Վարչապետը հանձնարարել է խստագույնս վերահսկել պարետատան սահմանած կանոնների պահպանումը և զանգվածային միջոցառումների կազմակերպումը 06/02/2020   15:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը հեռավար ռեժիմով վարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
Բացելով նիստը՝ վարչապետը նշել է. «Հարգելի գործընկերներ, չնայած կառավարության կողմից ձեռնարկվող կանխարգելիչ միջոցառումներին և  պարետատան սահմանած կանոններին՝ երկրում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ դեպքերի ամենօրյա աճ է արձանագրվում: Առաջարկում եմ այսօրվա նիստում քննարկել հանրապետությունում կորոնավիրուսի համաճարակի հետ կապված իրավիճակը, ձեռնարկվող միջոցառումների արդյունավետությունը և վարակի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ մեր հետագա գործողությունները»:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը տեղեկատվություն է ներկայացրել կորոնավիրուսային հիվանդության հաստատված դեպքերի վիճակագրության, ապաքինման և մահացության ցուցանիշների, պացիենտների առողջական վիճակի, անախտանիշ դեպքերի մեկուսացման նկատմամբ առողջության առաջնային պահպանման օղակի կողմից իրականացվող վերահսկողական աշխատանքների վերաբերյալ: Նախարարն անդրադարձել է վարակի տարածման դինամիկային և դրան համահունչ՝ առողջապահական համակարգի կարողությունների ավելացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:
Ապա վարչապետին զեկուցվել է պարետատան սահմանած կանոնների պահպանման ուղղությամբ ձեռնարկվող վերահսկողական միջոցառումների և դրանց արդյունքում՝ հանրության վարքագծի փոփոխությունների, պաշտպանիչ միջոցների կիրառման հետ կապված իրավիճակի մասին: Անդրադարձ է եղել առանձին վարչական շրջաններում իրականացվող «ռեյդերի» արդյունավետությանը, տեսչական մարմինների և ոստիկանության կանխարգելիչ գործողություններին: Քննարկվել են առավել ռիսկային ոլորտներում կանխարգելիչ կանոնների պահպանման հետ կապված իրավիճակը, արձանագրված խախտումների դեպքում կիրառվող պատասխանատվության միջոցները: Նշվել է, որ չնայած սահմանափակումներին՝ երկրում արձանագրվում են զանգվածային միջոցառումների կազմակերպման դեպքեր, որոնք ևս բացասական ազդեցություն են ունենում ընդհանուր համաճարակաբանական իրավիճակի վրա:
Հետագա անելիքների շուրջ ծավալված մտքերի փոխանակության ընթացքում ներկայացվել են մի շարք դիտարկումներ, որոնցում գերակշիռ է եղել վերահսկողության միջոցառումների առավելագույնս խստացման առաջարկը:
Վարչապետը, ամփոփելով քննարկումը, նշել է. «Մենք առաջ ենք գնում կանոնների պահպանման նկատմամբ վերահսկողության խստացման տրամաբանությամբ: Լրջագույն աշխատանք պետք է իրականացվի՝ պարետատան սահմանած կանոնների պահպանման կարգապահության բարձրացման և զանգվածային ցանկացած տեսակի միջոցառման կազմակերպման կանխարգելման ուղղություններով»: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է վերահսկողություն իրականացնող պետական մարմինների ղեկավարներին՝ ամենօրյա համատեղ գործողություններով խստագույնս վերահսկել կանխարգելիչ կանոնների պահպանումը, զանգվածային տարատեսակ միջոցառումների կազմակերպումը և դրանց ընթացքի ու արդյունքների մասին պարբերաբար զեկուցել իրեն:
13:28 02/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը Կարինե Գեւորգյանին իր աշխատակազմում վարչության պետ է նշանակել
12:33 02/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ
12:07 02/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իտալիայի վարչապետին՝ երկրի ազգային տոնի առթիվ
11:11 02/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄանկական միջոցառման կազմակերպիչներով կզբաղվի ԱԱԾ-ն. Փաշինյանի հանձնարարությունը

Коронавирус в Армении: Пашинян поручил ужесточить контроль за соблюдением мер предосторожности 06/02/2020   17:44  |  Коронавирус
Сегодня состоялось очередное заседание Комиссии по координации работ по предотвращению распространения коронавируса в Республике Армения, которое в удаленном режиме вел премьер-министр Никол Пашинян. Подробности передает пресс-служба главы правительства.
Открывая заседание, премьер-министр отметил: “Уважаемые коллеги, несмотря на предпринимаемые правительством превентивные меры и установленные комендатурой правила, в стране фиксируется ежедневный рост случаев коронавирусной болезни. Предлагаю на сегодняшнем заседании обсудить ситуацию с эпидемией коронавируса в республике, эффективность предпринимаемых мер и наши дальнейшие действия по предотвращению распространения инфекции”.
Министр здравоохранения Арсен Торосян представил информацию о статистике подтвержденных случаев коронавируса, показателях по количеству выздоровевших и скончавшихся, состоянии пациентов и контроле за бессимптомными больными со стороны первичного звена здравоохранения. Министр коснулся динамики распространения инфекции и шагов по расширению возможностей системы здравоохранения в связи с этим.
Затем премьер-министру было доложено о предпринимаемых контрольных мерах по соблюдению установленных комендатурой правил и о ситуации, связанной с изменением поведения общества и применением защитных мер. Были затронуты эффективность рейдов в отдельных административных районах, профилактические действия инспекционных органов и полиции. Были обсуждены ситуация с соблюдением правил безопасности в особо рискованных сферах и меры ответственности, применяемые в случае фиксируемых нарушений. Было отмечено, что, несмотря на ограничения, в стране регистрируются случаи организации массовых мероприятий, что также негативно влияет на эпидемиологическую ситуацию в целом.
В ходе развернувшегося вокруг дальнейших действий обмена мнениями был представлен ряд наблюдений, в которых преобладало предложение о максимальном ужесточении мер контроля.
Подводя итоги совещания, премьер-министр отметил: “Мы движемся по логике ужесточения контроля за соблюдением правил. Необходимо проводить серьезнейшую работу по повышению дисциплины соблюдения установленных комендатурой правил и предотвращению организации любого массового мероприятия”. Никол Пашинян поручил руководителям государственных надзорных органов посредством ежедневных совместных действий строжайшим образом контролировать соблюдение превентивных правил, организацию различных массовых мероприятий, а также периодически докладывать ему о ходе работ и их результатах.
14:44 02/06/2020  |  КоронавирусТри новых случая заражения коронавирусом зафиксировано в Арцахе
12:55 02/06/2020  |  КоронавирусИзвестны результаты проведенного в парламенте Армении тестирования на коронавирус
12:21 02/06/2020  |  КоронавирусЗа сутки в Грузии выявили два случая заражения коронавирусом - 1tv.ge
11:54 02/06/2020  |  КоронавирусВ Армении 101-летняя пациентка излечилась от коронавируса
11:27 02/06/2020  |  КоронавирусВ Армении за истекшие сутки от коронавируса скончались 19 пациентов: Минздрав представил подробности