Արցախ գնալու համար քաղաքացիները պետք է ունենան Covid-19 թեստի բացասական արդյունք 06/08/2020 10:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր պարետատան հետ հանդիպում ենք հրավիրել թաղումների և նման այլ միջոցառումների հետ կապված։ Ֆիքսելու ենք հստակ կանոններ և պատասխանատվության ենք ենթարկելու այն բոլոր անձանց, որոնք կխախտեն կանոնը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Համարյա ամեն օր 500-600 մարդ Հայաստանից ելումուտ ունի Արցախ և եթե Հայաստանի վիճակագրական թվերին նայենք և հավանականության տեսությանը, ապա ամեն օր հաստատ Արցախ թույլատրում ենք մուտք գործել նաև այնպիսի քաղաքացիների, որոնք վարակակիր են, որոնք հավանական աղբյուր կարող են հանդիսանալ տարածման, իսկ այդ ամենը վերահսկելը շատ դժվար է։ Վերահսկելու համար այսօր պարետատանը ծանր հանձնարարական է լինելու։ Դա լինելու է այն, որ սահմանը հատեն միմիայն ձեռքին ունենալով Covid-19 տեսակի բացասական արդյունք։ Այսինքն հետազոտվեն և հետո գան։ Բոլորի համար սա անխտիր պայման պետք է լինի»,-ասաց Արայիկ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ Պաշտպանության բանակն արդեն վաղուց օգտագործում է այդ պրակտիկան։
ԱՀ նախագահը հանդիպում է ունեցել Պաշտպանության բանակի հրամանատարի հետ, որի ժամանակ վերջինս ընդգծել է՝ եթե այսօր կարողացել են բանակը զերծ պահել վարակման երևույթից, հաջողվել է հենց դրա արդյունքում. «ՀՀ-ում շարժական լաբորատորիա կա և մեր զինվորականները, սպայական անձնակազմի ներկայացուցիչները, ովքեր գնում են ՀՀ, հետ գալուց պարտադիր անցնում են այդ հետազոտությունը և գալիս Արցախ։ Նախքան
Արցախ գալը թեստավորվելը պետք է անխտիր բոլորի համար պարտադիր դարձնեն։ Սահմանը հատել միայն բացասական արդյունքով»,-ասաց Արայիկ Հարությունյանը։
Վերջինս հավելեց, որ Առողջապահության նախարարությանը և համապատասխան ծառայություններին կհանձնարարեն անցակետերում ապահովել արագ թեստավորման հնարավորություն։ Այդկերպ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան նաև սահմանին անցնել արագ թեստավորումը։ ԱՀ նախագահը նպատակահարմար է գտնում նաև դիմակ կրելը պարտադիր դարձնել։

Араик Арутюнян сообщил о новых условиях въезда в Арцах из-за коронавируса 06/08/2020   11:02  |  Коронавирус
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян сообщил об ужесточении мер по борьбе с коронавирусом нового типа.
Он сообщил, что созвал совещание, в ходе которого обсуждался порядок проведения похорон и других массовых мероприятий.
“Мы зафиксируем четкие правила. Все, кто нарушит правила, будут привлечены к  ответственности”, - сказал он в прямом эфире со своей страницы в Facebook.
Он сообщил, что ежедневно из Армении приезжает 500-600 человек, среди которых могут быть инфицированные и которые могут послужить потенциальным источник распространения инфекции, а  проконтролировать все очень сложно.
"Я сегодня дал очень трудное поручение комендатуре. Впредь границу можно будет пересечь только при наличии отрицательного теста на Covid-19, то есть перед приездом они должны пройти обследование. Это условие должно действовать для всех, без исключения", - сказал Араик Арутюнян.
Он добавил, что Армия обороны уже давно применяет эту практику.
Президент Арцаха провел встречу с командующим Армией обороны, в ходе которой последний подчеркнул, что уберечь армию от риска заражения удалось благодаря этому.
"В Армении есть мобильная лаборатория, и наши военные, офицерский состав, которые еду в РА, обязательно проходят обследование и только потом въезжают в Арцах. Прохождение тестирования перед поездкой в Арцах должно стать обязательным для всех. Границу пересекать надо только при наличии отрицательного теста", - сказал он.
Арутюнян добавил, что Минздраву и соответствующим службам будет поручено обеспечить на пропускных пунктах возможность прохождения экспресс-тестов. Президент Арцаха также считает целесообразным ввести требование об обязательном ношении масок.