«Նմանը չունի միջազգային փորձում». Վենետիկի հանձնաժողովը՝ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքի մասին 06/19/2020   12:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Դուք կհիշեք, թե մենք ու մեր գործընկերներն ինչքան էիք խոսում 300.1 հոդվածի ծայրահեղ անհասկանալի դրույթների մասին, ինչպիսին էր՝ օրինակ փաստացի վերացնելը, իրավական համակարգում դադարեցնելը։ Վենետիկի հանձնաժողովը ծանոթանալով այս հոդվածի այլ դրույթներին, գիտե՞ք ինչ է արձանագրել՝ որ դրանք այն աստիճան անորոշ են, որ միգուցե նույնիսկ թարգմանության խնդիր կա, որ այդպես է ձևակերպված և առհասարակ դրանց չի անդրադարձել։ Այսինքն մենք գործ ունենք այդ աստիճան անորոշության մասին - այսօր մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանն ու հավելել,-Վենետիկի հանձնաժողովի չորս հեղինակավոր փորձագետների համար անհասկանալի է, թե ինչպես կարող է քրեական օրենսգրքում նման ձևակերպում լինի։ Վենետիկի հանձնաժողովը շատ ուղղակի արձանագրել է, որ սահմանադրական կարգի տապալումն, այնպիսի ձևակերպմամբ, որ կա ՀՀ-ում, բառացի եմ նշում՝ նմանը չկա միջազգային փորձում»։
09:34 19/06/2020  |  ՄամուլԴատական համակարգում սարսափած են. ինչ հետեւանք կունենա Քոչարյանի մասով որոշումը. «Ժողովուրդ»
22:39 18/06/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատախազությունը կբողոքարկի Ռոբերտ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու մասին Վերաքննիչ դատարանի որոշումը
21:44 18/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղը նախագահի գրասենյակը կարտահայտի մեր դիրքորոշումը դատարանի որոշման և գրավի հետ կապված. Լևոն Քոչարյան
17:35 18/06/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կալանքից կազատվի. դատարանը բավարարեց փաստաբանի բողոքը

Ничего подобного в международной практике нет: Венецианская комиссия – о предъявленном Кочаряну обвинении 06/19/2020   13:21  |  Лента новостей
Защита второго президента Армении Роберта Кочаряна прокомментировала консультативное заключение Венецианской комиссии.
"Вы помните, сколько раз мы и наши коллеги говорили о крайне непонятных положениях статьи 300.1, каковыми являются, например, "фактическая отмена", "прекращение в правовой системе". Венецианская комиссия, ознакомившись с положениями этой статьи, знаете, что констатировала? Она констатировала, что они настолько расплывчатые, что, возможно, проблема в переводе, раз сформулировано так, и вообще не коснулась их. То есть мы имеем дело с такой степенью неопределенности", - сказал адвокат Арам Вардеванян в ходе пресс-конференции в пятницу, 19 июня.
Он добавил, что четверо авторитетных экспертов Венецианской комиссии выражают недоумение по поводу наличия подобной формулировки в Уголовном кодексе.
"Венецианская комиссия прямо констатировала, что ничего подобного, буквально указываю, свержению конституционного строя с той формулировкой, которая существует в Республике Армения, в международной практике нет", - сказал Вардеванян.