«Գազպրոմ Արմենիա»-ն կկրճատի 1000 աշխատող, որի 50 տոկոսը հսկիչներն են լինելու 06/19/2020   14:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Գազպրոմ Արմենիա»-ն ստիպված կլինի 1000 մարդ կրճատել։ Այս մասին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ վարչության նախագահ, տնօրեն Հրանտ Թադևոսյանը։
«1000 մարդ ինձ մոտ չի վճարվելու հանձնաժողովի նշած տարիֆով։ Այսինքն հուլիսի 19-ին պետք է ունենամ 1000 հոգու կրճատում, որպեսզի ֆինանսական դիսցիպլինան չխախտեմ։ Իմ և հանձնաժողովի միջև տարաձայնությունը դրանում է, որ ես գտնում եմ, որ աշխատանքները պետք է ամբողջությամբ կատարվեն։ Ո՞ր 1000 հոգուն կրճատեմ, որ ավելորդ են»,-ասաց Հրանտ Թադևոսյանը։
Դիտարկմանը, որ կան խոսակցություններ, որ կրճատումները սովորաբար վերաբերում են ամենախոցելի աշխատողներին, տեսուչներին են հեռացնում, «Գազպրոմ Արմենիա»-ի տնօրենն ասաց. «Ես անձամբ, ելնելով այս խնդրից, մոտ 15 օր առաջ նամակ եմ ուղարկել «Գազպրոմ»-ի ղեկավարությանը իմ աշխատավարձը պակասեցնելու համար։ Խնդրել եմ նվազեցնել իմ աշխատավարձը, որպեսզի ինքս նույնպես զգամ այն բեռը, որը զգալու են բոլորը։ Պաշտոնապես նամակն ուղարկել եմ և սպասում եմ պատասխանին։ 2 մլն դրամից ավել աշխատավարձ ստացող մյուս 10 աշխատակիցները աշխատավրձն իջեցնելում եմ իմ հրամանով։ Բոլոր աշխատողներն էլ կզգան, խնդիրներ կունենան։ Առաջին մեծաքանակ կրճատումը, որը տեսնում եմ 1000-ի մեջ, հսկիչներն են։ Նման որոշում կայացվել է և ոչ թե ես եմ որոշել, այլ ՀԾԿՀ-ն իր գազամատակարարման օգտագործման կանոնների մեջ դեռ անցյալ տարի որոշում ընդունեց և սահմանեց։ Մեկ տարի է չէի անում, այսօր չեմ կարող։
Նշանակում է՝ հսկիչի գործը երկու անգամ պակասեցվել է։ Այսինքն օրենքով նման աշխատանքի պահանջարկ չկա, դրա համար ենթադրում ենք, որ 50 տոկոսով հսկիչները կրճատվելու են, մոտ 700-800 հսկիչ»,-ասաց Հրանտ Թադևոսյանը։
09:40 21/05/2020  |  ՄամուլՓոխհատուցված գումարը «Գազպրոմ Արմենիայի» աշխատակիցներից հետ է գանձվում. «Փաստ»
13:34 06/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳազի գնի հետ կապված իրավիճակն, իհարկե, մտահոգիչ է. Փաշինյանը՝ գազի գնի տատանումների մասին
11:24 24/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎճարում չկատարելու դեպքում 1-ին հերթին կդադարեցվի 30 հազար դրամից ավելի սպառում ունեցած բնակիչների գազամատակարարումը
18:06 22/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գազպրոմ Արմենիա». Մինչև ապրիլի 25-ը չվճարած բաժանորդների գազը կանջատվի
10:30 01/04/2020  |  ՄամուլԳազի գինը կբարձրանա. «Ժողովուրդ»
13:03 27/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գազպրոմ Արմենիա»-ն մինչև ապրիլի 14-ը չի դադարեցնի սպառման դիմաց չվճարած բաժանորդների գազամատակարարումը
14:00 25/03/2020  |  ՄեկնաբանությունԱհազանգեր եմ ստանում, որ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն այսօր աշխատանքի է կանչել իր բոլոր տեսուչներին․ Զառա Հովհաննիսյան

Около тысячи сотрудников "Газпром Армения" попадут под сокращение 06/19/2020   15:50  |  Экономика
Компания "Газпром Армения" будет вынуждена уволить около тысячи своих сотрудников. Об этом после заседания Комиссии по регулированию Общественных услуг Армении заявил журналистам генеральный директор "Газпром Армения" Грант Тадевосян.
“С июля  мне придется сократить 1000 человек, чтобы не нарушить финансовую дисциплину. Разногласия между мной и Комиссией заключаются в том, я считаю, что работы должны вестись в полном объеме. Кого из тысячи сотрудников мне сокращать, кто лишний?”- сказал он.
Комментируя разговоры о том, что под сокращение попадут инспектора, директор “Газпром Армения” отметил:”Я лично, исходя из сложившейся проблемы, примерно 15 дней назад направил письмо руководству “Газпрома” с предложением сократить мне зарплату”.
“Я попросил сократить мне зарплату, чтобы и я на себе почувствовал то бремя, которое ощутят и другие. Я официально направил письмо и жду ответа. Зарплаты остальных 10 сотрудников, которые превышают 2 млн. драмов, я сокращу своим приказом. Все работники почувствуют на себе, у них появятся проблемы. Под первую волну сокращений попадут 1000 сотрудники; это инспектора. Такое решение приняли. Это не я решил, а КРОУ еще в прошлом году приняло решение относительно правил подачи и потребления газа. Я год ничего не предпринял. Сегодня уже нет такой возможности. Это означает, что работу инспектора вдвое сократили. По закону, спроса на такую работу нет. Поэтому мы предполагаем, что 50% инспекторов попадут под сокращение, порядка 700-800 инспекторов”, - добавил Грант Тадевосян.