Հայաստանում սահմանադրական ճգնաժամը կարող է լուծվել Վենետիկի խորհրդատվությամբ. ԵԽ գլխավոր քարտուղար 06/22/2020 14:03 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հունիսի 19-ին ընդունված և այսօր հրապարակված Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը հնարավորություն է տալիս լուծել այն խնդիրները, որոնք եղել են Հայաստանի Ազգային ժողովի և Սահմանադրական դատարանի միջև սահմանադրական ճգնաժամի կենտրոնում»,-այս մասին այսօր հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը պարզաբանում է Սահմանադրական դատարանի վերանայման շրջանակը՝ Սահմանադրության փոփոխության գործընթացի շրջանակներում և ընդունել է Ազգային ժողովի իրավասությունը՝ հետ կանչելու իր որոշումը հանրաքվեի վերաբերյալ: Ավելին, այն ընդունել է, որ Սահմանադրական դատարանի կազմի վերաբերյալ 2015 թվականի Սահմանադրության դրույթները լիարժեք կատարելու նպատակը օրինական է:
Այս նպատակը՝ դատավորների իրավասության և նրանց անկախության պահպանման անհրաժեշտության հետ հաշտեցնելու համար, Վենետիկի հանձնաժողովը առաջարկել է մտցնել նոր անցումային շրջան, որի տևողությունը պետք է որոշի Հայաստանի իշխանությունները:
Վենետիկի հանձնաժողովը ափսոսանք է հայտնել, որ փոփոխությունները, որոնք չեն նախատեսում նման անցումային ժամանակաշրջան, Ազգային ժողովում ներկայացվել են Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքի ընդունման օրը:
«Ես հրավիրում եմ բոլոր իշխանություններին՝ առաջնորդվել Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններով՝ հաղթահարելու սահմանադրական ճգնաժամը՝ 2015 թվականի Սահմանադրության համապատասխան դրույթների սահուն իրականացմամբ և Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին համապատասխան», - ասում է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը:

Конституционный кризис в Армении можно преодолеть благодаря консультации Венецианской комиссии - генсек СЕ 06/22/2020   15:27  |  Лента новостей
Принятое 19 июня и обнародованное сегодня консультативное мнение Венецианской комиссии позволяет решить проблемы возникшие в центре конституционного кризиса между Национальным собранием Армении и Конституционным судом. Об этом заявила сегодня генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич.
В заявлении, в частности, отмечается, что мнение Венецианской комиссии проясняет рамки пересмотра вопроса Конституционного суда в процессе изменения Конституции, а также приняла правомочие Национального собрания по отзыву своего решения относительно референдума. Более того, Венецианская комиссия признала, что цель полноценного выполнения соответствующих положений Конституции 2015 года является законной.
Для примирения этой цели с правомочием судей и необходимостью сохранения их независимости Венецианская комиссия предложила ввести новый переходный период, длительность которого должны решить власти Армении.
Венецианская комиссия выразила сожаление по поводу того, что изменения, которые не предусматривают подобный переходный период, были представлены в Национальном собрании Армении в день принятия мнения Венецианской комиссии.
“Я призываю все власти руководствоваться предложениями Венецианской комиссии по преодолению конституционного кризиса путем плавного выполнения соответствующих положений Конституции 2015 г. и в соответствии со стандартами Совета Европы», – говорится в заявлении генсека СЕ.