Սահմանին գազի գնով պայմանավորված կանխատեսելի կլինի մարժան և սպառողների համար ձևավորվող գները 06/08/2020 12:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Կախված նրանից, թե սահմանին ինչ գազի գին կունենանք, բավականին կանխատեսելի կլինի մարժան և վերջնական սպառողների համար ձևավորվող գները։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը։
Նրա խոսքով՝ «Գազպրոմ» ընկերությունը միջին գին է առաջարկել 283 դոլար, ինչը հինգ սպառողական խմբերի միջին թվաբանականն է։ Համեմատության համար Բաղրամյանը նշեց, որ այսօրվա գործողը 255 դոլար է, իսկ իրենց աշխատակազմն առաջարկել է 266.7 դոլար։
«Ընդ որում՝ այդ միջին 266.7-ն առաջարկվում է բաշխել ըստ սպառողական խմբերի այնպես, որ բնակչության համար և սոցիալապես անապահով սպառողների համար գների փոփոխություն չլինի։ Ավելանում են միջին բարձրացման չափով ջերմոցները և վերամշակող գործարանները և 10 հազար խորանարդից ավել սպառում ունեցողների գները»,- ասաց Բաղրամյանը։
Նրա խոսքով՝ եթե միջին գինը բարձրանում է, ապա բնական է, որ ինչ-որ տնտեսության ճյուղերի կամ սպառողների վրա դա զգացվելու է և այլ հարց է, թե ինչքանով կլինի այդ բարձրացումը կառավարելի տնտեսության այդ ճյուղերի համար։

Глава КРОУ Армении прокомментировал возможное повышение цены на газ 06/08/2020   12:55  |  Экономика
Председатель комиссии по регулированию общественных услуг Армении Гарегин Баграмян заявил, что в зависимости от стоимости газа на границе, маржа и формируемые цены для конечных потребителей будут довольно предсказуемыми.
По его словам,  “компания “Газпром” предложила среднюю цену в 283 долларов, что является средней арифметической для пяти групп потребителей”.  Для сравнения Баграмян указал, что сегодня действует цена в 255 долларов, а их аппарат предлагает 266.7 доллара.
“Причем предлагается эту среднюю цифру в 266.7 распределить между группами потребителей таким образом, чтобы цены для населения и социально необеспеченных семей не претерпели изменений. Повысятся в среднем тарифы для теплиц, перерабатывающих предприятий и  тех, кто потребляет больше 10 тыс. куб.м. газа”, - сказал Баграмян.
По его словам, если средняя цена повысится, то, естественно, это возымеет свое воздействие на определенные сектора экономики или потребителей. Другой вопрос, как указал он, будет ли это подорожание управляемым для этих секторов экономики.
14:55 30/03/2020  |  ЭкономикаЦена на газ в мире претерпит изменения - вице-премьер Армении
12:20 17/01/2020  |  ЭкономикаКомпания "Газпром-Армения" может подать заявку на повышение тарифа на газ