ՔԿՀ-ներն այլեւս «ամենաանվտանգ» վայրը չեն․ կորոնավիրուս է հայտնաբերվել 8 տարբեր ՔԿՀ-ներում՝ թե կալանավորների, թե աշխատակիցների մոտ 06/12/2020 13:18 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարարի պնդումները, թե կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում Քրեակատարողական հիմնարկներն ամենաանվտանգ վայրերն են, այլևս արդիական չէ։ Կորոնավիրուսն արդեն ներթափանցել է փակ տարածքներ հանդիսացող վայրեր, այդ թվում՝ ՔԿՀ-ներ։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ թեստավորումներ ն իրականացվել թե՛ ՔԿՀ առանձին աշխատակիցներ, թե՛ կալանավորներ և դատապարտյալներ, որի արդյունքում կորոնավիրուս է հայտնաբերվել 8 տարբեր ՔԿՀ-ներում։
Այսպես՝ մեր տեղեկություններով՝ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում կամ ավելի հայտնի «ԱԱԾ մեկուսարանում», որտեղ պահվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, կորոնավիրուս է հայտնաբերվել հիմնարկի աշխատակիցներից 2-ի մոտ։ Նշենք, որ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից 11 կալանավորված անձ, որոնք գտնվում են համավարակի խոցելի խմբում, տեղափոխվել են այլ ՔԿՀ։
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում կորոնավիրուս է հայտնաբերվել 1 աշխատակցի, «Վարդաշենում»՝ 9-ը աշխատակցի մոտ։ Նշենք, որ վերջերս հենց այս ՔԿՀ է տեղափոխվել խոցելի խմբում գտնվող ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը։
«Կոշ» ՔԿՀ-ում կորոնավիրուսը հաստատվել է 1 դատապարտյալի եւ 5 աշխատակցի մոտ, եւս 5 դեպք կա՝ «Սևան» ՔԿՀ-ում, 3-ը՝ «Աբովյան» ՔԿՀ-ում, 3-ը՝ «Հրազդանում», 1-ը՝ «Արմավիրում»։
Նկատենք, որ վարակակիրների մեծ մասը աշխատակիցներն են, որոնք պոտենցիալ վտանգ են ներկայացնում կալանավորված եւ դատապարտված անձանց համար ու նման պայմաններում ՀՀ իշխանությունները ձեռնպահ են մնում կատարել ԵԽ՝ Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեն զեկույց- հանձնարարականի պահանջը, այն է՝ փոխել անազատության մեջ գտնվող անձանց խափանման միջոցները։
Ավելին՝ նախաքննական մարմինները շարունակում են անգամի միջին ծանրության հանցագործությունների մեջ մեղադրվող անձանց կալանավորելու միջնորդություններ ներկայացնել։

УИУ отныне не "самые безопасные" места: коронавирус выявили в восьми пенитенциарных учреждениях Армении 06/12/2020 13:48 | Коронавирус
Утверждения министра юстиции Армении о том, что уголовно-исполнительные учреждения(УИУ) в условиях пандемии коронавируса являются самыми безопасными местами, отныне уже не актуальны. Коронавирус уже проник в закрытые зоны, в том числе в УИУ.
По сведениям “ФактИнфо”, тестирования были проведены как среди отдельных сотрудников УИУ, так и заключенных и осужденных. В результате обследования коронавирус был выявлен в восьми различных УИУ.
Так, по сведениям агентства, в УИУ “Ереван-Кентрон”, более известном как “следственный изолятор СНБ”, где содержится второй президент Армении Роберт Кочарян, коронавирус выявили у двух сотрудников учреждения.
Отметим, что 11 заключенных, находящихся в группе риска, были переведены из УИУ “Ереван-Кенрон” в другие пенитенциарные учреждения.
В УИУ “Нубарашен” коронавирус обнаружили у одного сотрудника, а в УИУ “Вардашен”– у 9 сотрудников.
Отметим, что именно в этом УИУ недавно был переведен находящийся в группе риска бывший министр финансов Армении, экс-председатель Комитета госдоходов РА Гагик Хачатрян.
В УИУ “Кош” коронавирус подтвердился у одного осужденного и пяти сотрудников. Еще пять случаев зафиксированы в УИУ “Севан”, три – в УИУ “Абовян”, еще три – в УИУ “Раздан” и один - в армавирском УИУ.
Отметим, что большинство инфицированных – сотрудники учреждений, которые представляют потенциальную угрозу для заключенных и осужденных, и в подобных условиях власти Армении воздерживаются от выполнения требования доклада Европейского комитета СЕ по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания, а именно: изменить меру пресечения лицам, содержащимся под стражей.
Более того, органы предварительного следствия продолжают подавать ходатайства об аресте лиц, обвиняемых в преступлениях средней тяжести.