Կալանավորված քաջարանցիներից մեկն ունի երկու մանկահասակ երեխա, որոնցից մեկը՝ գանգոսկրի ճողվածքով. Երեխան մնացել է առանց բուժման 06/02/2020   16:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քաջարանցիների գործով ձերբակալված, ապա կալանավորված Բաբկեն Համբարձումյանն ունի երկու տարեկան զույգ երեխաներ, որոնցից մեկը շատ լուրջ առողջական խնդիրներ ունի։Այս մասին ասուլիսին ասել է Կապանի աղմկահարույց գործով պաշտպան Կարեն Ղազարյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ մասին հայտնի է դարձել ձերբակալման ընթացքում, երբ ներկայացվել են որոշակի բժշկական փաստաթղթեր։
«Այլ բան է փաստաթուղթն ուսումնասիրել, այլ բան է, երբ տեսնում ես երեխային։ Փաստաթղթերն ուսումնասիրելիս ինձ մոտ էլ ամբողջական պատկեր չստեղծվեց, թե կոնկրետ ինչ աստիճանի կարող էր այդ հիվանդությունն արտահայտված լինել երեխայի մոտ։ Շատ հուզական, շատ դաժան էր այդ ամենը, երեխան ուներ գանգի ոսկորների ճողվածք, որտեղից սկզբից դուրս էր եկել այդ նյութը և գրիժա էր առաջացել՝ մոտ հունական ընկույզի չափով»,- ասաց Ղազարյանը՝ նշելով, որ շատ հուզական ապրումներ է ունեցել, նույնիսկ սարսափել է, երբ երեխայի մայրը տեսագրություններն է ցույց տվել։
Փաստաբանը հատկանշական համարեց, որ գործով մյուս մեղադրյալներն առաջնահերթություն էին համարում այն, որ Բաբկեն Համբարձումյանը չկալանավորվի։
«Այնքան իրենց մասին չէին մտածում, որքան Բաբկենի, քանի որ նրա ընտանիքում երեխան ունի լուրջ առողջական խնդիրներ ու Բաբկենին կալանավորելը, ընտանիքը ֆինանսական հոսքից զրկելը կարող է ծանր հետեւանքներ ունենալ երեխայի համար»,- ասաց Ղազարյանը։
Բացի այդ՝ նույն գործով կալանավորված անձանցից մեկը Բաբկեն Համբարձումյանի եղբայրն է՝ Լևոն Համբարձումյանը։
«Այսինքն՝ ընտանիքում 2 կալանավորված կա, իսկ երեխայի բուժումը ծախսատար է։ Բաբկեն Համբարձումյանն ունի վարկեր, որով բնակարան են գնել, ունեն ոսկու գրավադրման վարկեր, որով հոգացել են երեխայի առողջությանը։ Բաբկեն Համբարձումյանի կալանքի տակ մնալու դեպքում, նրանք կկորցնեն բնակարանն, ընտանիքը կմնա անօթեւան եւ երեխայի առողջության ծախսերը հնարավոր չի լինելու հոգալ»,- նշեց փաստաբանը։
Ղազարյանի խոսքով՝ դատարանը կալանավորման որոշման մեջ ասել է, որ երեխայի առողջության հանգամանքը չի կարող էական նշանակություն ունենալ սույն գործով կալանավորման հիմքերը բացառելու համար։
15:13 02/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանության գործողությունները եղել են ոչ իրավաչափ. Կարեն Ղազարյան
11:37 01/06/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՔաջարանի բնակչին առևանգելու գործով 3 անձ կալանավորվել է
18:30 29/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՔաջարանցիների գործով Խորեն Միրզոյանը ևս կալանավորվեց
16:12 29/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԿապանում ձերբակալված, ապա ազատ արձակված Լևոն Համբարձումյանը կալանավորվեց
17:00 28/05/2020  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը մերժել է քաջարանցի Մարատ Ստեփանյանին կալանավորելու միջնորդությունը՝ հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով
17:41 25/05/2020  |  ՄեկնաբանությունՔաջարանցիներին տուգանում են իրենց բողոքի ձայնը բարձրացնելու համար

У одного из арестованных по "каджаранскому делу" двое малолетних детей, один из которых серьезно болен 06/02/2020 17:13 | Лента новостей
Один из арестованных в рамках "каджаранского дела" Бабкен Амбарцумян - отец двух двухлетних близнецов, у одного из которых серьезные проблемы со здоровьем. Об этом заявил адвокат Карен Казарян.
По его словам, об этом стало известно в ходе задержания, когда представили ряд медицинских документов.
“Одно дело изучать документ, другое – воочию видеть ребенка. При изучении документации и у меня не сложилось целостного представления о степени проявления этого заболевания у ребенка”, - заявил юрист.
Он сообщил, что у ребенка черепно-мозговая грыжа. Адвокат рассказал, что это произвело на него тяжелейшее впечатление; он даже содрогнулся, когда мать ребенка показала ему видеозапись.
Адвокат назвал примечательным то, что остальные фигуранты дела считали первоочередным избежать ареста Бабкена Амбарцумяна.
“Они не столько о себе думали, сколько о Бабкене, потому что у ребенка серьезные проблемы со здоровьем, и арест Бабкена, лишение семьи финансовых средств могут обернуться тяжелыми последствиями для ребенка”, - сказал Казарян.
Кроме того, один из арестованных по тому же делу - брат Бабкена, Левон Амбарцумян.
“Это означает, что в семье двое арестованных, а лечение ребенка требует больших затрат. У Бабкена Амбарцумяна кредиты, на которые он приобрел квартиру. Они также взяли кредиты под залог золота, с помощью которых покрывали расходы на лечение ребенка. Если Бабкен Арутюнян останется под стражей, они потеряют квартиру, семья останется без крыши над головой, они лишатся возможности оплачивать лечение ребенка”, - отметил адвокат.
По словам Казаряна, суд указал в решении о заключении под стражу, что обстоятельство, касающееся здоровья ребенка, не может иметь существенного значения по данному делу для исключения оснований для ареста.