ԱԺ-ն քննարկում է Գագիկ Ծառուկյանին ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու միջնորդագիրը 06/16/2020   17:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խորհրդարանում այս պահին քննարկում են «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու վերաբերյալ Գլխավոր դատախազի միջնորդագիրը։
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նշեց, որ իր նշած քրեական գործով նախաքննությամբ ձեռք են բերվել բավարար ապացույցների համակցություն, որով հիմնավորվում է, որ Գագիկ Ծառուկյանը, հանդիսանալով «Ծառուկյան» դաշինքի ղեկավար և դրա կազմում ընդգրկված ԲՀԿ նախագահ 2017 թվականի ապրիլի ԱԺ-ի ընտրություններին իր ղեկավարությամբ գործող կուսակցությունների դաշինքի և ընտրական ցուցակներում ընդգրկված թեկնածուների օգտին քվեարկելու համար ընտրողներին կաշառք տալու նպատակով ընտրություններին նախորդող ժամանակահատվածում ստեղծել և ղեկավարել է կազմակերպված խումբ. «Կազմակերպված խմբի համակարգված և արդյունավետ գործունեությունն ապահովելու նպատակով գործարկվել է ֆինանսական միջոցների տնօրինման և կազմակերպված խմբի անդամների գործունեության վերահսկման համակարգ, կազմվել են հաշվետվություններ, որոնցում արտացոլված են տրամադրված ֆինանսական միջոցները, իսկ ընտրողներին տրված կաշառքի վերաբերյալ կազմված ցուցակներում նշվել են նրանց անուն-ազգանունները, անձնագրային տվյալները, ընտանիքի անդամների թիվը և դրան համապատասխան տրամադրվող գումարը, յուրաքանչյուր անձին 10 հազար դրամ։ Մեջբերված համապատասխան անձանց ցուցմունքները, ինչպես նաև խուզարկության առգրավման արդյունքների համակցությունը բավարար հիմք է տալիս ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին սույն գործով ներգրավել որպես մեղադրյալ և մեղադրանք առաջադրել։ Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցները վկայում են, որ առկա է հիմնավոր կասկած Գագիկ Ծառուկյանի կողմից հանցանք կատարելու վերաբերյալ։
Գագիկ Ծառուկյանի հավանական վարքագծի կանխատեսման առումով առանձնակի դեր ու նշանակություն ունի այն հանգամանքը, որ ընտրակաշառքի բաժանման հանցավոր սխեմաներում ընդգրկված են Գագիկ Ծառուկյանից անձնական և նյութական կախվածության մեջ գտնվող բազմաթիվ անձինք։ Ազատության մեջ մնալով՝ Գագիկ Ծառուկյանը, օգտագործելով անձնական կապերը և ունեցած ֆինանսական միջոցները, հանցագործությունների կատարմանը ենթադրաբար ներգրավված անձանց նկատմամբ ունեցած հեղինակությունն ու ազդեցությունը, կխոչընդոտի գործի քննությանը նշված անձանց նկատմամբ անօրինական ներգործություն ունենալու ճանապարհով»,-ասաց Արթուր Դավթյանը։
10:54 16/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԾառուկյանի կողմից ընտրակաշառքը դեպքերի վերաբերյալ տվյալներ են ձեռքբերվել Քաղշինկոմիտեի նախագահի գործով կատարված խուզարկության արդյունքում. Գլխավոր դատախազ
09:45 16/06/2020  |  ՄամուլԹեեւ ապացույցները սուղ են, դա չի խանգարի, որ Դավթյանը «պատվով» կատարի հանձնարարությունը. «Հրապարակ»
10:27 02/06/2020  |  ՄամուլԱրթուր Դավթյանի շքեղ առանձնատունը․ ուսումնասիրությունները կարող են սկսել հենց դատախազից. «Ժողովուրդ
19:49 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵԴ-ի կողմից երկու հարցին չպատասխանելը և այն վերացական գնահատելն ընդամենը վերահաստատեցին դիրքորոշումը. Դավթյան
18:47 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու՞մ է կայանում իրավապահ համակարգի կաշկանդվածությունը. Պատգամավորը՝ դատախազին
16:39 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հոկտեմբերի 27»-ի գործով կհարցաքննվի նաև Գագիկ Ջհանգիրյանը. Գլխավոր դատախազը չբացառեց
15:45 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանության կողմի նմանատիպ վարքագիծն ակնհայտորեն պաշտպանական իրավունքի չարաշահման վկայությունն է. Դավթյան

Парламент Армении рассматривает ходатайство о даче согласия на арест Гагика Царукяна 06/16/2020   17:25  |  Лента новостей
Парламент РА в эти минуты рассматривает ходатайство генерального прокурора Армении о даче согласия на лишение лидера партии “Процветающая Армения”  Гагика Царукяна свободы.
Генпрокурор Артур Давтян отметил, что следствием по указанному им уголовному делу добыта достаточная совокупность доказательств, которая обосновывают, что в преддверии парламентских выборов 2 апреля 2017 года Гагик Царукян, будучи главой блока “Царукян” и председателем входящей в него партии "Процветающая Армения", с целью раздачи избирателям взяток в обмен на обещание проголосовать на выборах за возглавляемый им блок и кандидатов его избирательного списка, создал и возглавил организованную группу. Для обеспечения скоординированного и эффективного функционирования организованной группы была создана система распоряжения финансовыми средствами и контроля за членами организованной группы, составлялись отчеты о выданных денежных средствах, произведенных и запланированных расходах, а в списках избирателей, получивших взятки, указывались имена и фамилии, паспортные данные, количество членов семьи и выдаваемая сумма - по 10 тыс. драмов  каждому.
“Процитированные показания соответствующих лиц, а также совокупность результатов изъятия в ходе обыска служат достаточным основанием для привлечения Гагика Царукяна в рамках данного дела в качестве обвиняемого и предъявления ему обвинения. Полученные по уголовному делу доказательства свидетельствуют о наличии обоснованного подозрения относительно совершения Гагиком Царукяном преступления.  В плане прогнозирования вероятного поведения Гагика Царукяна особую роль и значение имеет то обстоятельство, что в преступную схему вовлечены многочисленные лица, находящиеся в личной и материальной зависимости от Гагика Царукяна. Оставаясь на свободе, Гагик Царукян, используя личные связи и имеющиеся у него финансовые средства, а также авторитет и влияние на лиц, предположительно, вовлеченных в совершение преступлений, станет препятствовать расследованию дела путем оказания незаконного воздействия на указанных лиц”, - сказал Артур Давтян.