Ծառուկյանի կողմից ընտրակաշառքը դեպքերի վերաբերյալ տվյալներ են ձեռքբերվել Քաղշինկոմիտեի նախագահի գործով կատարված խուզարկության արդյունքում. Գլխավոր դատախազ 06/16/2020 10:54 | ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ձեռնարկատիրական գործունեության ապօրինի մասնակցելու, պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք տալու, կաշառք ստանալու, կաշառք ստանալուն օժանդակելու ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ, տվյալներ են ձեռքբերվել այն մասին, որ Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, շինարարական գործունեություն ծավալող անձանց խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դիմաց, 2019թ-ին նրանց օգտին կատարել է գործողություններ կամ նպաստել ցանկալի որոշումների կայացմանը՝ կազմակերպելով բազմաբնակարան շենքերի շինությունների կառուցապատման համար անհրաժեշտ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք, փաստաթղթերի անխոչընդոտ ստացման գործընթացը, դրան նպաստելու համար կապ հաստատելով Երեւանի քաղաքապետարանի իրավասու պաշտոնատար անձանց հետ, ինչպես նաեւ իր իրավասության մեջ մտնող անհրաժեշտ փաստաթղթերի առավել արագ ձեւակերպումը եւ անարգել տրամադրումը։ Այս մասին ԱԺ-ում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ ներկայացնելով Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու վերաբերյալ միջնորդագիրը։
Նրա խոսքով՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Երևանշին ընկերության խորհրդի նախագահը, նպատակ ունենալով ստանալ «ՀՀ վաստակավոր շինարար» կոչումը, կաշառք է տվել Քաղշին կոմիտեի նախագահին։ Գլխավոր դատախազը տեղեկացրեց, որ «Երևանշին» ՍՊԸ-ում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել են հաշվետվություններ, Գեղարքունիքի մարզի տարբեր ընտրատեղամասերում 2017թ կայացած ԱԺ ընտրությունների ընթացքում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախընտրական միջոցառումների, դրանց ծախսերի, ներառյալ՝ ընտրողներին ընտրակաշառք բաժանելու վերաբերյալ։

Генпрокурор Армении представил подробности по делу о раздаче взяток избирателям в 2017 году 06/16/2020   11:22  |  Лента новостей
В ходе предварительного расследования уголовного дела о злоупотреблении должностными полномочиями, участия в незаконной предпринимательской деятельности, даче взятки чиновнику в особо крупных размерах, получении взятки и пособничестве во взяточничестве получены данные о том, что председатель Комитета по градостроительству, использовав свое должностное положение вопреки интересам службы, в обмен на взятки в крупном и особо крупном размерах, в 2019 году совершил в пользу  застройщиков  действия или способствовал принятию желаемых решений, организовав необходимую для строительства многоквартирных зданий задание по архитектурному планированию, а также беспрепятственный процесс получения документов.
Чтобы посодействовать этому, он связался с компетентными лицами мэрии Еревана, а также способствовал ускоренному оформлению необходимых документов и их беспрепятственной выдаче. Об этом на заседании парламента во вторник заявил генпрокурор Армении Артур Давтян, представляя ходатайства о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении лидера партии "Процветающая Армения" Гагика Царукяна.
По его словам, следствием установлено, что председатель Совета компании "Ереваншин", намереваясь получить звание "Заслуженного строителя", дал взятку главе Комитета по градостроительству. Генпрокурор сообщил, что в ходе проведенного в ООО "Ереваншин" обыска была обнаружена и изъята отчетность относительно предвыборных мероприятий партии "Процветающая Армения" в ходе парламентских выборов 2017 хода, расходы на них, включая раздачу взяток избирателям.