Ցանկացած պահի Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի պատասխանը լինելու է համարժեք և ուժգին. Մակունց 06/01/2020 12:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Ալիևն օրերս հերթական ռազմատենչ հայտարարությամբ է հանդես եկել, ինչին հաջորդել է Ադրբեջանի ՊՆ Զաքիր Հասանովի սպառնալից հայտարարությունը, որտեղ Արրբեջանի պաշտպանության նախարարն, ըստ էության խոստովնել է, որ 2016թ Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը սանձազերծվել է Ադրբեջանի կողմից։ Այս մաիսն ԱԺ նիստին ասել է «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
«Ինչպես 1990-ական թթ, 2016թ-ին, այնպես էլ ցանկացած պահի Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի պատասխանը լինելու է համարժեք և ուժգին։ Մենք մեր ապրելու իրավունքի պաշտպանության առաջ չենք ընկրկելու, անկախ կուսակցական պատկանելությունից և քաղաքական հայցանքներից »,- ընդգծեց Մակունցը։
Նա շեշտեց, որ կորևոր է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել նման հայտարարությունների վրա, որովհետև Ադրբեջանը շարունակաբար խախտում է Մինսկի խմբի ձևաչափով ընդունված երեք կարևոր սկզբունքներից մեկը՝ ուժը և ուժի սպառնալիքի բացառման սկզբունքը:
«Իմ համոզմամբ՝ միջազային հանրությունը, առավել ևս այն միաջգային կառույցները, որոնք պատասխանատու են աշխարհում խաղաղության պահպանման համար ու այս օրերին Covid19 համավարկի հետ կապված հանդես են եկել լրացուցիչ հայտարարություններով, չպետք է անտարբեր լինեն նման հայտարարութունների հանդեպ, որովհետև անտարբերությունը, որը կարող է ազատ արձակել Ալիևի ձեռքերն ու տարածաշրջնում ուժգին նոր էսակալացիա առաջացնել, ուժգին արձագանք ստանալու և աղետալի հետևանքներ է ունենալու հենց Ադրբեջանի համար», - ասաց Մակունցը։

Ответ на развязанную Азербайджаном агрессию будет пропорциональным и мощным - Макунц 06/01/2020   13:52  |  Лента новостей
Президент Азербайджана Ильхам Алиев на днях выступил с очередным милитаристским заявлением, за которым последовали высказывания с угрозами министра обороны этой страны Закира Гасанова, который, по сути, признал, что Апрельская четырехдневная война 2016 года была развязана Азербайджаном. Об этом в ходе сегодняшнего заседания парламента Армении заявила глава фракции правящего блока “Мой шаг” Лилит Макунц.
“Как в 1990-е гг. и в 2016 году, так в любой момент ответ на развязанную Азербайджаном агрессию будет пропорциональным и мощным. Мы не отступим от защиты своего права на жизнь, вне зависимости от партийной принадлежности и политических взглядов”, - подчеркнула Макунц.
Она отметила, что важно обратить внимание международного сообщества на подобные заявления, поскольку Азербайджан непрерывно нарушает один из трех принятых в формате Минской группы важных принципов: принцип исключения силы и угрозы силой.
“По моему убеждению, международное сообщество, тем более те международные структуры, которые ответственны за поддержание мира в мире, и в эти дни в связи с пандемией Covid19 выступили с дополнительными заявлениями, не должны оставаться безучастными к подобным заявлениям, потому что равнодушие может развязать Алиеву руки и привести к новой масштабной эскалации в регионе, которая получит сильнейший отпор и будет иметь катастрофические последствия именно для Азербайджана”, - сказала Макунц.