Արմեն Գևորգյանի կողմից որպես կաշառք ստացած 1.000.000 ԱՄՆ դոլարն օրինականացնելու համար մեղադրանք է առաջադրվել վերջինիս հորը` Անդրանիկ Գևորգյանին 06/11/2020 16:16 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա Անդրանիկ Գևորգյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով մեղադրանք է առաջադրել հանրորեն վտանգավոր այն արարքի կատարման համար, որ նա թաքցրել և խեղաթյուրել է որդու` ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Արմեն Գևորգյանի կողմից ստացած կաշառքի գումարի իրական բնույթն ու ծագումը և օրինականացրել առանձնապես խոշոր չափերի՝ 309.000.000 ՀՀ դրամին համարժեք 1.000.000 ԱՄՆ դոլարը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից։
2008 թվականի գարնանն Արմեն Գևորգյանը, իր մտերիմ անձի օժանդակությամբ ստանալով վերը նշված առանձնապես խոշոր չափերի կաշառքը, դրա իրական բնույթն ու ծագումը թաքցնելու և խեղաթյուրելու համար ապահովել է նշված կաշառքի գումարի փոխանցումները տարբեր իրավաբանական անձանց անուններով, ինչպես նաև իրեն փաստացի պատկանող, արտերկրում գործունեություն ծավալող կազմակերպության բանկային հաշվին: Այնուհետև նշված կազմակերպության գործադիր տնօրեն Անդրանիկ Գևորգյանը, օժանդակելով որդու կողմից հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելուն, տնօրինել է հիշյալ գումարը և այն ներդրել ընկերության կողմից իրականացված ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ՝ այդ կերպ խեղաթյուրելով և թաքցնելով հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված կաշառքի իրական բնույթն ու ծագումը:

Отцу Армена Геворкяна предъявили обвинение 06/11/2020   16:51  |  Криминальная хроника
Андранику Геврокяну, отцу экс-главы аппарата президента Армении, бывшего вице-премьера РА Армена Геворкяна, предъявлено обвинение  в рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела.
Как сообщает пресс-служба ССС Армении, на основании достаточной совокупности доказательств, добытых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, Андранику Геворкяну предъявлено обвинение  по пункту 1 части 3 статьи 190 Уголовного кодекса РА за то, что он скрыл и исказил подлинные  сущность и происхождение полученной его сыном, тогдашним руководителем аппарата президента Арменом Геворкяном,  суммы взятки в размере 1.000.000 долларов(309.000.000 драмов) и узаконил ее.
Сообщается, что весной 2008 года Армен Геворкян при содействии близкого ему человека, получив вышеупомянутую взятку в особо крупном размере, для сокрытия и искажения сущности и происхождения этих денег, обеспечил перечисление указанной суммы взятки на имя разных юридических лиц, а также на банковский счет фактически ему принадлежащей, развернувшей деятельность за рубежом организации.
Затем, как отмечается в сообщении, исполнительный директор указанной компании Андраник Геворкян, содействуя узакониванию имущества, полученного его сыном преступным путем, распоряжался этой денежной суммой и вложил ее в осуществляемую компанией предпринимательскую деятельность, таким способом исказив и скрыв подлинные сущность и происхождения взятки, полученной преступным путем.
В отношении Андраника Геворкяна избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Предварительное следствие продолжается.