության, ապա նաև անձնապես ձեզնից յուրաքանչյուրի համար։ Դուք ձեր այսօրվա քվերակությամբ կիսելու եք Նիկոլ Փաշինյանի արարքների քրեական և քաղաքական պատասխանատվությունը։ Լավ մտածե´ք։
Հարգելի´ գործընկերներ,
ստեղծված իրավիճակից ելնելով՝ «Հայրենիք» կուսակցությունը հանդես է գալիս «Սահմանադրական կարգի վերականգնման կոմիտե» ձևավորելու նախաձեռնությամբ և այդ նպատակով սկսում ենք շտապ խորհրդակցություններ՝ պետության ապագայով մտահոգ բոլոր հասարակական-քաղաքական ուժերի հետ»,- նշված է «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի նախագահ Արթուր Վանեցյանի տարածած հայտարարության մեջ։

Ванецян – депутатам: Пашинян толкает вас на уголовное преступление, которое обернется тяжелыми последствиями 06/22/2020   14:34  |  Политика
Бывший директор службы национальной безопасности Армении, председатель партии “Родина” Артур Ванецян заявил, что Никол Пашинян для сохранения своей власти ни перед чем не остановится.
“Сегодня Никол Пашинян превосходит самого себя. То, о чем я говорил во время своей отставки, сегодня становится реальностью. После развязанного Пашиняном на протяжении нескольких месяцев позорного давления на Конституционный суд и судей КС и проваленного референдума, по его указанию в повестку сегодняшнего заседания НС включен проект, который содержит конкретный состав преступления, как захват власти. Никол Пашинян идет на групповое преступление, тяжкое преступление -  узурпацию власти и свержение конституционного строя, привлекая к участию в нем по меньшей мере 88 депутатов”, - говорится в заявлении Ванецяна, распространенном в понедельник, 22 июня.
В своем заявлении Артур Ванецян так обратился к депутатам парламента Армении.
“Не думайте, что статья 96 Конституции(депутат на срок своих полномочий и после этого не может подвергаться преследованию и привлекаться к ответственности за выраженное мнение или голосование в рамках депутатской деятельности) может защитить вас от последствий совершения посредством вашего же голосования тяжкого преступления. Поэтому призываю вас воздержаться от выполнения незаконных указаний человека, занимающего должность премьер-министра Армении. Вы своим сегодняшним голосованием разделите уголовную и политическую ответственность за деяния Никола Пашиняна. Хорошенько подумайте”, - заявил Ванецян.
Он отметил, что Никол Пашинян подталкивает парламентариев на уголовное преступление, последствия которого, как заверил он, окажутся весьма тяжелыми в первую очередь для государства, а также лично для каждого из депутатов. Ванецян призвал парламентариев хорошенько обдумать свой шаг.
“Исходя из создавшейся ситуации партия “Родина” выступает с инициативой о формировании “Комитета по восстановлению конституционного строя” и с этой целью инициирует срочные консультации со всеми общественно-политическими сила, обеспокоенными будущим государства”, - отмечается в заявлении Артура Ванецяна.