Ափսոսում եմ, որ ոմանք այդպես էլ չեն կարողանում ընկալել՝ ԲԴԽ-ն եւ անձամբ ես ապաքաղաքական ենք․ Վարդազարյանի պարզաբանումը 06/10/2020 12:58 | Մեկնաբանություն
Ափսոսում եմ, որ ոմանք այդպես էլ չեն կարողանում ընկալել, որ Դատական իշխանությունը, Բարձրագույն դատական խորհուրդը եւ անձամբ ես ապաքաղաքական ենք: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը՝ անդրադառնալով մամուլում շրջանառվող՝ ԲԴԽ նախագահի հրաժարականի լուրերին։
«Այսօր առավոտյան մամուլում հերթական ասեկոսեն են հրապարակել իմ՝ իբր «համակարգից հեռանալու իշխանությունների պահանջի» մասին:
Ափսոսում եմ, որ ոմանք այդպես էլ չեն կարողանում ընկալել, որ Դատական իշխանությունը, Բարձրագույն դատական խորհուրդը եւ անձամբ ես ապաքաղաքական ենք: Ավելին, մեզ քաղաքական հարթություն ներքաշելու ցանկացած փորձ դատապարտված է ձախողման:
Ի դեպ՝ ԲԴԽ-ի որդեգրած այդ սկզբունքային մոտեցմամբ է նաեւ պայմանավորված, որ վերջին շրջանում հանրային տարբեր գործիչների կողմից զանգվածային լրատվության միջոցներով սփռվող մեզ թիրախավորող բազմաթիվ ասեկոսեները եւ կեղծ լուրերը մեր կողմից մնում են անարձագանք: Դատական իշխանությունը կա եւ մնալու է բացառապես մասնագիտական գործունեության դաշտում:
Հ.Գ. Խորհրդի նախագահի խիստ պատասխանատու առաքելությամբ պայմանավորված՝ գործում եմ եւ գործելու եմ բացառապես ՀՀ Սահմանադրության եւ օրենքներով ինձ վերապահված լիազորությունների շրջանակներում, դատական իշխանության կողմից ինձ վրա դրված մեծ պատասխանատվության ներքո:

Глава ВСС Армении Рубен Вардазарян прокомментировал информацию в СМИ о своей возможной отставке 06/10/2020   14:15  |  Комментарий
Председатель Высшего судебного совета Армении Рубен Вардазарян прокомментировал муссируемую в прессе информацию о своей возможной отставке.
"Сегодня утром в прессе появились очередные слухи о якобы “требовании властей ко мне уйти из системы». Сожалею, что некоторые так и не могут понять, что судебная власть, Высший судебный совет и лично я аполитичны. Более того, любая попытка втянуть нас в политическую плоскость обречена на провал", - написал Вардазарян на своей странице в Facebook.
Кстати, как отметил Вардазарян, этим принципиальным подходом ВСС обусловлено и то, что в последнее время нацеленные против них многочисленные слухи, ложные сведения, тиражируемые различными общественными деятелями через СМИ, с их стороны остаются без отклика. Судебная власть есть и останется исключительно в поле профессиональной деятельности”, - отметил Вардазарян.
Он также отметил, что ввиду ответственной миссии председателя ВСС, действует и будет действовать исключительно в рамках полномочий, которым его наделили Конституция и законы Республики Армения, в пределах большой ответственности, возложенной на него судебной властью.