Վտանգավոր միտում. արտադրամասերում նոր բռնկումներ կան. Թորոսյանը նոր տվյալներ ներկայացրեց 06/04/2020   11:32  |  Կորոնավիրուս
Մինչ օրս արձանագրված ամենամեծ թիվն ենք ունեցել կորոնավիրուսով դեպքերի՝ 697 նոր դեպք. հետեւաբար, ընդահանուր թիվը հատել է 11 հազարի շեմը՝ հասվելով 11 221-ի: ՀՀ կառավարության  հունիսի 4-ի նիստում հայտարարեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նրա ներկայացրած տվյալների համաձայն՝ ծանր վիճակում է 391 մարդ, իսկ ծայրահեղ ծանր՝ 59 հոգի, թոքերի օդափոխության սարքերին միացված 15 հոգի:
«Նաեւ կա մի վտանգավոր միտում, որ նորից ունենում ենք դեպքեր տարբեր արտադրական կոլեկտիվներում: Փորձը ցույց է տալիս, որ դրանից հետո հնարավոր է նորից բռնկում: Փաստացի հիմա հնարավոր է նման սցենար ունենանք, դրա համար շատ կարեւոր է կանոնների խիստ պահպանումը»,-ասաց նախարարըեւ ավելացրեց, որ   լարված է մնում ամենօրյա հոսպիտալիզացիաների վիճակը. «Որպես օրինակ բերեմ, որ այս արձանագրված դեպքերի 15-20 տոկոսը կարիք ունի հոսպիտալացման:
«Շատ կարեւոր է, որ թվերի էական անկում արձանագրենք, որպեսզի կարողանանք այդ գործընթացը շարունակել այնպես, ինչպես միշտ արել ենք, այսինքն որ մեկին չթողնենք առանց բուժօգնության: Հակառակ պարագայում շատ դժվար է լինելու այդ ամենը ապահովել: Մեր գործողությունները պետք է հենց սրանից բխեն»,-ասաց նա:
11:17 04/06/2020  |  ԿորոնավիրուսԿորոնավիրուսից մահացել է 6 մարդ, որից 5-ն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություն

Торосян заявил об опасной тенденции в ситуации с коронавирусом в Армении 06/04/2020   12:33  |  Коронавирус
В Армении накануне был зарегистрирован самый высокий показатель заражения коронавирусом – сразу 697новых случаев, из-за чего общее число заболевших превысило 11 тыс., составив 11 221. Об этом на заседании правительства в четверг заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
По имеющимся у него данным, в тяжелом состоянии находится 391 пациент, а крайне тяжелом - 59 человек. К аппаратам исскуственной вентиляции легких подключены 15 пациентов.
"Есть одна опасная тенденция, когда имеют место случаи в различных производственных коллективах. Об этом уже говорилось в последние дни и, исходя из нашего опыта, можно сказать, что за этим может последовать новая крупная вспышка.
По его словам, фактически из-за одного-двух очагов в марте, вновь с производства, вирус быстро распространился по стране.
"Сейчас такой сценарий может пвоторится. Поэтому очень важно соблюдение всех правил на производствах, начиная от прихода сотрудников на работу, соблюдения всех правил на рабочем месте и вплоть до ухода домой", - сказал Арсен Торосян.
По его словам, напряженной остается ситуация с ежедневной госпитализацией. В качестве примера он указал, что около 15-20% заболевших нуждаются в госпитализации.
"Для нас сейчас очень важно зарегистрировать серьезный спад показателей, чтобы мы могли продолжать вести процесс так, как делали это раньше, то есть, чтобы кого-либо не оставлять без медицинской помощи. В противном случае, будет сложно обеспечить все это. Наши действия должны исходить именно из этого", - сказал Арсен Торосян.