Մհեր Աղաջանյանն ընտրվել է Արցախի գլխավոր դատախազ 06/09/2020   15:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային ժողովը հունիսի 9-ին Արթուր Թովմասյանի նախագահությամբ գումարել է արտահերթ նստաշրջան: Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից։
Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 114-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 40-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Արցախի Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ քննարկման է դրվել Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազի ընտրության մասին հարցը:
Անցնելով հարցի քննարկմանը՝ ԱՀ նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ, նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ Արայիկ Լազարյանը ներկայացրել է Գլխավոր դատախազի թեկնածու Մհեր Աղաջանյանի կենսագրական տվյալները և առաջարկել նրան ընտրել գլխավոր դատախազի պաշտոնում:
Խոսելով իր ծրագրային դրույթների մասին՝ Մհեր Աղաջանյաննը ընդգծել է, որ հանրության վստահությունն ու աջակցությունն ապահովելու համար գործելու են ավելի հրապարակային ու թափանցիկ՝ պահպանելով նախաքննության գաղտնիության և անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը: Անդրադառնալով ԱԺ խմբակցություններում քննարկումների արդյունքներին՝ թեկնածուն նշել է.«Խմբակցություններում հնչած առաջարկություններն ընդունվել են ի գիտություն, և վստահեցնում եմ, որ Ձեր քվեն ստանալու դեպքում հետամուտ եմ լինելու իմ կողմից ներկայացված ծրագրերի իրագործմանն՝ ի շահ Արցախի Հանրապետության և ի բարօրություն հայ ժողովրդի»:
Պատգամավորները թեկնածուին են առաջադրել հարցեր: Մտքերի փոխանակության ընթացքում իրենց խմբակցությունների դիրքորոշումներն են հայտնել Գեղամ Ստեփանյանը («Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցություն), Արթուր Մոսիյանը («Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցություն) և Արթուր Հարությունյանը («Ազատ հայրենիք» խմբակցություն):
Խորհրդարանն անցել է քվեարկության: Ներկայացնելով արդյունքները՝ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Էդուարդ Աղաբեկյանը նշել է, որ քվեատուփում առկա քվեաթերթիկները բաշխվել են 30 կողմ և 3 դեմ հարաբերակցությամբ: Խորհրդրանի ղեկավար Արթուր Թովմասյանը շնորհավորել է Մհեր Աղաջանյանին գլխավոր դատախազի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և մաղթել արգասաբեր աշխատանք:
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ տեղի է ունեցել նորընտիր գլխավոր դատախազի երդման արարողությունը:
Շարունակելով նստաշրջանի աշխատանքը՝ ԱԺ նախագահը հայտարարել է մայիսի 24-ին «Միասնական հայրենիք» խմբակցության ղեկավար կազմի փոփոխության մասին, որով խմբակցության ղեկավար է ընտրվել Մարսել Պետրոսյանը, քարտուղար՝ Դավիթ Բաղդասարյանը:

Мгер Агаджанян избран генеральным прокурором Арцаха 06/09/2020   15:13  |  Лента новостей
В  Национальном собрании Республики Арцах 7-го созыва сегодня была созвана внеочередная сессия под председательством спикера парламента республики  Артура Товмасяна. Об этом сообщает пресс-служба парламента Республики Арцах.
Согласно части 2 статьи 114 Конституции Республики Арцах и части 1 статьи 40 Закона “Регламент Национального собрания, по инициативе президента Республики Арцах, на обсуждение был вынесен вопрос об избрании генерального прокурора Республики Арцах.
Перейдя к обсуждению вопроса, официальный представитель президента Республики Арцах, начальник управления по делам правительства аппарата президента Араик Лазарян представил биографические данные кандидата на должность генпрокурора Мгера Агаджаняна и предложил   избрать его на должность генерального прокурора Республики Арцах.
Представляя свои программные положения, Мгер Агаджанян подчеркнул, что для обеспечения доверия и поддержки общества прокуратура будет действовать публично и прозрачно, сохраняя принцип конфиденциальности предварительного следствия и презумпции невиновности.
Касаясь итогов обсуждений во фракциях НС, кандидат отметил. "Прозвучавшие во фракциях предложения были приняты к сведению, и заверяю, что в случае получения Ваших голосов я буду последователен в реализации представленных мною программ во благо Республики Арцах и во благо армянского народа”.
В Парламенте состоялось голосование. Представляя его результаты, председатель счетной комиссии Эдуард Агабекян отметил, что голоса распределились следующим образом: 30 голосов “за” и 3 “против”.
Спикер парламента Артур Товмасян поздравил Мгера Агаджаняна с избранием на пост генерального прокурора и пожелал ему плодотворной работы.
Согласно Закону “Регламент Национального собрания”, состоялась церемония присяги новоизбранного генерального прокурора
Продолжая работу сессии, председатель Национального собрания объявил об изменении руководящего состава фракции “Единая Родина”, руководителем фракции избран Марсель Петросян, секретарем - Давид Багдасарян.