Հիմա պիտի սպեցնազը հանեմ և ծեծուջարդ անեմ ժողովրդի մեջ, որ կարգ ու կանոն պահպանե՞ն. Ո՞նց անեմ տենց բան. Փաշինյան 06/03/2020 11:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Մոնիթորինգը ցույց է տալիս, որ այսօր մեր ամենամեծ խնդիրը բանկային համակարգն է և «Հայփոստը»։ Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետն այս թեմայով զրուցել է Կենտրոնական բանկի նախագահի հետ և Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարությանը հանձնարարական է տվել. «Ես մի բան չեմ հասկանում։ Էլի մեր պլան ա-ն ո՞րն ա, որ մենք ոստիկանական մահակներով հերթ կանգնելու հարցը լուծե՞նք։ Ըստ պարետատան որոշման՝ ամեն բանկ պարտավոր է այդ հարցը լուծի։ Մենք կարգի, օրենքի հետ կապված գլոբալ խնդիր ունենք։ Էստեղ մեղավորի ու անմեղի հարց չի։ Պետք է առերեսվել այս իրավիճակի հետ։ Մենք կանոնները պահելու հետ պրոբլեմ ունենք ու դա 1, 2, 3 տարվա պրոբլեմ չի։ Այո, մենք կարող ենք քննադատել ոստիկանության աշխատանքը։ Երեկ շատ լուրջ խոսակցություն եմ ունեցել նաև ոստիկանապետի, ԱԱԾ տնօրենի, տեսչական մարմինների աշխատանքը համակարգող գրասենյակի ղեկավարի հետ»,-ասաց վարչապետը։
Վերջինս նկատեց՝ մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է ընտրություն կատարի՝ ուզում է նպաստել համավարակի հաղթահարմանը, թե ուզում է օգնի, որ ավելի տարածվի. «Մեկ էլ Արցախի նախագահի ինագուրացիան են անընդհատ պտտում։ Էդ ինագուրացիան տեղի է ունեցել Արցախում հաստատված իրավական կարգավորումների շրջանակում։ Հիմա որ խոսում ենք բանկերի կուտակումների մասին, ոչ թե խոսում ենք ճաշակի մասին, այլ կարգը, օրենքը խախտելու մասին։ Արցախում ոչ մի օրենք չի խախտվել։ Այնտեղ օրենքի խախտման մասին մեկ ադրբեջանցիք են ահազանգում, մեկ էլ ինչ-որ շրջանակներ։
Մենք պետք է հասկանանք, որ էստեղ առողջապահական խնդիր չի, սա կարգ ու կանոնի խնդիր է։ Եվ ի՞նչ, ես, որ հեղափոխությունով, խոսքով, հաղորդակցությունով ՀՀ վարչապետ եմ դարձել, հիմա պիտի սպեցնազը հանեմ և ծեծուջարդ անեմ ժողովրդի մեջ, որ կարգ ու կանոն պահպանե՞ն։ Ես ո՞նց անեմ տենց բան, ես սովոր չեմ։ Բայց մենք երկրում փոփոխություններ ենք արել զրուցելով, պայմանավորվելով, իրար խնդրելով, իրար բացատրելով, իրար հարգելով։ Հիմա սա ուզում եք փոխարինենք դուբինկաներով պարի հե՞տ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

“Мне что спецназ вывести против вас. Я не привык к такому!" Пашинян призвал народ одуматься 06/03/2020   11:28  |  Коронавирус
Мониторинг показывает, что сегодня самой большой нашей проблемой является банковская система и “Армпочта”, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя ситуация с коронавирусом в стране и случаи массового скопления людей у различных учреждений.
В этой связи премьер переговорил с председателем Центрального банка Армении и дал поручения министерству высокотехнологической промышленности.
“Я не понимаю одного? В чем заключается наш план “А”?В том, чтобы полицейские с дубинками решили вопрос с очередями? Согласно решению комендатуры, каждый банк обязан решить этот вопрос самостоятельно. У нас глобальные проблемы, связанные с порядком, законом. Вопрос не в поиске виновных и невиновных. Речь идет о жизни и смерти наших родителей, наших родственников и друзей. Надо взглянуть сложившейся ситуации в глаза. Мы сталкиваемся с проблемой соблюдения правил, и это проблема не последних трех лет. Да, мы можем критиковать работу Полиции. Вчера у меня состоялся серьезный разговор также с главой Полиции, директором СНБ, руководителем офиса, координирующего работу инспекционных органов”, - сказал премьер в прямом эфире со своей страницы в Facebook.
Он отметил, что каждый должен сделать выбор: хочет ли он содействовать в преодолении эпидемии или способствовать ее вспышке.
“Мы должны понять, что здесь речь идет о здравоохранении, речь о порядке. И что? Я, который путем революции, словом и посредством общения с людьми стал премьером Армении, теперь должен вывести спецназ и устроить побоище среди народа, чтобы установить порядок, заставить соблюдать правила?!Как я могу пойти на такое! Я не привык к такому. Но мы же добились изменений в стране посредством общения, умением договариваться, отзываясь на просьбы друг друга, объясняя друг другу, уважая друг друга. Теперь вы хотите это разменять на танец с дубинками”, - сказал Никол Пашинян.